Strona główna Blog Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?
iStock_000033410270Medium_cmyk-min.jpg
20.03.2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed trudnym wyborem zakupu lub najmu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego ostateczna decyzja powinna być naprawdę dobrze przemyślana. Podpowiadamy, co się bardziej opłaca – mieszkanie na kredyt czy wynajem!

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – wady i zalety obu rozwiązań

Zastanawiasz się, co wybrać – mieszkanie na kredyt czy wynajem? Na początek musisz dobrze przeanalizować obie opcje. Wiele zależy od tego, w jakiej jesteś sytuacji finansowej oraz jakie masz plany na przyszłość. Omówmy jednak dokładnie najważniejsze plusy i minusy.

Mieszkania na wynajem są popularne wśród osób, które nie posiadają jeszcze stałego zatrudnienia, mają zbyt małą zdolność kredytową lub jeszcze nie do końca się ustatkowały. Wynajmujący raczej nie sprawdzają źródła przychodów lokatorów. Taka opcja jest również bardzo elastyczna. Po zakończeniu umowy można ją przedłużyć lub po prostu przenieść się gdzieś indziej. Co więcej, często mieszkania są już w pełni lub w dużej mierze wyposażone, dlatego nie trzeba tracić czasu ani pieniędzy na wykończenie wnętrza.

Minusem są jednak dość wysokie opłaty. Z roku na rok wynajmujący mają coraz wyższy czynsz oraz rachunki za media. W dużych miastach za kawalerkę o metrażu ok. 30-40 m2 należy średnio zapłacić od 2000 do 3000 zł miesięcznie. Do tego trzeba także wpłacić kaucję, zwykle o równowartości jednego czynszu. Warto mieć to na względzie, gdy rozważa się zakup mieszkania na kredyt czy wynajem.

Własne lokum daje z kolei pełną swobodę pod względem użytkowania i urządzania wnętrza. Miesięczne opłaty związane z utrzymaniem w połączeniu z ratą często okazują się niższe niż czynsz za wynajem. Przy tym ma się świadomość tego, że po spłacie stanie się właścicielem cennej nieruchomości, która jest świetnym zabezpieczeniem. Gdy w dodatku wybiera się nowoczesne, świetnie ulokowane kwatery, takie jak nasze mieszkania na sprzedaż Gdańsk, z czasem będą tylko zyskiwać na wartości.

Z drugiej strony, inwestycja we własne mieszkanie z pomocą banku jest możliwa tylko w przypadku osób posiadających stałe zatrudnienie oraz korzystną zdolność kredytową. Młodzi dorośli często mają z tym kłopot, dlatego przez jakiś czas nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny. Jeśli zaś uda się uzyskać wsparcie, w razie nagłych problemów finansowych można narazić się na długi. Niespłaconą nieruchomość da się sprzedać, ale zwykle takie transakcje nie są opłacalne.

Mieszkanie na kredyt vs. wynajem – realne koszty

Aby rozstrzygnąć pojedynek mieszanie na kredyt vs. wynajem, warto przede wszystkim spojrzeć na realne koszty. Trudno jest dostać wsparcie z banku i wiąże się ono z pewnym ryzykiem, ale również opłacanie wysokiego czynszu na dłuższą metę jest zupełnie nierentowne. W wielu przypadkach rata oraz comiesięczne opłaty za media i tak są niższe od stawek proponowanych przez właścicieli mieszkań na wynajem.

W zestawieniu mieszkania na kredyt i wynajmu warto też pamiętać o tym, że w pierwszym przypadku większość opłat w pewnym sensie trafia na nasze konto. Regulując raty spłaca się nieruchomość, która w końcu będzie w pełni należała do nas. Co więcej, z czasem jej wartość może rosnąć. Kiedy zainwestuje się w kwaterę taką, jak jedno z naszych mieszkań na sprzedaż Gdynia, już nawet za kilka lat można sprzedać ją z zyskiem. Płacąc za wynajem, w perspektywie czasu tak naprawdę nie zyskuje się nic.

Co jest lepsze – mieszkanie na kredyt czy wynajem?

Podsumowując, w porównaniu mieszkanie na kredyt czy wynajem zdecydowanie wygrywa pierwsza opcja. Jeśli tylko ma się możliwość do tego, by zwrócić się do banku po pożyczkę, jak najbardziej warto się na to zdecydować. To inwestycja w przyszłość, dlatego trzeba dobrze się do niej przygotować, ale jak najbardziej się opłaca. Najrozsądniej jest wybrać piękne, ekologicznie zaprojektowane lokum na nowocześnie zaaranżowanym osiedlu w korzystnej lokalizacji. Nasze mieszkania na sprzedaż Rumia oraz inne realizacje są wręcz idealne na pierwszy zakup dla młodych dorosłych, par czy rodzin z dziećmi.

Udało Ci się już rozstrzygnąć dylemat „mieszkanie na kredyt czy wynajem”? Jeśli skłaniasz się do zakupu, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Zdecyduj się na inwestycję, która przyniesie Ci najwięcej korzyści!

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020