IDEA Poznaj Ideę

Nowinki technologiczne na osiedlu IDEA

Nowinki technologiczne na osiedlu IDEA

IDEA
IDEA+MTG+Gda%D1%84sk.jpg
Idea to nie tylko miejsce wypełnione sztuką, to także osiedle bogate w szereg ciekawych, energooszczędnych rozwiązań technicznych.

Wentylacja w mieszkaniach 

Mało kto zwraca uwagę na ten element wyposażenia mieszkania, a jest on bardzo istotny, bo to od niego właśnie zależy jakość powietrza, którym oddychamy.  Euro Styl prawie we wszystkich zrealizowanych inwestycjach stosuje wentylację mechaniczną, która zapewnia stały odpływ zużytego powietrza. W IDEI zastosowany zostanie podobny rodzaj wentylacji – wentylacja mechaniczna higrosterowalna, w której, jak wskazuje nazwa, wymiana powietrza uzależniona jest od jego wilgotności. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji mechanicznej, wentylacja ta dostosowuje się do tego, co dzieje się w domu – jeśli np. gotujemy, będzie ona wyciągała więcej powietrza, jeśli tylko spędzamy czas, siedząc na kanapie – mniej, a jeśli wyjedziemy na wakacje – jeszcze mniej. Podobnie w zależności od pory roku i pory dnia ilość wyciąganego powietrza będzie różna. Dostosowywanie się wentylacji do zmiennych warunków pozwala zredukować zużycie energii cieplnej potrzebnej do ogrzania mieszkania. 

Energooszczędne oświetlenie części wspólnych 

Zarówno na zewnątrz budynków – lampy i latarnie – jak i w halach garażowych czy na klatkach schodowych w IDEI zaprojektowano oświetlenie wykorzystujące diody LED. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne, które pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 90% w porównaniu ze stosowaniem tradycyjnych żarówek. Ponadto światło pochodzące ze źródeł LED jest bardziej przyjazne dla oka człowieka – nie daje szkodliwego efektu migania jak świetlówki energooszczędne, a także jest dużo łatwiejsze w utylizacji.

Diody LED w przeciwieństwie do świetlówek, nie zawierają szkodliwej rtęci. Warto wiedzieć, że za wynalezienie niebieskiej diody LED, która umożliwiła tworzenie energooszczędnych ledowych źródeł światła białego, w zeszłym roku trzech japońskich naukowców– Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura – otrzymało Nagrodę Nobla. 

Automatyka w mieszkaniu 

W mieszkaniach znajdujących się na osiedlu IDEA systemy automatyki zostaną wykorzystane także w zakresie ogrzewania mieszkania. Pozwoli to przyszłym mieszkańcom na dowolne sterowanie ogrzewaniem – zaprogramowanie temperatury zgodnie z ich aktywnością w ciągu doby. Ta funkcja przydaje się na co dzień – nie musimy grzać przez cały dzień, aby zagwarantować sobie ciepłe mieszkanie po przyjściu z pracy, możemy zaprogramować grzejnik, tak by włączył się np. 2 godziny przed przyjściem. I od święta – kiedy np. zimą wyjeżdżamy na urlop. To rozwiązanie, właściwie użytkowane, pozwoli na znaczną redukcję kosztów ogrzewania. Euro Styl planuje w taki sposób zaprojektować system automatycznego sterowania instalacjami w mieszkaniu odpowiedzialny m.in. za ogrzewanie, aby mieszkańcy mogli go rozbudować o potrzebne im funkcje związane z elektryką czy alarmem, a nawet z instalacjami hydraulicznymi. 

Artykuł ukazał się na łamach Dziennika Bałtyckiego 8 czerwca 2015 roku. Całą treść znajdą Państwo w załączonym PDF-ie. Nowinki technologiczne na osiedlu IDEA
wstecz