Strona główna Blog Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?
jak+wyglada+proces+ubiegania+sie+o+kredyt+hipoteczny.jpg
30.09.2020

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, ale nie mamy wystarczającej ilości gotówki. Z pomocą przychodzi nam oferta bankowa i opcja wzięcia kredytu. Często jest tak, że nawet nie wiemy, jak wygląda cała procedura, ani gdzie i jak zacząć ubiegać się o kredyt. Przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, jak przejść przez ten proces i zapoznać się z jego poszczególnymi etapami.

Kredyt hipoteczny to bardzo duże zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Warto przygotować się do procedury, która nas czeka. Kwota zwykle jest wysoka, czeka nas szereg opłat okołokredytowych, podpisywania dokumentów, spotkań i rozmów. Brak przygotowania może przełożyć się na gorsze warunki lub dodatkowo przedłuży w czasie formalności.

Perspektywa ma znaczenie

Zanim rozpoczniemy proces kredytowania, warto zmienić perspektywę i nastawienie. Często po zapadnięciu decyzji o zakupie mieszkania w Gdańsku lub innym mieście idziemy do banku z roszczeniową postawą. Pamiętajmy jednak o drugiej stronie: bank także ponosi ryzyko pożyczki, bo nie wie, czy dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Stąd też warto uzbroić się w dawkę zrozumienia i cierpliwości, gdyż proces sprawdzenie i analizy musi potrwać. Skrupulatnej ocenie podlega sytuacja finansowa i życiowa, historia kredytowa oraz perspektywy na przyszłość. Zanim wybierzemy się po kredyt, warto rozliczyć się z przeszłością. Zamknąć wszelkie zobowiązania i upewnić się, że nigdy nie spóźniliśmy się z ratą lub spłaceniem zobowiązania.

Krok 1: zdolność kredytowa

Właściwą zdolność kredytową na podstawie naszej historii wyliczają analitycy bankowi, ale my możemy samodzielnie pomóc w całym procesie, m.in. porządkując swoje finanse. Z pewnością zwiększymy swoje szanse na kredyt, jeśli:

 • nie będziemy mieli żadnych długów – warto pospłacać wszelkie pożyczki i kredyty, zamknąć kartę kredytową oraz debet na koncie. Nawet takie małe zobowiązania wpływają na zdolność, więc lepiej uporać się z nimi zawczasu,
 • pozytywnie przejdziemy weryfikację BIK – Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym zapisana jest cała nasza pożyczkowa historia. Nawet jeśli wszystkie zobowiązania spłaciliśmy w terminie, warto zapoznać się z zapisami i sprawdzić, czy nie doszło do żadnej pomyłki lub jak najszybciej ją naprostować,
 • zmienimy warunki spłaty – zdolność kredytowa może zostać zwiększona poprzez wydłużenie okresu spłaty, dlatego warto być elastycznym i przygotowanym na to, że konieczne będzie wprowadzenie modyfikacji,
 • będziemy ubiegać się o kredyt z drugą osobą – współkredytobiorca automatycznie zwiększa zdolność kredytową. Dla banku to znaczne obniżenie ryzyka, a dobra wiadomość jest taka, że taką osobą nie musi być małżonek. Dozwolone jest wsparcie ze strony rodziny, partnera lub przyjaciela.

Krok 2: szukanie mieszkania i analiza ofert kredytowych

Kiedy otrzymamy informację o maksymalnej kwocie kredytu, możemy przystąpić do poszukiwania wymarzonego mieszkania w Gdyni lub innym wybranym mieście. Pamiętajmy, aby na tym etapie uwzględnić w kosztach nie tylko cenę nieruchomości, ale i koszty dodatkowe związane z wzięciem kredytu, wkład własny, który aktualnie wynosi 20%, a także budżet remontowo-wykończeniowy. Jeśli w grę wchodzi mieszkanie pod klucz, to wybrany deweloper z Gdyni czy innego miasta przedstawi nam wycenę końcową, która będzie podstawą do kredytowania. Gdy znajdziemy wymarzoną nieruchomość, możemy przeanalizować oferty banków w celu wybrania najkorzystniejszej.

Krok 3: umowa przedwstępna ze sprzedającym i wniosek o kredyt w banku

Atrakcyjne nieruchomości, takie jak mieszkania na osiedlu Rumia, znikają jak świeże bułeczki. Dlatego, jeśli wybraliśmy konkretne mieszkanie podpiszmy umowę przedwstępną, która będzie jednocześnie rezerwacją nieruchomości. Procedura kredytowania może trwać nawet 3 miesiące, więc warto się odpowiednio zabezpieczyć. Jednocześnie jest to czas na złożenie wniosku o kredyt. Wstępna decyzja z banku po przeanalizowaniu naszych dokumentów i wartości nieruchomości dostępna jest po ok. 3 tygodniach. Jeśli wnioskowaliśmy w kilku bankach, wybierzmy najkorzystniejszą ofertę.

Krok 4: podpisanie umowy z bankiem i umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego

Po dostarczeniu dodatkowych dokumentów i podjęciu decyzji o opcjonalnych usługach możemy podpisać umowę kredytową z bankiem. Równolegle możemy także sformalizować umowę kupna mieszkania. Musi ona przybrać formę aktu notarialnego, niezbędna będzie zatem wizyta u notariusza. W tym momencie czas na wpłatę wkładu własnego oraz ustaleń dotyczących odbioru mieszkania i przekazania kluczy. Notariusz może zająć się złożeniem wniosku o wpis w księdze wieczystej oraz zadbać o to, aby wprowadzono wpis hipoteki na rzecz banku. Bardzo istotną kwestią jest dokładne zapoznanie się z umowami – zarówno ze sprzedającym, jak i z bankiem. W razie wszelkich wątpliwości i pytań można skonsultować się z prawnikiem, by dopytać i prosić o dokładne wyjaśnienie wszystkich zapisów.

Krok 5: ostatnie formalności i odpis z księgi wieczystej

Na koniec jeszcze raz musimy udać się do banku z aktem notarialnym i wymaganymi dokumentami (w tym z ubezpieczeniem nieruchomości), aby oficjalnie uruchomić kredyt. Zwykle trwa to kilka dni. Po złożeniu wniosku o uruchomienie kredytu pozostaje czekać na jego realizację, a następnie umówić się ze sprzedającym na przekazanie kluczy. W przypadku zakupu deweloperskiego oczywiście proces ten znacznie się wydłuży. Na koniec musimy dopilnować przekazania do banku odpisu z księgi wieczystej, który otrzymamy z sądu. Pozwoli to na obniżenie oprocentowania, zamknięcie etapu formalności i skupienie się na spłacie kredytu oraz urządzaniu własnego mieszkania.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020