Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, możemy zdecydować o wielu kwestiach dotyczących nieruchomości. Wybór piętra nie powinien być dokonywany pod wpływem impulsu. Warto zastanowić się na tą kwestią chwilę dłużej oraz rozważyć „za” i „przeciw” każdego rozwiązania. Należy wziąć pod uwagę obecną sytuację rodzinną, czy to mieszkanie dla singla czy dla pary, czy w przyszłości planujemy dzieci, psa czy zamieszkanie ze starszym członkiem rodziny. Każda kondygnacja ma swoje plusy i minusy, które trzeba przeanalizować. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie wybranej inwestycji. Jeśli interesują Cię mieszkania w Gdańsku, pojedź na miejsce i zobacz, jak wygląda budynek oraz jego konstrukcja. Konkretny deweloper z Gdyni czy innego miasta z pewnością udzieli wszelkich informacji i odpowie na dodatkowe pytania.
Jeszcze do niedawna mieszkania na parterze nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Składało się na to kilka czynników, takich jak: zimniejsza podłoga, większe ryzyko powstawania wilgoci oraz włamania czy hałas dochodzący z klatki oraz drzwi wejściowych. Współczesne, nowoczesne budownictwo praktycznie całkowicie eliminuje wszystkie te zagrożenia. Obecnie wznoszone mieszkania w Gdyni, Warszawie czy Wrocławiu charakteryzują się wysoką jakością materiałów, zabezpieczeniami antywłamaniowymi oraz izolacją zarówno cieplną, jak i akustyczną. Dlatego osoby, które rozważają wybór lokalu na parterze, powinny brać pod uwagę przede wszystkim wygodę mieszkania. To rozwiązanie idealne dla rodzin z małymi dziećmi, które muszą codziennie korzystać z wózka, rowerka czy większych zakupów. Podobnie dotyczy to osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim, o kulach lub balkoniku, seniorów czy właścicieli zwierząt. To szczególnie ważne w budynkach, w których nie ma windy. Ponadto ogromną zaletą mieszkania na parterze są coraz częściej uwzględniane w projektach deweloperskich ogródki. Niewielka zielona przestrzeń robi ogromną różnicę i nie da się jej porównać z nawet największym balkonem. Wyższej wymienione zagrożenia mieszkania na parterze jednocześnie mają jedną zaletę – sprawiają, że lokale te zwykle są najtańsze. Warto zatem rozważyć je nie tylko jako mieszkanie dla siebie, ale także jako inwestycję na wynajem.
Piętro pierwsze oraz drugie to najpopularniejsze kondygnacje i znajdujące się na nich mieszkania są rezerwowane, a następnie kupowane jako pierwsze. Dlaczego? Znajdują się one wyżej, co oznacza niższe ryzyko włamania oraz mniejszy hałas od drzwi wejściowych i ulicy, dają możliwość korzystania z balkonu lub tarasu i większej ilości słońca we wnętrzach lokalu. Dwie pierwsze kondygnacje nie wymagają także pokonywania zbyt dużej liczby schodów. Ponadto, dużą zaletą jest opcja najtańszych ubezpieczeń w porównaniu do mieszkań położonych na najniższej i najwyższej kondygnacji. Dodatkowo mieszkania na centralnych kondygnacjach zazwyczaj wyróżniają się lepszą regulacją temperatury w zimnych miesiącach: są ogrzewane z każdej strony ciepłem z sąsiednich lokali, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednocześnie, z uwagi na dużą popularność tej strefy budynku, należy liczyć się ze zwiększonym ruchem, a tym samym – hałasem na klatce schodowej.
Na najwyższych piętrach deweloperzy często lokują największe mieszkania, z tarasem i dostępem do dachu. Z pewnością jest tam najciszej – zarówno ze strony klatki schodowej, jak i ulicy. Dużą zaletą jest z pewnością brak sąsiadów z góry, dobrze nasłonecznione pomieszczenia i niezwykły widok. Jeśli interesują Cię mieszkania na osiedlu Rumia lub w innym nadmorskim kurorcie, widok morza będziesz mieć codziennie na wyciągnięcie ręki. Zdarza się, że mieszkanie na najwyższym piętrze przekształcone jest w ciekawy open space ze skosami. Ryzykiem może być większe nagrzewanie się lokalu w upalnych miesiącach, ale deweloperzy stosują teraz zaawansowane materiały, wysokiej jakości termoizolację oraz pakiety szybowe w oknach. Warto wspomnieć, że, zgodnie z prawem budowlanym, budynki wielorodzinne muszą być wyposażone w windę, kiedy liczba kondygnacji przekracza 5 pięter. Dlatego warto mieć na uwadze fakt, że wciąż zdarzają się nieruchomości bez windy. Wtedy wejście na najwyższą kondygnację może być kłopotliwe, szczególnie dla rodziców z dziećmi czy osób starszych. W razie awarii windy to samo dotyczy apartamentowców wysokich na 8-10 pięter.
Najlepszym doradcą w przypadku wyboru piętra w nowym mieszkaniu są osobiste preferencje i potrzeby użytkowników. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę w konkretnej sytuacji: pary, rodziny czy osób starszych. Widok z okna jest ważny, ale czasami lepiej zwrócić uwagę na ryzyko większego hałasu czy dostęp do ogródka.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj