Strona główna Blog Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?
smartliving.jpg
15.03.2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi spore ryzyko. Własne cztery kąty dla wielu z nas oznaczają dorobek życia i znaczny wysiłek finansowy, a przecież okazja czyni złodzieja. Kradzieże i akty wandalizmu mocno odbijają się na portfelach domowników, więc kupując nowe mieszkanie warto od razu pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Oto propozycje metod zabezpieczenia lokum – począwszy od najbardziej prozaicznych do zaawansowanych.

Dobre stosunki z sąsiadami

Nowoczesne mieszkania na sprzedaż w Gdańsku są dostępne na bezpiecznych osiedlach, ale nawet tutaj Istnieje ryzyko włamania. Pierwszym krokiem do wyższego bezpieczeństwa jest zapoznanie się z sąsiadami tuż po wprowadzeniu się do nowego lokalu. Warto przywitać się i nawiązać relację z sąsiadami z tej samej klatki czy piętra nie tylko w celach towarzyskich. Wyjeżdżając na wakacje lub choćby na weekend możemy skorzystać z pomocy sąsiadów – po pierwsze w kwestii drobnych przysług, takich jak podlewanie kwiatów, po drugie w formie obserwacji pozostawionego mieszkania. Hałas lub inne intensywne bodźce rozbudzą czujności innych lokatorów, co pomoże w odstraszeniu ewentualnych rabusiów.

Imitacja śladów obecności

Mieszkania nie warto zostawiać na dłuższy czas w taki sposób, aby na zewnątrz prezentowało się jako puste. O nieobecności lokatorów świadczą przez dłuższy czas zasłonięte rolety, zamknięte okna, zgaszone światło i pełna skrzynka pocztowa. Złodzieje, zanim zdecydują się na włamanie prawdopodobnie poddadzą mieszkanie obserwacji. O imitację śladów obecności w postaci uchylonego okna, odsłoniętych rolet czy zapalonego światła można poprosić wspomnianych sąsiadów lub skorzystać z rozwiązań z zakresu inteligentnego domu, które coraz śmielej wkraczają do naszych czterech ścian. Nowoczesne mieszkania na sprzedaż w Gdyni i w całym Trójmieście to miejsca, do których takie wyposażenie pasuje.

Drzwi i okna antywłamaniowe

Dobrym zabezpieczeniem mieszkania są antywłamaniowe okna i drzwi. Wybierając konkretne modele warto sprawdzić ich klasę antywłamaniową – w budownictwie mieszkaniowym wystarczy klasa RC2, która praktycznie uniemożliwia dostanie się niepowołanym osobom do wnętrza bez użycia zaawansowanych narzędzi i bez wygenerowania przy tym hałasu. Za poziom bezpieczeństwa odpowiada między innymi ryglowanie okien na wszystkie cztery strony skrzydła, klamki uniemożliwiające przewiercenie czy w pełni ukryte okucia okienne. W ten sposób mieszkańcy parteru mogą uniknąć bardzo nieestetyczne krat. Równie skuteczne mechanizmy stosuje się we współczesnych w drzwiach antywłamaniowych.

 

Mieszkania na sprzedaż Rumia – znajdź idealne mieszkanie dla siebie

Monitoring mieszkania

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się monitoring mieszkania. Jego klasyczna wersja, z kamerami kontrolowanymi przez firmę ochroniarską, to w budownictwie mieszkaniowym raczej przeżytek i zbędny wydatek. Warto postawić na własny domowy system kamer, wyposażony w detektory ruchu i pozwalający przesyłać obraz na ekran urządzenia mobilnego – na przykład smartfona lub laptopa poprzez specjalną aplikację. To jednorazowa inwestycja, która zapewnia właścicielowi mieszkania nie tylko zabezpieczenie na wypadek kradzieży, ale również spokój psychiczny – lokum wciąż znajduje się bezpośrednio pod jego kontrolą, w dodatku z dowolnego miejsca na świecie. W sprzedaży dostępne są ponadto atrapy kamer i podobnych zabezpieczeń. Nie warto jednak decydować się na taką opcję – sprawni złodzieje szybko zorientują się, że mieszkanie w rzeczywistości nie jest chronione

Klasyczny alarm antywłamaniowy

W odwodzie pozostają też klasyczne alarmy antywłamaniowe, które stanowią powszechne rozwiązanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Obecnie nowoczesne systemy tego typu przeznaczone do mieszkań stają się coraz tańsze, a w dodatku zostały wzbogacone o nowe funkcje. Pierwszą z nich jest wspomniana już zdalna kontrola poprzez urządzenia mobilne. Drugą – zabezpieczenie na wypadek tak zwanego włamania „na śpiocha”, polegającego na wprowadzeniu do mieszkania gazu usypiającego, który na kilka godzin obezwładnia domowników dając intruzom pełną swobodę. Urządzenia wyposażone w czujnik chloroformu uruchamiają się w takiej sytuacji natychmiast.

Ubezpieczenie mieszkania – ograniczanie ryzyka

Niezależnie od wyboru formy ochrony mieszkania, warto dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie lokum. W teorii nawet najdoskonalsze system alarmowy może zawieść, a wykupiona polisa pozwoli wówczas zrekompensować straty finansowe wynikające z włamania. Ubezpieczenia są bardzo korzystne, ponieważ stały się rozbudowanymi produktami, które uwzględniają też ochronę przed skutkami pożarów, uszkodzenia domowych sprzętów czy zalanie mieszkania przez sąsiadów.

 

 

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020