Jeszcze do niedawna ekologia była traktowana jak modny trend, ale dzisiaj nikt już chyba nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne dzieją się szybko i są nieuniknione. To dlatego wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu jest niezbędne, aby opóźnić procesy, które bezpośrednio zagrażają kondycji planety. Bardzo dużo mówi się o zaawansowanych rozwiązaniach, jak samochody hybrydowe, panele słoneczne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednak to zwykłe wybory, podejmowane każdego dnia mają największe znaczenie. Budując dom, inwestor ma większy wpływ na to, jak bardzo ekologiczny będzie budynek. W przypadku mieszkania wybór konkretnych technologii leży po stronie dewelopera. Co w takim razie można zrobić? Warto poszukać osiedli, które są maksymalnie przyjazne środowisku. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni na pewno znajdzie się deweloper z Gdyni, któremu nie są obce ekologiczne standardy. Warto także wybierać bardziej kameralne lokalizacje, np. mieszkania na osiedlu Rumia. Na mniejszych osiedlach często spotkać można rozwiązania stosowane w budownictwie jednorodzinnym. A co można zrobić samodzielnie, aby mieszkać bardziej ekologicznie?
1. Oszczędzaj wodę
Istnieją takie nawyki, które praktycznie nic nie kosztują, a mogą znacznie wpłynąć na środowisko. Jednym z nich jest oszczędzanie wody przy każdej możliwej okazji.
To tylko kilka przykładów na to jak, w prosty sposób można oszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody. Jednocześnie przyniesie to znaczne obniżenie rachunków za wodę i za prąd elektryczny.
2. Oszczędzaj energię elektryczną
Drugą bardzo istotną kwestią jest energia elektryczna, którą można oszczędzać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez wybór nowoczesnych sprzętów, które nie pobierają dużo prądu – lodówki, pralki, telewizory. Drugą opcją jest samokontrola, czyli wyłączenie światła wychodząc z pokoju na dłużej, nie pozostawianie w gniazdku ładowarek, nieużywanych sprzętów i przedłużaczy. Doskonałym sposobem na większą ekologiczność jest stosowanie żarówek energooszczędnych, które są nie tylko przyjazne środowisku, ale i bardziej wydajne. Dobrą alternatywą jest oświetlenie LED, które do wytworzenia światła o natężeniu 70 W potrzebuje jedynie 9-10 W. Ponadto produkuje się je bez używania szkodliwych dla środowiska substancji, a gotowa żarówka w 100% nadaje się do recyklingu.
3. Zrezygnuj z plastiku
Plastik to obecnie jedno z największych wyzwań ekologii, dlatego warto ograniczyć go do minimum. Plastikowe reklamówki na zakupy najlepiej zastąpić bawełnianą torbą wielorazowego użytku i małymi woreczkami, np. wykonanymi samodzielnie ze starego prześcieradła lub firanki. Zamiast kupować kilkanaście lub kilkadziesiąt plastikowych butelek z wodą, można zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący i pić wodę z kranu. U tych, którzy piją kawę na mieście sprawdzi się wielorazowy składany kubek z silikonu. Wszelkie pudełka można zastąpić ich ekologicznymi zamiennikami. Warto zrezygnować ze słomek, plastikowych sztućców i jednorazowych serwetek. To samo dotyczy ubrań wykonanych z poliestrowych tkanin. Inwestycja w wysokiej jakości naturalne materiały sprawi, że zakupy będą potrzebne rzadziej, a komfort noszenia odzieży – nieporównywalnie wyższy.
4. Segreguj śmieci
W domowych warunkach można samodzielnie segregować śmieci. Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają konieczność prawidłowego wyrzucania odpadów do odpowiednich pojemników. Znacznie ułatwia to proces segregacji, zwłaszcza, że na każdym osiedlu znajdziemy pojemniki. Bez względu czy chodzi o mieszkania w Gdańsku, Warszawie czy w mniejszych miejscowościach segregacja to najlepszy sposób na oddzielenie plastiku od szkła czy papieru, które można odzyskać. W domowych warunkach wystarczy wyposażyć się w oddzielne pojemniki na każdy rodzaj odpadów. Dodatkowo można samodzielnie, np. na balkonie, założyć własny kompostownik, z którego powstanie naturalny nawóz do kwiatów i ziół.
5. Recyklinguj, a nie wyrzucaj
Istotną rolę odgrywa także recykling – jedzenia, ubrań czy mebli. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystanie wszystkich produktów bez konieczności wyrzucania i marnowania produktów spożywczych. Podobnie jest z ubraniami, które można odsprzedać, wymienić się lub oddać osobom potrzebującym. Stare lub zniszczone meble warto naprawić i odrestaurować, zanim padnie decyzja o zakupie nowych. Może to się przekształcić w ciekawą, dodatkową pasję lub sposób na oryginalne prezenty dla bliskich.
Wbrew pozorom, bycie ekologicznym nie jest trudne, ani kosztowne. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i nawyków, które regularnie oraz codziennie powtarzane mają realny wpływ zarówno na środowisko, jak i na oszczędność.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj