Mieszkanie inwestycyjne od tego na własny użytek różni się przede wszystkim tym, że lokal powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W grę wchodzi szereg udogodnień i stylu życia inwestora. Jakie kryteria powinno spełniać takie mieszkanie i na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru?
Przymierzając się do zakupu mieszkania, pod uwagę bierze się wiele czynników wpływających na wygodę użytkowania. Sprawdzamy mieszkania w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie – ich lokalizację, infrastrukturę, cenę. Szukamy, który deweloper z Gdyni czy innego miasta oferuje lokale, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Aby wybrać idealne mieszkanie, trzeba przeanalizować zarówno kwestie techniczne lokalu, jak i osobiste preferencje. Jak to zrobić i co wziąć pod uwagę?
Kryteria wyboru mieszkania – jakie kwestie rozważyć?
Zakup mieszkania to inwestycja często na całe życie, dlatego nie wahajmy się rozpisać na kartce papieru wszelkich przemyśleń i oczekiwań względem lokalu. Zastanówmy się nad najważniejszymi cechami mieszkania:
- Lokalizacja – jedna z najważniejszych kwestii to miejsce, w którym ma znajdować się lokal. Wybierzmy kilka osiedli w konkretnych miastach. Odpowiedzmy sobie szczerze, gdzie chcemy mieszkać. Może w grę wchodzą mieszkania w Gdyni, a może mniejsze miasto lub wieś.
- Cena – warto określić maksymalną kwotę, którą chcemy wydać na zakup.
- Metraż i ilość pokoi – jeśli od razu sprecyzujemy, jakiej wielkości ma być lokal, unikniemy później przeglądania ogłoszeń z mieszkaniami, które nas nie interesują.
- Technologia i materiał – dobrze jest mieć sprecyzowane oczekiwania względem całego budynku, jego wyglądu i stylu.
- Bezpieczeństwo – zamknięty teren z ochroną i monitoringiem czy nieogrodzone osiedle? Warto określić, jak ma wyglądać bezpieczeństwo nieruchomości.
- Garaż – czy miejsce postojowe jest niezbędne, czy niekoniecznie.
- Okolica – musimy zadać sobie pytanie nie tylko o budynek, ale też okolicę. W jakiej odległości chcemy mieć centrum miasta, dostęp do atrakcji, kultury i rozrywki, szkoły, przedszkola czy opieki medycznej.
- Komunikacja – ważny punkt zarówno dla zmotoryzowanych, jak i osób, które poruszają się komunikacją miejską. Czy zależy nam na drodze dojazdowej, bliskości przystanku autobusowego?
- Dodatkowe preferencje – może chcemy mieć specjalny widok, np. na morze? Czy duże znaczenie ma dla nas wózkownia, plac zabaw, dostęp do siłowni w budynku?
Osobiste preferencje – dlaczego to takie istotne?
Kwestie związane bezpośrednio z nieruchomością i okolicą są bardzo ważne, ale ich dopełnieniem powinny być indywidualne potrzeby mieszkańców. Dlatego dodatkowo trzeba „przetestować” mieszkanie w danej lokalizacji. Przykładowo, interesują nas mieszkania na osiedlu Rumia. Co powinniśmy zrobić?
- Odwiedzić osiedle o różnych porach dnia – rano, w południe i wieczorem. Sprawdzić, jak wygląda otoczenie, czy są miejsce parkingowe przy ulicy, korek na wyjeździe z osiedla w godzinach porannych itd. Warto poobserwować, jak osiedle funkcjonuje i czy wywołuje pozytywne wrażenia.
- Sprawdzić odległości – zorganizujmy przejażdżkę o różnych porach dnia z osiedla do najważniejszych destynacji: do miejsca pracy, do przedszkola, do lekarza, szpitala, sklepu, kina, na basen itd. Dzięki temu zobaczymy, jak wygląda połączenie komunikacyjne. Warto wykonać ten test zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską.
- Przeanalizować okolicę – będąc na miejscu, możemy sprawdzić punkty usługowe w okolicy. Czy na miejscu jest sklep, fryzjer, przedszkole lub kawiarnia? Jak wygląda dziedziniec osiedla: jest na nim plac zabaw, tereny zielone, monitoring? Osobom aktywnym lub z dziećmi na pewno zależeć będzie na bliskości parku, lasu lub ścieżek rowerowych, a innym – na bibliotece, dobrej restauracji czy kinie.
Ocena nieruchomości – dlaczego warto przeprowadzić analizę?
Wszystkie wspomniane wyżej kwestie mogą wydawać się oczywiste, ale często w ferworze formalności i pod presją zapominamy usiąść i na spokojnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Pozwoli to wybrać mieszkanie, które nie tylko będzie w korzystnej cenie, ale przede wszystkim – dopasowane do potrzeb całej rodziny. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie oceny nieruchomości. W trakcie poszukiwań najlepszej lokalizacji często jeździmy w kilka miejsc, sprawdzamy, pytamy, odwiedzamy osiedla i deweloperów. Przy większej liczbie miejsc można się pogubić i zapomnieć, w którym była najlepsza okolica, a gdzie atrakcyjna cena. W związku z tym warto założyć sobie zeszyt, gdzie na samym początku rozpiszemy wspomniane wyżej kryteria, a następnie na kolejnych stronach będziemy oceniać poszczególne mieszkania. Dzięki temu na koniec łatwiej i szybciej przeprowadzimy analizę, podsumujemy plusy i minusy, a tym samym – wybierzemy lokal idealnie dopasowany do nas.
Warto pamiętać o tym, aby lokal spełniał wymagania nie tylko nasze, ale i całej rodziny. Dobrze jest patrzeć w przyszłość i mieć na uwadze zmiany, takie jak: dorastające dzieci, zmiana pracy czy możliwość przygarnięcia zwierzaka. Mieszkanie dopasowane do potrzeb użytkowników będzie nie tylko lokalem mieszalnym, ale miejscem, do którego chce się wracać.