Idea ekologicznych miast, w których poruszamy się hybrydowymi samochodami, kompostujemy śmieci czy korzystamy z deszczówki powoli staje się rzeczywistością. Choć musi minąć jeszcze wiele lat, aby zmienić przyzwyczajenia i wprowadzić zmiany to pojawiają się już na mapie miast zielone mini-miasteczka, czyli osiedla mieszkaniowe tworzone z myślą o naturze i klimacie, a tym samym wyższym komforcie życia dla lokatorów. Co czeka na właścicieli mieszkania w Gdańsku czy innym mieście? Stacja ładowania samochodów elektrycznych, czujniki jakości powietrza Airly, system korzystania z deszczówki do podlewania roślin, panele na dachu, które zasilą oświetlenie w częściach wspólnych – na klatkach schodowych i w garażu. Ponadto przystosowane tereny zielone poprzez zasadzenie roślin antysmogowych, wyłapujących i filtrujących powietrze z toksycznych związków lotnych oraz pyłów.
„Zielone” budownictwo zaczyna się jeszcze na etapie projektowania, a następnie sposobu budowy i wyboru materiałów. Zanim właściciel mieszkania w Gdyni czy innym mieście wprowadzi się na ekologiczne osiedle pełne rozwiązań przyjaznych naturze musi dojść do świadomego projektowania, budowania, a dopiero później użytkowania nieruchomości. Przede wszystkim za ideą zielonych inwestycji stoi poszanowanie środowiska oraz zdrowia ludzi. Z tego powodu wprowadza się rozwiązania na najwyższym poziomie już na etapie realizacji inwestycji. Chodzi m.in. o użyte materiały czy gospodarkę odpadami. Wszystko to sprawia, że powstają osiedla efektywne energetycznie, bezpieczne i zapewniające komfortowe życie.
Globalne ocieplenie i jego wpływ na ekosystemy dawno już przestały być jedynie czarnowidztwem. Przyszłe pokolenia mogą mierzyć się z poważnymi problemami wynikającymi ze zmianami w klimacie. Dlatego w kolejnych branżach porusza się tematy rozwiązań, które mogą zminimalizować ryzyko, jakie niosą za sobą dokonane szkody. Jedną z nich jest budowa przyjaznych klimatowi osiedli. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim wysoka jakość nietoksycznych materiałów, niska emisja CO2 i recykling odpadów budowlanych na poziomie 98%. Zaczynają pojawiać się inwestycje, których budowa była w pełni zasilana energią elektryczną generowaną z farm wiatrowych. Oznacza to redukcję wydzielenia ok. 610 ton dwutlenku węgla do atmosfery! Inne rozwiązania to przetwarzanie lub odzyskiwanie odpadów z budowy, oddawanie do dyspozycji mieszkańców parków i terenów zielonych, wewnętrznych dziedzińców, wyposażanie mieszkań w drewniane okna, czujniki jakości powietrza Airly – aplikacja na podstawie aktualnych danych informuje o stanie powietrza. Coraz częściej na wyposażeniu mieszkania na osiedlu Rumia czy w innych miastach pojawiają się systemy do zarządzania ogrzewaniem w lokalu, co pozwala obniżyć koszty zużycia energii cieplnej. Jednak samo osiedle to nie wszystko, bo często deweloper z Gdyni lub innych miast współpracuje z urzędem w celu budowy ścieżek rowerowych, tras dla biegaczy czy zagospodarowanie terenów zielonych dostępnych dla wszystkich mieszkańców.
Zielone osiedla to zdecydowanie przyszłość na rynku nieruchomości, bo sami inwestorzy coraz chętniej interesują się tematem ekologii i przyszłości klimatu, a tym samym jakości życia ich dzieci nie jest im obojętna. Wszystko to sprawia, że przed deweloperami wyzwanie, mające na celu sprostanie oczekiwaniom i potrzebom klientów. Nowoczesne rozwiązania i innowacje, których głównym zadaniem jest poprawa jakości życia przy maksymalnej ochronie środowiska to priorytet. Dużym wyzwaniem będzie poprawa jakości powietrza w mieszkaniach, z którą od kilku lat mamy znaczny problem. Rozwiązaniem mogą być nawiewniki okienne z filtrami przeciwpyłowymi. Kolejne sezony przyniosą nam więcej rozwiązań na oczyszczanie powietrza i zapewnienie optymalnego klimatu wewnątrz nieruchomości. Z pewnością pojawią się także pomysły na rozwój automatyki mieszkaniowej, ułatwiającej zarządzanie systemem cieplnym i energią elektryczną. Ponadto dużą wagę przykładać się będzie do nowoczesnych technologii, pozwalających zredukować nie tylko szkodliwy wpływ na środowisko, ale także obniżenie kosztów eksploatacji. Już teraz można zauważyć znaczącą obniżkę rachunków za media głównie dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, zbieraniu wody deszczowej i wentylacji hybrydowej. Drugim istotnym miejscem do dalszych zmian i udoskonalania jest czas budowy, wykorzystywanych materiałów, odzyskiwania lub przetwarzania odpadów. Wszystko to składa się na proces, który będzie towarzyszył branży przez kolejne lata. Wprowadzane zmiany potrzebują jednak czasu, bo oprócz nowo powstających osiedli wciąż mamy te istniejące, które będą modernizowane i ulepszane.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj