Strona główna Blog Czy warto zainwestować w garaż na wynajem?
_mg_0774aaa.jpg
25.05.2020

Czy warto zainwestować w garaż na wynajem?

Rozważając inwestycję w nieruchomości, pod uwagę można wziąć kilka opcji. Jedną z nich jest garaż na wynajem. Rosnąca liczba samochodów sprawia, że ten rodzaj ulokowania kapitału może zapewnić atrakcyjną stopę zwrotu. Choć inwestowanie w miejsce postojowe nie jest tak popularne jak zakup mieszkania, to zdobywa coraz większą popularność i zainteresowanie inwestorów. Czy taka nieruchomość to dobry pomysł?

Wynajem garażu to jedna z najlepszych inwestycji w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Duża liczba samochodów oznacza duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe. Na polskim rynku nieruchomości garaże wciąż nie są pierwszym wyborem, choć samochodów przybywa i bardzo często brakuje na nie miejsca. W nowo powstałych budynkach wielorodzinnych miejsc postojowych zwykle jest mniej niż mieszkań, więc zawsze znajdzie się chętny, aby taki garaż podnająć. Tym bardziej, że coraz więcej osób ma już nie jeden, lecz dwa samochody. W jaki sposób można podejść do wynajmu miejsca parkingowego?

Zakup garażu na wynajem – jakie są opcje?

Garaż można nabyć na kilka sposobów, ale najszybszym z nich jest zakup mieszkania w Gdańsku, Warszawie lub innym interesującym inwestora mieście. Jako właściciel nieruchomości otrzymujemy dostęp do miejsca postojowego – w cenie mieszkania lub dodatkowo płatny. Deweloperzy chętnie oferują klientom promocje w postaci garażu wliczonego w koszt inwestycji. Jeśli inwestor nie zamierza z niego korzystać, może taką nieruchomość odsprzedać lub podnająć, co jest doskonałą okazją do zdobycia dodatkowego źródła dochodów. Zdarza się, że zakup garażu jest narzucony, a inwestor nie potrzebuje miejsca na samochód. Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się często, szczególnie w dużych miastach, gdzie deweloper z Gdyni czy Krakowa w ramach inwestycji buduje podziemne hale garażowe. Inną sytuacją jest konieczność zakupu dwóch miejsc, pomimo posiadanego jednego auta. We wszystkich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wynajem miejsca parkingowego (jeśli jesteśmy właścicielami garażu) lub zakup miejsca od osoby, która go nie potrzebuje i wynajem innym lokatorom.

Garaż na wynajem – ceny i lokalizacje

Inwestując w nieruchomość, spodziewamy się wysokiej stopy zwrotu. Okazuje się, że przy tak niewielkiej inwestycji, jaką jest garaż, można odnotować zysk w wysokości nawet 10 proc. Powodzenie zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest zdecydowanie lokalizacja. Najbardziej opłaca się zakup garażu na wynajem w dużym mieście. Im bardziej zaludniony obszar, tym wyższe zyski. Przykładowo, jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni, warto szukać garażu na nowoczesnych osiedlach i w luksusowych apartamentowcach. W zatłoczonych przestrzeniach wzrasta zapotrzebowanie na garaże. Dotyczy to nie tylko samych miast, ale i ich obrzeży czy mniejszych miejscowości. Dlatego w Trójmieście warto skupiać się zarówno na Gdańsku czy Gdyni, ale także sprawdzić mieszkania na osiedlu Rumia. Ceny garażu kształtują się bardzo różnorodnie. Średnio trzeba liczyć się z kosztem 25 tys. zł. Przy czym warto mieć na uwadze, że w centrum Warszawy będzie to ok. 40 tys., a na jej przedmieściach – 10 tys. Natomiast w najbardziej ekskluzywnych lokalizacjach, takich jak luksusowe apartamentowce czy kamienice przekształcane na lofty, cena garażu może sięgać nawet 50-60 tys.

Ile można zyskać na wynajmie garażu?

