Strona główna Blog Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem? 5 sprawdzonych eko rozwiązań
Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem? 5 sprawdzonych eko rozwiązań
26.03.2020

Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem? 5 sprawdzonych eko rozwiązań

Ekologia kojarzy się z zaawansowaną technologią, która wymaga dużych nakładów pieniężnych. Jednak ekologiczne mieszkanie to nie tylko duże zmiany, ale przede wszystkim niewielkie modyfikacje codziennych zachowań i przyzwyczajeń. Wprowadzenie ich kosztuje niewiele, ale przynoszą one duże efekty. Jakie nawyki na co dzień pomagają żyć w zgodzie ze środowiskiem?

Jeszcze do niedawna ekologia była traktowana jak modny trend, ale dzisiaj nikt już chyba nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne dzieją się szybko i są nieuniknione. To dlatego wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu jest niezbędne, aby opóźnić procesy, które bezpośrednio zagrażają kondycji planety. Bardzo dużo mówi się o zaawansowanych rozwiązaniach, jak samochody hybrydowe, panele słoneczne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednak to zwykłe wybory, podejmowane każdego dnia mają największe znaczenie. Budując dom, inwestor ma większy wpływ na to, jak bardzo ekologiczny będzie budynek. W przypadku mieszkania wybór konkretnych technologii leży po stronie dewelopera. Co w takim razie można zrobić? Warto poszukać osiedli, które są maksymalnie przyjazne środowisku. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni na pewno znajdzie się deweloper z Gdyni, któremu nie są obce ekologiczne standardy. Warto także wybierać bardziej kameralne lokalizacje, np. mieszkania na osiedlu Rumia. Na mniejszych osiedlach często spotkać można rozwiązania stosowane w budownictwie jednorodzinnym. A co można zrobić samodzielnie, aby mieszkać bardziej ekologicznie?

1. Oszczędzaj wodę

Istnieją takie nawyki, które praktycznie nic nie kosztują, a mogą znacznie wpłynąć na środowisko. Jednym z nich jest oszczędzanie wody przy każdej możliwej okazji.

 • Branie szybkiego prysznica, zamiast długiej i gorącej kąpieli;
 • Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, nakładania szamponu na włosy czy mydlenia rąk;
 • Podlewanie kwiatów wodą, która została z płukania owoców i warzyw;
 • Włączenie pralki, tylko gdy jest napełniona;
 • Mycie naczyń w misce zamiast pod bieżącą wodą lub w maksymalnie wypełnionej zmywarce.

 

To tylko kilka przykładów na to jak, w prosty sposób można oszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody. Jednocześnie przyniesie to znaczne obniżenie rachunków za wodę i za prąd elektryczny.

2. Oszczędzaj energię elektryczną

Drugą bardzo istotną kwestią jest energia elektryczna, którą można oszczędzać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez wybór nowoczesnych sprzętów, które nie pobierają dużo prądu – lodówki, pralki, telewizory. Drugą opcją jest samokontrola, czyli wyłączenie światła wychodząc z pokoju na dłużej, nie pozostawianie w gniazdku ładowarek, nieużywanych sprzętów i przedłużaczy. Doskonałym sposobem na większą ekologiczność jest stosowanie żarówek energooszczędnych, które są nie tylko przyjazne środowisku, ale i bardziej wydajne. Dobrą alternatywą jest oświetlenie LED, które do wytworzenia światła o natężeniu 70 W potrzebuje jedynie 9-10 W. Ponadto produkuje się je bez używania szkodliwych dla środowiska substancji, a gotowa żarówka w 100% nadaje się do recyklingu.

