Kredyt hipoteczny to bardzo duże zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Warto przygotować się do procedury, która nas czeka. Kwota zwykle jest wysoka, czeka nas szereg opłat okołokredytowych, podpisywania dokumentów, spotkań i rozmów. Brak przygotowania może przełożyć się na gorsze warunki lub dodatkowo przedłuży w czasie formalności.
Zanim rozpoczniemy proces kredytowania, warto zmienić perspektywę i nastawienie. Często po zapadnięciu decyzji o zakupie mieszkania w Gdańsku lub innym mieście idziemy do banku z roszczeniową postawą. Pamiętajmy jednak o drugiej stronie: bank także ponosi ryzyko pożyczki, bo nie wie, czy dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Stąd też warto uzbroić się w dawkę zrozumienia i cierpliwości, gdyż proces sprawdzenie i analizy musi potrwać. Skrupulatnej ocenie podlega sytuacja finansowa i życiowa, historia kredytowa oraz perspektywy na przyszłość. Zanim wybierzemy się po kredyt, warto rozliczyć się z przeszłością. Zamknąć wszelkie zobowiązania i upewnić się, że nigdy nie spóźniliśmy się z ratą lub spłaceniem zobowiązania.
Właściwą zdolność kredytową na podstawie naszej historii wyliczają analitycy bankowi, ale my możemy samodzielnie pomóc w całym procesie, m.in. porządkując swoje finanse. Z pewnością zwiększymy swoje szanse na kredyt, jeśli:
Kiedy otrzymamy informację o maksymalnej kwocie kredytu, możemy przystąpić do poszukiwania wymarzonego mieszkania w Gdyni lub innym wybranym mieście. Pamiętajmy, aby na tym etapie uwzględnić w kosztach nie tylko cenę nieruchomości, ale i koszty dodatkowe związane z wzięciem kredytu, wkład własny, który aktualnie wynosi 20%, a także budżet remontowo-wykończeniowy. Jeśli w grę wchodzi mieszkanie pod klucz, to wybrany deweloper z Gdyni czy innego miasta przedstawi nam wycenę końcową, która będzie podstawą do kredytowania. Gdy znajdziemy wymarzoną nieruchomość, możemy przeanalizować oferty banków w celu wybrania najkorzystniejszej.
Atrakcyjne nieruchomości, takie jak mieszkania na osiedlu Rumia, znikają jak świeże bułeczki. Dlatego, jeśli wybraliśmy konkretne mieszkanie podpiszmy umowę przedwstępną, która będzie jednocześnie rezerwacją nieruchomości. Procedura kredytowania może trwać nawet 3 miesiące, więc warto się odpowiednio zabezpieczyć. Jednocześnie jest to czas na złożenie wniosku o kredyt. Wstępna decyzja z banku po przeanalizowaniu naszych dokumentów i wartości nieruchomości dostępna jest po ok. 3 tygodniach. Jeśli wnioskowaliśmy w kilku bankach, wybierzmy najkorzystniejszą ofertę.
Po dostarczeniu dodatkowych dokumentów i podjęciu decyzji o opcjonalnych usługach możemy podpisać umowę kredytową z bankiem. Równolegle możemy także sformalizować umowę kupna mieszkania. Musi ona przybrać formę aktu notarialnego, niezbędna będzie zatem wizyta u notariusza. W tym momencie czas na wpłatę wkładu własnego oraz ustaleń dotyczących odbioru mieszkania i przekazania kluczy. Notariusz może zająć się złożeniem wniosku o wpis w księdze wieczystej oraz zadbać o to, aby wprowadzono wpis hipoteki na rzecz banku. Bardzo istotną kwestią jest dokładne zapoznanie się z umowami – zarówno ze sprzedającym, jak i z bankiem. W razie wszelkich wątpliwości i pytań można skonsultować się z prawnikiem, by dopytać i prosić o dokładne wyjaśnienie wszystkich zapisów.
Na koniec jeszcze raz musimy udać się do banku z aktem notarialnym i wymaganymi dokumentami (w tym z ubezpieczeniem nieruchomości), aby oficjalnie uruchomić kredyt. Zwykle trwa to kilka dni. Po złożeniu wniosku o uruchomienie kredytu pozostaje czekać na jego realizację, a następnie umówić się ze sprzedającym na przekazanie kluczy. W przypadku zakupu deweloperskiego oczywiście proces ten znacznie się wydłuży. Na koniec musimy dopilnować przekazania do banku odpisu z księgi wieczystej, który otrzymamy z sądu. Pozwoli to na obniżenie oprocentowania, zamknięcie etapu formalności i skupienie się na spłacie kredytu oraz urządzaniu własnego mieszkania.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj