Strona główna Blog Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem? 5 sprawdzonych eko rozwiązań
Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem? 5 sprawdzonych eko rozwiązań
26.03.2020

Jak mieszkać ekologicznie niskim kosztem? 5 sprawdzonych eko rozwiązań

Ekologia kojarzy się z zaawansowaną technologią, która wymaga dużych nakładów pieniężnych. Jednak ekologiczne mieszkanie to nie tylko duże zmiany, ale przede wszystkim niewielkie modyfikacje codziennych zachowań i przyzwyczajeń. Wprowadzenie ich kosztuje niewiele, ale przynoszą one duże efekty. Jakie nawyki na co dzień pomagają żyć w zgodzie ze środowiskiem?

Jeszcze do niedawna ekologia była traktowana jak modny trend, ale dzisiaj nikt już chyba nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne dzieją się szybko i są nieuniknione. To dlatego wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu jest niezbędne, aby opóźnić procesy, które bezpośrednio zagrażają kondycji planety. Bardzo dużo mówi się o zaawansowanych rozwiązaniach, jak samochody hybrydowe, panele słoneczne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednak to zwykłe wybory, podejmowane każdego dnia mają największe znaczenie. Budując dom, inwestor ma większy wpływ na to, jak bardzo ekologiczny będzie budynek. W przypadku mieszkania wybór konkretnych technologii leży po stronie dewelopera. Co w takim razie można zrobić? Warto poszukać osiedli, które są maksymalnie przyjazne środowisku. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni na pewno znajdzie się deweloper z Gdyni, któremu nie są obce ekologiczne standardy. Warto także wybierać bardziej kameralne lokalizacje, np. mieszkania na osiedlu Rumia. Na mniejszych osiedlach często spotkać można rozwiązania stosowane w budownictwie jednorodzinnym. A co można zrobić samodzielnie, aby mieszkać bardziej ekologicznie?

1. Oszczędzaj wodę

Istnieją takie nawyki, które praktycznie nic nie kosztują, a mogą znacznie wpłynąć na środowisko. Jednym z nich jest oszczędzanie wody przy każdej możliwej okazji.

 • Branie szybkiego prysznica, zamiast długiej i gorącej kąpieli;
 • Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, nakładania szamponu na włosy czy mydlenia rąk;
 • Podlewanie kwiatów wodą, która została z płukania owoców i warzyw;
 • Włączenie pralki, tylko gdy jest napełniona;
 • Mycie naczyń w misce zamiast pod bieżącą wodą lub w maksymalnie wypełnionej zmywarce.

 

To tylko kilka przykładów na to jak, w prosty sposób można oszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody. Jednocześnie przyniesie to znaczne obniżenie rachunków za wodę i za prąd elektryczny.

2. Oszczędzaj energię elektryczną

Drugą bardzo istotną kwestią jest energia elektryczna, którą można oszczędzać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez wybór nowoczesnych sprzętów, które nie pobierają dużo prądu – lodówki, pralki, telewizory. Drugą opcją jest samokontrola, czyli wyłączenie światła wychodząc z pokoju na dłużej, nie pozostawianie w gniazdku ładowarek, nieużywanych sprzętów i przedłużaczy. Doskonałym sposobem na większą ekologiczność jest stosowanie żarówek energooszczędnych, które są nie tylko przyjazne środowisku, ale i bardziej wydajne. Dobrą alternatywą jest oświetlenie LED, które do wytworzenia światła o natężeniu 70 W potrzebuje jedynie 9-10 W. Ponadto produkuje się je bez używania szkodliwych dla środowiska substancji, a gotowa żarówka w 100% nadaje się do recyklingu.

3. Zrezygnuj z plastiku

Plastik to obecnie jedno z największych wyzwań ekologii, dlatego warto ograniczyć go do minimum. Plastikowe reklamówki na zakupy najlepiej zastąpić bawełnianą torbą wielorazowego użytku i małymi woreczkami, np. wykonanymi samodzielnie ze starego prześcieradła lub firanki. Zamiast kupować kilkanaście lub kilkadziesiąt plastikowych butelek z wodą, można zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący i pić wodę z kranu. U tych, którzy piją kawę na mieście sprawdzi się wielorazowy składany kubek z silikonu. Wszelkie pudełka można zastąpić ich ekologicznymi zamiennikami. Warto zrezygnować ze słomek, plastikowych sztućców i jednorazowych serwetek. To samo dotyczy  ubrań wykonanych z poliestrowych tkanin. Inwestycja w wysokiej jakości naturalne materiały sprawi, że zakupy będą potrzebne rzadziej, a komfort noszenia odzieży – nieporównywalnie wyższy.

4. Segreguj śmieci

W domowych warunkach można samodzielnie segregować śmieci. Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają konieczność prawidłowego wyrzucania odpadów do odpowiednich pojemników. Znacznie ułatwia to proces segregacji, zwłaszcza, że na każdym osiedlu znajdziemy pojemniki. Bez względu czy chodzi o mieszkania w Gdańsku, Warszawie czy w mniejszych miejscowościach segregacja to najlepszy sposób na oddzielenie plastiku od szkła czy papieru, które można odzyskać. W domowych warunkach wystarczy wyposażyć się w oddzielne pojemniki na każdy rodzaj odpadów. Dodatkowo można samodzielnie, np. na balkonie, założyć własny kompostownik, z którego powstanie naturalny nawóz do kwiatów i ziół.

5. Recyklinguj, a nie wyrzucaj

Istotną rolę odgrywa także recykling – jedzenia, ubrań czy mebli. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystanie wszystkich produktów bez konieczności wyrzucania i marnowania produktów spożywczych. Podobnie jest z ubraniami, które można odsprzedać, wymienić się lub oddać osobom potrzebującym. Stare lub zniszczone meble warto naprawić i odrestaurować, zanim padnie decyzja o zakupie nowych. Może to się przekształcić w ciekawą, dodatkową pasję lub sposób na oryginalne prezenty dla bliskich.

 

Wbrew pozorom, bycie ekologicznym nie jest trudne, ani kosztowne. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i nawyków, które regularnie oraz codziennie powtarzane mają realny wpływ zarówno na środowisko, jak i na oszczędność.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020