Strona główna Blog Czy warto zainwestować w garaż na wynajem?
_mg_0774aaa.jpg
25.05.2020

Czy warto zainwestować w garaż na wynajem?

Rozważając inwestycję w nieruchomości, pod uwagę można wziąć kilka opcji. Jedną z nich jest garaż na wynajem. Rosnąca liczba samochodów sprawia, że ten rodzaj ulokowania kapitału może zapewnić atrakcyjną stopę zwrotu. Choć inwestowanie w miejsce postojowe nie jest tak popularne jak zakup mieszkania, to zdobywa coraz większą popularność i zainteresowanie inwestorów. Czy taka nieruchomość to dobry pomysł?

Wynajem garażu to jedna z najlepszych inwestycji w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Duża liczba samochodów oznacza duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe. Na polskim rynku nieruchomości garaże wciąż nie są pierwszym wyborem, choć samochodów przybywa i bardzo często brakuje na nie miejsca. W nowo powstałych budynkach wielorodzinnych miejsc postojowych zwykle jest mniej niż mieszkań, więc zawsze znajdzie się chętny, aby taki garaż podnająć. Tym bardziej, że coraz więcej osób ma już nie jeden, lecz dwa samochody. W jaki sposób można podejść do wynajmu miejsca parkingowego?

Zakup garażu na wynajem – jakie są opcje?

Garaż można nabyć na kilka sposobów, ale najszybszym z nich jest zakup mieszkania w Gdańsku, Warszawie lub innym interesującym inwestora mieście. Jako właściciel nieruchomości otrzymujemy dostęp do miejsca postojowego – w cenie mieszkania lub dodatkowo płatny. Deweloperzy chętnie oferują klientom promocje w postaci garażu wliczonego w koszt inwestycji. Jeśli inwestor nie zamierza z niego korzystać, może taką nieruchomość odsprzedać lub podnająć, co jest doskonałą okazją do zdobycia dodatkowego źródła dochodów. Zdarza się, że zakup garażu jest narzucony, a inwestor nie potrzebuje miejsca na samochód. Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się często, szczególnie w dużych miastach, gdzie deweloper z Gdyni czy Krakowa w ramach inwestycji buduje podziemne hale garażowe. Inną sytuacją jest konieczność zakupu dwóch miejsc, pomimo posiadanego jednego auta. We wszystkich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wynajem miejsca parkingowego (jeśli jesteśmy właścicielami garażu) lub zakup miejsca od osoby, która go nie potrzebuje i wynajem innym lokatorom.

Garaż na wynajem – ceny i lokalizacje

Inwestując w nieruchomość, spodziewamy się wysokiej stopy zwrotu. Okazuje się, że przy tak niewielkiej inwestycji, jaką jest garaż, można odnotować zysk w wysokości nawet 10 proc. Powodzenie zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest zdecydowanie lokalizacja. Najbardziej opłaca się zakup garażu na wynajem w dużym mieście. Im bardziej zaludniony obszar, tym wyższe zyski. Przykładowo, jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni, warto szukać garażu na nowoczesnych osiedlach i w luksusowych apartamentowcach. W zatłoczonych przestrzeniach wzrasta zapotrzebowanie na garaże. Dotyczy to nie tylko samych miast, ale i ich obrzeży czy mniejszych miejscowości. Dlatego w Trójmieście warto skupiać się zarówno na Gdańsku czy Gdyni, ale także sprawdzić mieszkania na osiedlu Rumia. Ceny garażu kształtują się bardzo różnorodnie. Średnio trzeba liczyć się z kosztem 25 tys. zł. Przy czym warto mieć na uwadze, że w centrum Warszawy będzie to ok. 40 tys., a na jej przedmieściach – 10 tys. Natomiast w najbardziej ekskluzywnych lokalizacjach, takich jak luksusowe apartamentowce czy kamienice przekształcane na lofty, cena garażu może sięgać nawet 50-60 tys.

Ile można zyskać na wynajmie garażu?

Inwestycja w garaż do wynajęcia wiąże się ze stopą zwrotu w wysokości nawet 5-10% rocznie. Stawki za wynajem wynoszą od 100 zł miesięcznie na obrzeżach, do 500 zł w atrakcyjniejszych dzielnicach. Wolnostojący garaż można wynająć za ok. 150-500 zł, naziemne miejsce za 50-300 zł, a w garażu podziemnym za 100-450 zł. Należy mieć na uwadze, że właściciel musi ponieść koszty związane z utrzymaniem garażu, czyli opłaty administracyjne czy podatek od nieruchomości. Miesięcznie wynoszą one średnio ok. 100 zł. Choć kwoty za wynajem garażu mogą wydawać się niewielkie, to przy większej liczbie nieruchomości w dobrej lokalizacji inwestor może liczyć na stały zwrot o bardzo dobrej stopie. W obecnej sytuacji jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż np. lokata.

Garaż na wynajem – podatek i VAT

Przy inwestycji w garaż na wynajem należy mieć na uwadze koszty dodatkowe: podatek dochodowy oraz VAT. Co ważne, najem garażu nie oznacza konieczności posiadania działalności gospodarczej. Przychody można opodatkować na dwa sposoby: jako ryczałt lub zgodnie z zasadami ogólnymi według skali. Jeśli wybór padnie na ryczałt, należy złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Pismo musi trafić do urzędu  nie później niż do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy pierwszy przychód z tytułu najmu. Dodatkowo garaż na wynajem wymaga opłacania podatku VAT, ale nie zawsze jest on obowiązkowy. Zwolnienie można uzyskać na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi o uldze dla podatnika, który w danym roku wykonał czynności podlegające opodatkowaniu VAT-em o wartości, która nie przekroczyła określonego w ustawie limitu kwotowego.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020