3. Zrezygnuj z plastiku

Plastik to obecnie jedno z największych wyzwań ekologii, dlatego warto ograniczyć go do minimum. Plastikowe reklamówki na zakupy najlepiej zastąpić bawełnianą torbą wielorazowego użytku i małymi woreczkami, np. wykonanymi samodzielnie ze starego prześcieradła lub firanki. Zamiast kupować kilkanaście lub kilkadziesiąt plastikowych butelek z wodą, można zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący i pić wodę z kranu. U tych, którzy piją kawę na mieście sprawdzi się wielorazowy składany kubek z silikonu. Wszelkie pudełka można zastąpić ich ekologicznymi zamiennikami. Warto zrezygnować ze słomek, plastikowych sztućców i jednorazowych serwetek. To samo dotyczy  ubrań wykonanych z poliestrowych tkanin. Inwestycja w wysokiej jakości naturalne materiały sprawi, że zakupy będą potrzebne rzadziej, a komfort noszenia odzieży – nieporównywalnie wyższy.

4. Segreguj śmieci

W domowych warunkach można samodzielnie segregować śmieci. Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają konieczność prawidłowego wyrzucania odpadów do odpowiednich pojemników. Znacznie ułatwia to proces segregacji, zwłaszcza, że na każdym osiedlu znajdziemy pojemniki. Bez względu czy chodzi o mieszkania w Gdańsku, Warszawie czy w mniejszych miejscowościach segregacja to najlepszy sposób na oddzielenie plastiku od szkła czy papieru, które można odzyskać. W domowych warunkach wystarczy wyposażyć się w oddzielne pojemniki na każdy rodzaj odpadów. Dodatkowo można samodzielnie, np. na balkonie, założyć własny kompostownik, z którego powstanie naturalny nawóz do kwiatów i ziół.

5. Recyklinguj, a nie wyrzucaj

Istotną rolę odgrywa także recykling – jedzenia, ubrań czy mebli. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystanie wszystkich produktów bez konieczności wyrzucania i marnowania produktów spożywczych. Podobnie jest z ubraniami, które można odsprzedać, wymienić się lub oddać osobom potrzebującym. Stare lub zniszczone meble warto naprawić i odrestaurować, zanim padnie decyzja o zakupie nowych. Może to się przekształcić w ciekawą, dodatkową pasję lub sposób na oryginalne prezenty dla bliskich.

 

Wbrew pozorom, bycie ekologicznym nie jest trudne, ani kosztowne. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i nawyków, które regularnie oraz codziennie powtarzane mają realny wpływ zarówno na środowisko, jak i na oszczędność.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

21 grudnia 2020

Teren wokół inwestycji – na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera to nie tylko kwestia samego lokalu, standardu...

14 grudnia 2020

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – wszystko, co musisz wiedzieć!

Coraz więcej obcokrajowców mieszkających w Polsce myśli o tym, aby...

01 grudnia 2020

5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie na przedmieściach

Zakup mieszkania wymaga podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest kwestia...

05 listopada 2020

Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety i rodzaje tapet ściennych

Tapety przeżywają teraz renesans i spotkamy je w większości projektów...

25 października 2020

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt prędzej czy później zetkną się...

09 października 2020

Najem okazjonalny – co muszą wiedzieć wynajmujący i najemcy?

Przeglądając ogłoszenia na wynajem mieszkania często spotkamy się z hasłem...

30 września 2020

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, ale nie mamy wystarczającej ilości...

27 września 2020

Jak stworzyć dobrą umowę najmu? Poradnik dla inwestora

Wynajem mieszkania wiąże się nie tylko z profitami finansowymi, ale także...

25 września 2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy....

24 września 2020

Mieszkanie na parterze – zalety

Jedną z kluczowych decyzji podczas zakupu mieszkania jest kondygnacja, na...

22 września 2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów...

20 września 2020

Czym są tzw. gotowce inwestycyjne i czy warto w nie inwestować?

Branża inwestycyjna cały czas poszukuje nowych sposobów, które pozwalają...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Biura Sprzedaży Euro Styl są otwarte.


W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo wszyscy pracownicy Euro Styl są co tydzień poddawani testom w kierunku koronawirusa.
W miejscu pracy pozostają tylko osoby zdrowe.

Jednocześnie zapewniamy Państwu niezbędne środki higieny i bezpieczeństwa oraz pełen komfort rozmów w przewietrzanych pomieszczeniach. Rekomendujemy kontakt z nami w celu umówienia spotkania.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj