Liczba obcokrajowców, którzy chcą na stałe zamieszkać w Polsce cały czas rośnie. Głównie są to osoby zza wschodniej granicy – z Ukrainy i Białorusi, ale nie brakuje także Niemców czy Brytyjczyków. Czy kredyt hipoteczny dla cudzoziemca jest możliwy i jakie dokumenty należy przedstawić bankowi?
Jeszcze do niedawna zakup mieszkania w Gdańsku czy każdym innym polskim mieście był możliwy jedynie dla osób z UE. Obecnie każdy ma prawo ubiegać się o kredyt na mieszkanie, nawet jeśli nie posiada polskiego paszportu. Co istotne, w większości banków klient traktowany jest tak samo, bez względu na kraj, z jakiego pochodzi. Natomiast musi się on liczyć z tym, że zgodnie z polskim prawem, będzie musiał spełnić dodatkowe wymagania. Sam kredyt hipoteczny dla cudzoziemca jest jak najbardziej możliwy do uzyskania, ale wiąże się to z pewnymi warunkami.
Panuje błędne przeświadczenie, że aby stać się właścicielem mieszkania w Gdyni lub innym polskim mieście, cudzoziemiec musi uzyskać pozwolenie. Chodzi zapewne o ustawę o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku, która mówi o tym, że mieszkanie nie może znajdować się w strefie nadgranicznej. Jednak nie jest wymagany do tego żaden dokument. Co innego, kiedy mówimy o zakupie działki, działki zabudowanej lub lokalu użytkowego. Wtedy niezbędne jest uzyskanie zezwolenia, które wydaje minister właściwy do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej. Aktualnie czas oczekiwania na taki dokument może wynieść nawet kilka miesięcy.
Ze względu na duże zainteresowanie zakupem mieszkań wśród cudzoziemców ze wschodniej granicy, banki sukcesywnie zmieniały swoje obostrzenia i zaczęły otwierać się na klientów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Obecnie pozytywnie rozpatrywane są wnioski Ukraińców, Białorusinów, Kanadyjczyków, Amerykanów oraz obywateli państw strefy Schengen. Warto zaznaczyć, że Ukraińcy mogą skorzystać z szeregu ułatwień w procedurach, z uwagi na to, że stanowią dużą grupę klientów.
Dla banku o wiele większe znaczenie niż pochodzenie ma jego zdolność kredytowa oraz uregulowany pobyt w Polsce. Badanie zdolności kredytowej obcokrajowca przebiega tak samo, jak w przypadku Polaków. Najważniejsze kryteria to m.in.:
Dodatkowo bank bierze pod uwagę również okres, w którym obcokrajowiec legalnie przebywa w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze, że kraj pochodzenia może zostać oceniony przez analityków jako ryzykowny i wtedy bank może odmówić udzielenia kredytu lub przyznać go na gorszych warunkach.
Szczegółowe wymagania każdy bank ustala indywidualnie, ale cudzoziemiec, który chce zostać właścicielem mieszkania na osiedlu w Rumi lub w innej polskiej miejscowości, musi być przygotowany na, że będzie musiał spełnić warunki dodatkowe i są to przede wszystkim:
Niektóre banki mają dodatkowe wymagania, takie jak: pełna historia Rachunku Oszczędnościowo – Rozliczeniowego z innego banku z trzech ostatnich miesięcy, zaświadczenie o zameldowaniu lub wyższy wkład własny, lepiej zabezpieczający hipotekę.
Dobrym znakiem dla banku, który ma udzielić kredytu hipotecznego jest silny związek z Polską. Może to być spowodowane stworzeniem związku małżeńskiego czy podjęciem stabilnej pracy. Dobrym pomysłem będzie też poproszenie bliskiego Polaka o zabezpieczenie kredytu, czyli zostanie jego żyrantem. Może tego dokonać zarówno członek rodziny, jak i bliski przyjaciel. Poza tym, należy zwrócić uwagę na te kwestie, które zwiększają szanse na kredyt także Polakom. Jest to wysokość zarobków przy proporcjonalnie niskich wydatkach, brak zobowiązań w innych bankach, spłacone w terminie inne kredyty i pożyczki. Wysoka punktacja przyznawana jest za umowę o pracę na czas nieokreślony, choć umowa zlecenie lub o dzieło nie wyklucza przyznania kredytu, choć pewnie jego warunki będą gorsze. W niektórych bankach wzięcie kredytu może warunkować wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia kredytu.
Obcokrajowcy, którzy szukają mieszkania w Trójmieście i okolicach powinni sprawdzić, który deweloper z Gdyni lub innego miasta oferuje aktualnie atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj