Strona główna Blog Inteligentne mieszkanie w bloku – czy to w ogóle możliwe?
Inteligentne mieszkanie w bloku – czy to w ogóle możliwe?
27.03.2020

Inteligentne mieszkanie w bloku – czy to w ogóle możliwe?

Jeszcze do niedawna mówiło się o inteligentnym domu, ale dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby także mieszkanie w bloku przekształcić w takie miejsce. W tym celu niezbędne będą nowe rozwiązania technologiczne, którymi steruje się zdalnie, np. z poziomu telefonu komórkowego. Jak zmienić mieszkanie w inteligentną przestrzeń?

Inteligentne mieszkanie to takie, które wyposażone jest w odpowiednie czujniki, pozwalające sterować nim zdalnie za pomocą pilota lub telefonu komórkowego. Tym drugim możemy wydać dyspozycję nawet będąc poza domem, co sprawia, że podczas pobytu w pracy mieszkanie zostanie przewietrzone, pranie wstawione, a po powrocie na lokatorów może czekać wanna pełna wody. Wszystko to jest możliwe, jednak wymaga instalacji odpowiedniej technologii. Jak to zrobić i jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą komfort i wygodę codziennego życia?

Dla kogo inteligentne mieszkanie?

Inteligentne mieszkania w Gdańsku, w Warszawie czy Wrocławiu są na wyciągnięcie ręki. To rozwiązanie dostępne nie tylko na luksusowych osiedlach czy w domkach jednorodzinnych. Teraz nawet mieszkania na osiedlu Rumia, w kameralnym otoczeniu można wyposażyć w system, który pozwoli maksymalnie ułatwić codzienne użytkowanie lokalu. To doskonałe udogodnienie dla osób, spędzających dużo czasu w pracy, rodziców z małymi dziećmi czy podróżników, którzy często wyjeżdżają. Nawet podczas nieobecności wnętrza będą przewietrzone, temperatura ogrzewania dopasuje się do warunków atmosferycznych na zewnątrz. W razie konieczności wieczorem rozwiną się rolety, włączą się lampy i telewizor. Rano będzie czekać świeżo zaparzona kawa, a popołudniu odgrzany w piekarniku obiad. Inteligentny system obudzi Cię, przygotuje kąpiel, włączy film na wieczór i przypomni o spotkaniu z przyjaciółmi. Może to odbywać się jednorazowo lub zgodnie z zapamiętanymi przez system sekwencjami.

Inteligentna instalacja w mieszkaniu – na czym polega?

Choć inteligentna technologia kojarzy się ze skomplikowaną procedurą instalacji, to w rzeczywistości cały mechanizm jest prosty w montażu, jak i w późniejszym sterowaniu. Intuicyjny interfejs sprawia, że wystarczy jedno kliknięcie, aby z dowolnego miejsca – nie tylko w kraju, ale i na świecie, można wyłączyć światło lub odsłonić rolety. To doskonałe rozwiązanie, jeśli podczas dłuższej nieobecności mieszkanie ma nadal wyglądać na używane. System wyposażony jest w centralę i czujniki, które ściśle ze sobą współpracują. Czujniki przesyłają informację do centrali, która je przetwarza i przesyła w formie komend do modułów wykonawczych. Pozwala to nie tylko na komfortowe użytkowanie mieszkania, ale także ochronę go przed pożarem, zbyt dużym zużyciem prądu elektrycznego, ogrzewania czy wody.

Bezprzewodowy montaż inteligentnej instalacji

Załóżmy, że poszukiwanie mieszkania w Gdyni zakończyło się sukcesem. Jednak inwestor chce, aby jego mieszkanie było inteligentne. W przypadku domu sprawia jest prosta, ponieważ taką technologię wprowadza się od początku rozpoczęcia budowy. W mieszkaniu konieczny będzie montaż odpowiednich inteligentnych systemów. Na szczęście nie musimy przeprowadzać generalnego remontu, a całą instalację umieścimy we wnętrzach samodzielnie. Najlepsze będzie w tym celu rozwiązanie bezprzewodowe, aby uniknąć kucia ścian. Moduły systemu montuje się w puszkach podtynkowych i gniazdkach elektrycznych, a ich pracą zarządza niewielkich rozmiarów centralka, którą można umieścić w dowolnym miejscu. Dzięki technologii bezprzewodowej, instalacja przebiegnie bezinwazyjnie z możliwością nierozbudowywana systemu o kolejne funkcjonalności. Co ważne, w przypadku przeprowadzki wszystkie elementy można zabrać ze sobą do nowego mieszkania.

A może inteligentne mieszkanie z rynku pierwotnego?

Coraz częściej – z uwagi na dużą konkurencję - nowe mieszkania wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, w tym w inteligentne systemy. Jeśli szukamy lokalu w Trójmieście najlepiej będzie sprawdzić, który deweloper z Gdyni lub Gdańska oferuje takie mieszkania. Systemem smart home zainteresowanych jest coraz więcej inwestorów. Nie tylko z uwagi na wygodę mieszkania, ale też z powodu rosnącej świadomości ekologicznej. Ta ostatnia sprawia, że szczególnie młode pokolenia szukają rozwiązań, które pomogą zoptymalizować zarządzanie zużyciem energii elektrycznej i ogrzewania w mieszkaniu. Inteligenta technologia pozwala na większą wygodę, ale także poczucie bezpieczeństwa i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Powoli systemy sterowania ogrzewaniem stają się już standardem deweloperskim. W cenie mieszkania inwestor otrzymuje wtedy inteligentny termostat, połączony z aplikacją i centralką, która pozwala na zdalną regulację temperatury i określenie harmonogramów grzewczych. Wymiana termostatu grzejnikowego na elektroniczny to oszczędność energii sięgająca nawet 23%.

System inteligentnego zarządzania mieszkaniem nie jest takim samem rozwiązaniem, jak ten zastosowany w inteligentnym domu. Jednak z powodzeniem pozwala zarządzać oświetleniem i większością sprzętów, dzięki czemu komfort użytkowania lokalu znacznie wzrasta.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020