Strona główna Blog Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?
osiedle_przy_bloniach_3.jpg
25.05.2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i bardzo często duża część lokali sprzedaje się jeszcze na etapie inwestycyjnym, tzw. „dziury w ziemi”. Nie przeszkadza to deweloperem organizować atrakcyjnych promocji, które najczęściej odbywają się na początku, w środku i na końcu inwestycji. Który moment wybrać na zakup mieszkania?

To, kiedy powinniśmy zdecydować się na zakup mieszkania w Gdańsku, Warszawie czy innym mieście zależy od tego, czy chcemy mieć większy wybór czy większą zniżkę. Jednak to nie jedyne kryteria, jakimi należy się kierować, wybierając moment zakupu. Z uwagi na duże zainteresowanie lokalami z rynku pierwotnego można przyjąć, że najlepiej kupić mieszkanie zaraz po rozpoczęciu sprzedaży. Z drugiej strony kusząca jest atrakcyjna cena promocyjna za ostatnie wolne nieruchomości. Jak w przypadku każdej dużej inwestycji, najlepiej przeanalizować poszczególne rozwiązania, biorąc pod uwagę nie tylko plusy, ale i minusy każdego z nich.

Zakup mieszkania na początku inwestycji – zalety i wady

Rozpoczęcie sprzedaży nowych mieszkań zwykle zbiega się w czasie z rozpoczęciem całej budowy. W związku z tym osoby, które zdecydowały się na zakup kupują tzw. dziurę w ziemi. Wygląd mieszkania mogą ocenić jedynie na makiecie lub planach. Dla niektórych może być to sytuacja niekomfortowa i powodująca niepewność. Dlatego tak ważny jest wybór zaufanej firmy, która ma już portfolio realizacji. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni, to naszym wyborem powinien być doświadczony deweloper z Gdyni lub okolic. Z uwagi na kupowanie przysłowiowego kota w worku zwykle na tym początkowym etapie firmy oferują pierwszą promocję, która polega na ok. 10-12% upuście. Często spotykaną praktyką jest obniżenie ceny na pierwsze kilkanaście lub kilkadziesiąt mieszkań. Największa liczba lokali pozwala wybrać mieszkanie, które najlepiej spełnia oczekiwania inwestora pod względem lokalizacji w budynku, względem stron świata, wielkości czy rozkładu pomieszczeń. Za większym wyborem idzie również większa elastyczność w zakresie realizacji własnej wizji miejsca, które w przyszłości stanie się domem. To dobry moment na ewentualne negocjacje i ustalenia z deweloperem dotyczące zmian w projekcie, np. przesunięcie ścianek działowych, układu mieszkania czy wyboru elementów wykończeniowych, typu grzejniki i parapety. Później tego typu rozmowy nie będą już zasadne, bo materiały zostaną zakupione i użyte. Kupując mieszkania na osiedlu Rumia lub w innym miejscu na tak wczesnym etapie, inwestor zyskuje więcej czasu na zaplanowanie wykończenia oraz zakup wyposażenia. Może nawiązać współpracę z projektantem wnętrz, zamówić ekipy remontowo-wykończeniowe i materiały wymagające wcześniejszego sprowadzenia z zagranicy.

Jak zminimalizować ryzyko zakupu „dziury w ziemi”?

Korzystna cena, większe możliwości modyfikacji i więcej czasu to zalety, które jednocześnie niosą za sobą wiele niewiadomych dotyczących mieszkania. Warto wcześniej przygotować się na ten okres oczekiwania. Przede wszystkim musimy pamiętać, że zakup w trakcie budowy, sfinalizowany kredytem, obciąża nas dodatkowymi kosztami. W związku z tym, rata kredytu jest wyższa, a zanim odbierzemy klucze, musimy opłacać nadal czynsz w wynajmowanym mieszkaniu. Dla wielu osób może to być zbyt duże obciążenie finansowe. Przede wszystkim, aby jak najmniej stresować się w tym czasie, w pierwszej kolejności należy sprawdzić dewelopera. To, co warto wiedzieć, to dane w rejestrze długów, inne realizacje, renoma i opinie oraz przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Można przyjrzeć się inwestycji od strony prawnej – zweryfikować podstawowe dokumenty i zaznajomić się z treścią umowy deweloperskiej.

Zakup mieszkania na koniec inwestycji – zalety i wady

Osoby, które chcą wiedzieć, co dokładnie kupują, powinny zdecydować się na inwestycję, kiedy osiedle zostanie już wybudowane. Zwykle jest to bardzo korzystne finansowo, bo deweloperzy wyprzedają ostatnie lokale w atrakcyjnych cenach. Jeśli mniejszy wybór, brak możliwości wprowadzenia zmian czy negocjacji nie jest problemem, to warto zaczekać na koniec sprzedaży. Trzeba mieć na uwadze, że ostatnie lokale to te, które najtrudniej sprzedać. Najczęściej są to mieszkania z nietypowym układem pokoi lub o dużym metrażu. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2- lub 3-pokojowe o mniejszej powierzchni ok. 40-60 mkw. Warto o tym pamiętać, czekając na koniec budowy. Zakup na tym etapie może być dobrym rozwiązaniem dla inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Skraca to czas zamrożenia środków i pozwala szybciej przejść do wykończenia i wyposażenia lokalu, a następnie wynajęcia go lokatorom. Jeśli budynek znajduje się w dobrej lokalizacji oraz oferuje szereg udogodnień, to nawet mieszkanie o mniej komfortowym układzie nie będzie przeszkodą w wynajmie.

Decyzja o tym, na jakim etapie kupić mieszkanie jest kwestią indywidualną. Promocyjne ceny zdarzają się zwykle zarówno na początku, jak i na końcu inwestycji, a często także w trakcie budowy. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z ryzyka zakupu lokalu w nieistniejącym jeszcze budynku i pamiętać, z czym trzeba się liczyć, nabywając mieszkanie na końcu sprzedaży.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020