Jeszcze do niedawna w Polsce obowiązywał program Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego można było otrzymać dofinansowanie do zakupu mieszkania w postaci dopłaty do wkładu własnego. Pozwalało to wybrać dowolne mieszkanie w Gdyni lub każdym innym mieście i wnioskowanie o wkład własny. Znacznie ułatwiało to cały proces i wiele z osób, które chciały zakupić np. mieszkanie na osiedlu Rumia, w Warszawie czy Krakowie, ale blokowały go wstępne opłaty, mogły spełnić marzenia o własnej nieruchomości. Zamiast niego powstał Narodowy Program Mieszkaniowy, mający na celu wsparcie tych, którzy nie mają swojego mieszkania. W ramach NPM realizowane są dwa projekty: Mieszkanie Plus oraz Mieszkanie na Start. Jakie są warunki udziału w obu programach i jak zdobyć dofinansowanie na mieszkanie?
Program realizowany jest od 2016 roku i ma potrwać 10 lat. W tym czasie planowana jest inwestycja warta 4,5 mld zł. Do końca września 2019 roku wybudowano 867 mieszkań, 1234 było wciąż w fazie budowy, a kolejne 18000 zostało zatwierdzonych. Założenia programu są takie, że na publicznych gruntach, w wybranych miejscowościach, mają powstać mieszkania na wynajem o znacznie niższym niż rynkowy czynszu. Co więcej, istnieje możliwość ich wykupienia w późniejszym czasie.
Osiedla mają powstawać w ramach współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a wybranym na drodze przetargu deweloperem. Przykładowo: w ramach programu budowane są mieszkania w Gdańsku, w związku z tym Urząd Miasta ogłasza przetarg, który hipotetycznie wygrywa deweloper z Gdyni, odpowiedzialny od tej pory za powstanie obiektu. Decyzję o tym, kto otrzyma dany lokal podejmuje samorząd na podstawie złożonych wniosków. Pierwszeństwo mają z założenia młode małżeństwa, rodziny wielodzietne oraz seniorzy. Dodatkowo trzeba spełnić z góry określone warunki i posiadać udokumentowane zarobki, aby zagwarantować zdolność czynszową.
Lokal można wynajmować lub zdecydować się na najem z opcją wykupu. W drugim przypadku wykup będzie możliwy po od 15 do 30 latach wynajmu z podwyższonym czynszem. Jak widać, dofinansowanie do mieszkania nie występuje tutaj w bezpośredniej formie, ale sam program znacznie ułatwia jego nabycie.
Dodatkowo, w 2019 roku zaczął działać program Mieszkanie na Start, skierowany do osób wynajmujących mieszkanie. Mogą z niego skorzystać także beneficjenci projektu Mieszkanie Plus. Przewidywany maksymalny limit wydatków na ten cel w latach 2019-2028 wyniesie ok. 16 mld zł. Osoba, która chce wziąć udział w programie musi spełniać kilka warunków i być:
Dodatkowo wnioskujący:
Wnioski o dofinansowanie do mieszkania w postaci dopłaty do czynszu składa się w urzędzie gminy, zgodnie z lokalizacją nieruchomości. Na decyzję czeka się miesiąc, a wysokość dotacji ustalana jest z uwzględnieniem lokalizacji oraz wielkości gospodarstwa i jest publikowana na portalu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Aktualnie w ramach wsparcia sytuacji mieszkaniowej w Polsce nie jest dostępne dofinansowanie do zakupu mieszkania. Rząd oferuje w zamian dwa programy, z których można skorzystać. Jednak w tym celu trzeba spełnić ściśle określone warunki.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj