Strona główna Blog Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – wszystko, co musisz wiedzieć!
mieszkanieobcokrajowcy.jpg
14.12.2020

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – wszystko, co musisz wiedzieć!

Coraz więcej obcokrajowców mieszkających w Polsce myśli o tym, aby zostać tutaj na stałe. W związku z tym, pojawia się temat zakupu mieszkania na kredyt. Proces ubiegania się o wsparcie finansowe może wydawać się skomplikowany i z góry skazany na niepowodzenie. Okazuje się, że nie różni się on znacznie od wnioskowania przez obywateli Polski. Warto poznać wszystkie wymagane warunki, aby ocenić swoje szanse.

Liczba obcokrajowców, którzy chcą na stałe zamieszkać w Polsce cały czas rośnie. Głównie są to osoby zza wschodniej granicy – z Ukrainy i Białorusi, ale nie brakuje także Niemców czy Brytyjczyków. Czy kredyt hipoteczny dla cudzoziemca jest możliwy i jakie dokumenty należy przedstawić bankowi?

Czy obcokrajowiec może wziąć w Polsce kredyt hipoteczny?

Jeszcze do niedawna zakup mieszkania w Gdańsku czy każdym innym polskim mieście był możliwy jedynie dla osób z UE. Obecnie każdy ma prawo ubiegać się o kredyt na mieszkanie, nawet jeśli nie posiada polskiego paszportu. Co istotne, w większości banków klient traktowany jest tak samo, bez względu na kraj, z jakiego pochodzi. Natomiast musi się on liczyć z tym, że zgodnie z polskim prawem, będzie musiał spełnić dodatkowe wymagania. Sam kredyt hipoteczny dla cudzoziemca jest jak najbardziej możliwy do uzyskania, ale wiąże się to z pewnymi warunkami.

Kiedy na zakup nieruchomości wymagane jest pozwolenie?

Panuje błędne przeświadczenie, że aby stać się właścicielem mieszkania w Gdyni lub innym polskim mieście, cudzoziemiec musi uzyskać pozwolenie. Chodzi zapewne o  ustawę o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku, która mówi o tym, że mieszkanie nie może znajdować się w strefie nadgranicznej. Jednak nie jest wymagany do tego żaden dokument. Co innego, kiedy mówimy o zakupie działki, działki zabudowanej lub lokalu użytkowego. Wtedy niezbędne jest uzyskanie zezwolenia, które wydaje minister właściwy do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej. Aktualnie czas oczekiwania na taki dokument może wynieść nawet kilka miesięcy.

Czy pochodzenie ma znaczenie?

Ze względu na duże zainteresowanie zakupem mieszkań wśród cudzoziemców ze wschodniej granicy, banki sukcesywnie zmieniały swoje obostrzenia i zaczęły otwierać się na klientów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Obecnie pozytywnie rozpatrywane są wnioski Ukraińców, Białorusinów, Kanadyjczyków, Amerykanów oraz obywateli państw strefy Schengen. Warto zaznaczyć, że Ukraińcy mogą skorzystać z szeregu ułatwień w procedurach, z uwagi na to, że stanowią dużą grupę klientów.

Jakie informacje bank bierze pod uwagę?

Dla banku o wiele większe znaczenie niż pochodzenie ma jego zdolność kredytowa oraz uregulowany pobyt w Polsce. Badanie zdolności kredytowej obcokrajowca przebiega tak samo, jak w przypadku Polaków. Najważniejsze kryteria to m.in.:

 • wykształcenie,
 • stan cywilny,
 • stanowisko pracy,
 • wielkość firmy, w której pracuje cudzoziemiec,
 • wysokość zarobków.

Dodatkowo bank bierze pod uwagę również okres, w którym obcokrajowiec legalnie przebywa w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze, że kraj pochodzenia może zostać oceniony przez analityków jako ryzykowny i wtedy bank może odmówić udzielenia kredytu lub przyznać go na gorszych warunkach.

Jakie wymagania musi spełnić obcokrajowiec, ubiegający się o kredyt hipoteczny?

Szczegółowe wymagania każdy bank ustala indywidualnie, ale cudzoziemiec, który chce zostać właścicielem mieszkania na osiedlu w Rumi lub w innej polskiej miejscowości, musi być przygotowany na, że będzie musiał spełnić warunki dodatkowe i są to przede wszystkim:

 • zarobki w polskiej walucie (mimo tego, że kredyt można wziąć w złotówkach, euro lub dolarach),
 • wyrobiony, aktualny i ważny paszport,
 • przedstawienie dowodu wysokości zarobków (zaświadczenie o dochodach),
 • potwierdzenie zdolności kredytowej (np. wyciąg z odpowiednika BIK-u z kraju cudzoziemca),
 • przedstawienie dowodu związku z Polską i uwiarygodnienie chęci pozostania w Polsce na stałe (np. akt ślubu z obywatelem/obywatelką Polski, karta stałego pobytu, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pracę w Polsce).

Niektóre banki mają dodatkowe wymagania, takie jak: pełna historia Rachunku Oszczędnościowo – Rozliczeniowego z innego banku z trzech ostatnich miesięcy, zaświadczenie o zameldowaniu lub wyższy wkład własny, lepiej zabezpieczający hipotekę.

Jak cudzoziemiec może zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny?

Dobrym znakiem dla banku, który ma udzielić kredytu hipotecznego jest silny związek z Polską. Może to być spowodowane stworzeniem związku małżeńskiego czy podjęciem stabilnej pracy. Dobrym pomysłem będzie też poproszenie bliskiego Polaka o zabezpieczenie kredytu, czyli zostanie jego żyrantem. Może tego dokonać zarówno członek rodziny, jak i bliski przyjaciel. Poza tym, należy zwrócić uwagę na te kwestie, które zwiększają szanse na kredyt także Polakom. Jest to wysokość zarobków przy proporcjonalnie niskich wydatkach, brak zobowiązań w innych bankach, spłacone w terminie inne kredyty i pożyczki. Wysoka punktacja przyznawana jest za umowę o pracę na czas nieokreślony, choć umowa zlecenie lub o dzieło nie wyklucza przyznania kredytu, choć pewnie jego warunki będą gorsze. W niektórych bankach wzięcie kredytu może warunkować wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia kredytu.

Obcokrajowcy, którzy szukają mieszkania w Trójmieście i okolicach powinni sprawdzić, który deweloper z Gdyni lub innego miasta oferuje aktualnie atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020