IDEA Poznaj Ideę

Osiedle IDEA będzie miejscem spotkań

Osiedle IDEA będzie miejscem spotkań

IDEA
IDEA osiedle otwarte
IDEA będzie wyróżniała się na mapie Trójmiasta pod wieloma względami – między innymi tym, że poza szlabanami chroniącymi przed wjazdem na teren osiedla (a raczej parkowaniem) niepożądanych aut, nie będzie w żaden sposób ogrodzona.

Brak ogrodzenia osiedla w tej lokalizacji jest czymś wyjątkowym. Większość inwestycji mieszkaniowych, które powstały w okolicy IDEI w ciągu ostatnich kilku lat, jest wydzielona płotem – choćby sąsiednie osiedle Nova Oliwa, Osiedle Akademickie przy Piastowskiej, Oliwa Park czy Futura Apartamenty. Poniżej prezentujemy fragmenty rozmowy na ten temat z Andrzejem Przybkiem – dyrektorem sprzedaży EURO STYLU.

Czy klienci zwracają uwagę na ten aspekt inwestycji, a jeśli tak, to w jaki sposób argumentują chęć mieszkania na osiedlu ogrodzonym?

Jak najbardziej, prawie zawsze pytają o ogrodzenie. Jeśli zaś chodzi o argumentację, to chęć mieszkania na terenie zamkniętego osiedla motywowana jest głównie potrzebą zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, a także ochroną przed dewastacją i wandalizmem.

Ogrodzenie podnosi bezpieczeństwo?

Świadomie użyłem sformułowania „zapewnienie poczucia bezpieczeństwa”, a nie „zapewnienie bezpieczeństwa”, bo ogrodzenie niczego nie gwarantuje w tym względzie. Istnieją inne, bardziej przyjazne dla przestrzeni, metody ochrony przed włamaniem czy niszczeniem mienia, np. monitoring czy wideodomofony – oba te rozwiązania zostaną zresztą zastosowane na osiedlu IDEA.

Skoro tak, to dlaczego Pana zdaniem ludzie chcą mieszkań na grodzonych osiedlach?

Na tę chęć składa się kilka czynników, z których wymienię tylko dwa, moim zdaniem najistotniejsze. Po pierwsze, wspomniane bezpieczeństwo – Polacy należą do nacji, która jest jedną z bardziej nieufnych. Grodząc się, wydaje się nam, że jesteśmy przez to bezpieczniejsi. Po drugie, kilkadziesiąt lat PRL-u, kiedy wszystko było wspólne, a więc „niczyje”, kiedy zasoby były bardzo ograniczone. Teraz, jeśli tylko możemy, odreagowujemy chude lata. Jednocześnie obawiamy się o swoją własność, o to, że ktoś nam zniszczy coś, co tyle nas kosztowało, że ktoś będzie korzystał z czegoś, za co my płacimy.

To chyba zrozumiałe?

Obawa o bezpieczeństwo i dewastację tak, tylko trzeba pamiętać, że na te kwestie można wpływać w inny sposób.

Grodzenie osiedli, zwłaszcza dużych w środku miasta, niekorzystnie wpływa na przestrzeń. Sprawia, że ciężej się po niej poruszać, zniechęca do przemieszczania się pieszo, przez co przesiadamy się na samochody, aby podjechać 1 kilometr do sklepu, sprawia, że zamiera życie na osiedlach, że ludzie przestają ze sobą rozmawiać, że są anonimowi, a to właśnie nie sprzyja bezpieczeństwu.

Wywiad ukazał się na łamach Dziennika Bałtyckiego 22 czerwca 2015 r. Całą rozmowę znajdą Państwo w załączonym PDF-ie. Otwarte osiedle IDEA będzie miejscem spotkań
wstecz