Wynajem mieszkania w Gdańsku czy każdym innym mieście powinien być odpowiednio udokumentowany. Zanim podpiszemy umowę najmu, warto wiedzieć, jakie opcje mamy do wyboru. Zgodnie z polskim prawem obowiązują dwa rodzaje najmu lokali mieszkalnych uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów:
Czym się różnią? W dużym skrócie: najem zwykły bardziej zabezpiecza lokatora, a okazjonalny – wynajmującego.
Umowę zwykłą zawiera się na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania w Gdyni lub innym mieście i planujemy je wynająć na dłużej niż rok, umowa powinna być spisana na piśmie. Gdy tego nie dopilnujemy, automatycznie uznaje się, że została ona zawarta na czas nieoznaczony. W takim przypadku na właścicielu ciążą rygorystyczne przepisy ograniczające m.in. możliwość podwyżki czynszu i wypowiedzenia umowy. Może to oznaczać problem z eksmisją najemcy po wypowiedzeniu albo wygaśnięciu ustaleń.
Natomiast umowa najmu okazjonalnego dotyczy tylko mieszkań prywatnych i zawiera się ją na czas oznaczony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Dokument musi być zawarty w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Jednym z warunków umowy jest zgłoszenie jej do urzędu skarbowego, a tym samym odprowadzanie należnego podatku. Nie dopełnienie tego wymogu utrudnia skorzystanie ze skróconej procedury eksmisyjnej. Umowa najmu okazjonalnego daje większą elastyczność w kształtowaniu zapisów dotyczących praw i obowiązków obu stron.
Bez względu na to, czy chodzi o wynajem kameralnego mieszkania na osiedlu Rumia, apartamentu w stolicy czy kawalerki w niewielkiej miejscowości zawsze warto sporządzić i podpisać umowę. To zabezpieczenie naszych interesów i spokojna głowa, nawet w razie ewentualnych kłopotów z lokatorami.
W dobrej umowie najmu znajduje się:
Jeśli chodzi o kaucję, to w przypadku najmu okazjonalnego nie może ona przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu. Dla najmu zwykłego jest to 12-krotność. W praktyce pobiera się kaucję w wysokości jedno- lub maksymalnie dwumiesięcznego czynszu. Kaucję należy zwrócić najemcy (uwzględniając ewentualne potrącenia) w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu.
Do umowy najmu okazjonalnego należy dołączyć odpowiednie dokumenty dodatkowe. To trzy istotne oświadczenia od najemcy i właściciela lokalu:
Gdyby najemca nie mógł zamieszkać w lokalu wskazanym w oświadczeniu, np. w wyniku sprzedaży nieruchomości innej osobie, ma on obowiązek w terminie 21 dni od dnia otrzymania informacji, wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w wypadku eksmisji. Powinien także przedstawić oświadczenie właściciela tego lokalu, że się na to zgadza. Jeśli tego nie zrobi, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego lokalu na piśmie, z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia.
Jeśli interesują Cię mieszkania inwestycyjne na wynajem, koniecznie sprawdź ofertę w Trójmieście. Deweloper z Gdyni to gwarancja atrakcyjnej lokalizacji i wysokiej jakości wykończenia lokalu.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj