C200 Poznaj C200

Jaka przyszłość czeka gdańskie tereny postoczniowe?

Jaka przyszłość czeka gdańskie tereny postoczniowe?

C200
ECS.jpg
Dyskusja o tym, jak powinny być zagospodarowane tereny należące niegdyś do Stoczni Gdańskiej trwa od wielu lat. Na razie zmiany widoczne są przede wszystkim na gruntach należących do Miasta Gdańska.

Tereny postoczniowe to obszar Gdańska położony na wschód od Starego Miasta, na których jeszcze dwadzieścia lat temu funkcjonowała Stocznia Gdańska. Stoczni nie udało się jednak przetrwać w warunkach wolnorynkowych i w 1996 roku ogłosiła upadłość. Majątek Stoczni Gdańskiej został sprzedany, zaś nowy właściciel przeniósł całą produkcję na Wyspę Ostrów. Wówczas zaczęto myśleć o terenach postoczniowych jako o miejscu, które z racji swojego doskonałego położenia – bliskości Śródmieścia, ale także akwenu – doskonale nadaje się do stworzenia nowej dzielnicy miasta, w której dominować będą funkcje mieszkaniowe, biurowe i usługowe, przy czym powstałe koncepcje urbanistyczne od samego początku zakładały ochronę dziedzictwa kulturowego znajdującego się na tych terenach, jak i tworzenie nowych obiektów mających na celu promocję historii tego miejsca, a zwłaszcza istotnych dla obalenia komunizmu wydarzeń Sierpnia ’80. 

Obszar, który można przywrócić do życia, liczy ponad 70 hektarów i znajduje się głównie w rękach prywatnych podmiotów. Najwięcej dowiedzieć się można na temat gruntów (22 hektary), które mają być zagospodarowane przez dzielnicę o historycznej nazwie Młode Miasto. Koncepcja zabudowy Młodego Miasta zakłada wydzielenie kilku stref, z których każda będzie zdominowana przez inną funkcję.

Jak można przeczytać na stronie www.ycgdansk.com dzielnicę utworzą – Kolonia Robotnicza (na jej terenie znajdą się mieszkania w przystępnych cenach oraz obiekty przeznaczone na działalność kulturalną), Stocznia Cesarska (zagospodarowana głownie biurami i apartamentami położonymi bezpośrednio nad brzegiem Martwej Wisły), Marina (hotel oraz apartamenty z dostępem do portu jachtowego) oraz Galeria Stocznia, na terenie której planowany jest duży obiekt handlowy. W przestrzeni medialnej kilka lat temu pojawiła się również informacja o pomysłach na zagospodarowanie terenów przylegających do ulicy Jana z Kolna – na prezentowanej wówczas wizualizacji można było zobaczyć pierzejową zabudowę biurową wzdłuż tej ulicy.

Na razie plany te nie doczekały się realizacji, ale nie oznacza to, że nic się nie dzieje na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Część obszaru należy do Miasta Gdańska, które zrealizowało Europejskie Centrum Solidarności, zbudowało ulicę J. Popiełuszki (wspólnie z właścicielem terenów przeznaczonych pod Młode Miasto), dzierżawi budynek na potrzeby Instytutu Sztuki Wyspa. Te inwestycje sprawiły, że rejon ten jest chętniej odwiedzany przez mieszkańców Gdańska oraz odwiedzających miasto turystów. Rewitalizacja przez EURO STYL dawnego budynku Stoczni Północnej jest kolejnym krokiem do ożywienia tej części miasta.

wstecz