Inwestycja w garaż do wynajęcia wiąże się ze stopą zwrotu w wysokości nawet 5-10% rocznie. Stawki za wynajem wynoszą od 100 zł miesięcznie na obrzeżach, do 500 zł w atrakcyjniejszych dzielnicach. Wolnostojący garaż można wynająć za ok. 150-500 zł, naziemne miejsce za 50-300 zł, a w garażu podziemnym za 100-450 zł. Należy mieć na uwadze, że właściciel musi ponieść koszty związane z utrzymaniem garażu, czyli opłaty administracyjne czy podatek od nieruchomości. Miesięcznie wynoszą one średnio ok. 100 zł. Choć kwoty za wynajem garażu mogą wydawać się niewielkie, to przy większej liczbie nieruchomości w dobrej lokalizacji inwestor może liczyć na stały zwrot o bardzo dobrej stopie. W obecnej sytuacji jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż np. lokata.

Garaż na wynajem – podatek i VAT

Przy inwestycji w garaż na wynajem należy mieć na uwadze koszty dodatkowe: podatek dochodowy oraz VAT. Co ważne, najem garażu nie oznacza konieczności posiadania działalności gospodarczej. Przychody można opodatkować na dwa sposoby: jako ryczałt lub zgodnie z zasadami ogólnymi według skali. Jeśli wybór padnie na ryczałt, należy złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Pismo musi trafić do urzędu  nie później niż do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy pierwszy przychód z tytułu najmu. Dodatkowo garaż na wynajem wymaga opłacania podatku VAT, ale nie zawsze jest on obowiązkowy. Zwolnienie można uzyskać na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi o uldze dla podatnika, który w danym roku wykonał czynności podlegające opodatkowaniu VAT-em o wartości, która nie przekroczyła określonego w ustawie limitu kwotowego.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

04 września 2020

5 unikalnych zalet mieszkania nad morzem

Bez wątpienia mieszkanie nad morzem ma swoje mocne strony i jest jednym...

02 września 2020

Nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi – najważniejsze kwestie

Zakup nowego mieszkania to złożony proces, który wymaga przeanalizowania zarówno...

20 sierpnia 2020

Dlaczego warto korzystać z programów wykończenia mieszkań?

Nowe mieszkanie wymaga wykończenia – jest to jedna z przyjemniejszych, ale...

30 lipca 2020

7 wskazówek, jak podnieść wartość mieszkania inwestycyjnego!

Mieszkanie, które chcemy sprzedać lub wynająć to nasza inwestycja, z której...

25 lipca 2020

Szukanie mieszkania przez internet – garść skutecznych porad

Żyjemy w czasach, gdzie większość decyzji podejmujemy na podstawie wiedzy...

22 lipca 2020

Jak przeprowadzić remont, który będzie zgodny z przepisami?

Zgodnie z prawem budowlanym, proces potocznie zwany remontem może przybrać...

22 lipca 2020

O czym należy pamiętać, wynajmując mieszkanie „na pokoje"?

Wynajem mieszkania na pokoje to oferta skierowana głównie do studentów. Stanowi...

22 lipca 2020

Ile może kosztować kredyt hipoteczny i co wpływa na finalną cenę?

Najpopularniejszym sposobem finalizowania zakupu nieruchomości jest kredyt...

22 lipca 2020

Czym jest umowa przenosząca własność i co powinna zawierać?

Kupując mieszkanie najpierw podpisujemy umowę deweloperską. Jednak to nie...

04 czerwca 2020

Jak mądrze wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić...

04 czerwca 2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły...

25 maja 2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo stosujemy specjalne środki ostrożności oraz przeszkoliliśmy naszych pracowników zgodnie z zaleceniami WHO i GIS.

Biura Sprzedaży są otwarte. Zapewniamy na miejscu niezbędne środki bezpieczeństwa i pełen komfort rozmów. Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość spotkań on–line.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia połączenia z Doradcą lub spotkania w Biurze Sprzedaży.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj