Strona główna Blog Mieszkanie bezczynszowe – definicja i charakterystyka
Mieszkania bezczynszowe
10.03.2020 Deweloper Gdańsk, Gdynia, Rumia, deweloper w Trójmieście

Mieszkanie bezczynszowe – definicja i charakterystyka

Wśród ogłoszeń z ofertami sprzedaży pojawiają się mieszkania bezczynszowe. Choć każdy słyszał to określenie, to nie wszyscy wiedzą dokładnie co ono oznacza. Czy warto inwestować w mieszkanie bezczynszowe i co sprawia, że tak się je nazywa?

Bezpośrednim skojarzeniem z mieszkaniem bezczynszowym jest czynsz. To opłata, którą właściciel mieszkania musi regularnie wpłacać na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Pokrywa on rachunki za drobne remonty, utrzymanie klatki schodowej i części wspólnej, czy też ogrzewanie. Czy zatem mieszkanie bezczynszowe nie podlega tej opłacie? W stosunku do jakich nieruchomości stosuje się takie określenie?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli jakie?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w Polsce jest zaledwie kilka procent mieszkań bezczynszowych. Najczęściej lokale tego typu znajdziemy na niewielkich osiedlach, powstających na obrzeżach dużych miast. Mogą to być mieszkania w Gdańsku, Warszawie lub Krakowie, ale zwykle poza ścisłym centrum. Bardzo często pojęcie odnosi się do istniejących już, starych lokali. Jednak znajdziemy także nowe bezczynszowe mieszkania w Gdyni lub innej miejscowości. Aby nieruchomość była bezczynszowa musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, taki lokal powinien mieć jak najmniej części wspólnych, co sprawia, że najczęściej są to budynki 6-cio lokalowe lub domki szeregowe z jednym podjazdem. Użytkując bezczynszowe mieszkanie nie płaci się opłat związanych z utrzymaniem zarządcy budynku, tj. wspólnoty lub spółdzielni. Jak zatem funkcjonują mieszkania bezczynszowe?

Co to znaczy „mieszkanie bezczynszowe” dla właściciela lokalu?

Przede wszystkim osoba, która posiada lub wynajmuje mieszkanie bezczynszowe, nie płaci opłat za sprzątanie części wspólnych, ogrzewania czy konserwacji. Nie obowiązują ją także składki na fundusz remontowy i utrzymanie klatki schodowej, piwnicy czy terenu wokół nieruchomości. Jednak zanim zaczniemy liczyć, ile można zaoszczędzić na braku czynszu, należy wziąć pod uwagę fakt, że te koszty i tak trzeba ponieść. Już na etapie budowy deweloper oferujący mieszkania bezczynszowe maksymalnie ograniczają części wspólne. W tym celu, np. powstają wejścia indywidualne zamiast klatek schodowych. Jednak wszystkie inne opłaty, koszty napraw i utrzymania przestrzeni musi zadbać właściciel lub wynajmujący lokal. W związku z tym to jego obowiązkiem jest odśnieżanie podjazdu i chodnika, koszenie trawy, drobne prace remontowe, wymiana żarówek oraz ponoszenie kosztów ogrzewania. Składki wpłacane na czynsz tworzą fundusz, który w razie potrzeby wykorzystuje się na odświeżenie ścian budynku czy malowanie klatek schodowych, naprawę drzwi. Regularna opłata niewielkich kwot na pewno nie tak odczuwalna jak jednorazowy wydatek. Przy mniejszych awariach to nie problem, ale już wymiana dachu z własnej kieszeni będzie mocnym nadszarpnięciem budżetu.

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto w nie inwestować?

Nieruchomości bezczynszowe występują zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Jeśli interesuje nas mieszkanie na osiedlu Rumia, którymi zarządza deweloper z Gdyni, to warto bezpośrednio zwrócić się z zapytaniem o to, czy są to mieszkania bezczynszowe czy nie. Zakup mieszkania od dewelopera to z pewnością większy komfort na kilkanaście lat, bo w nowej  nieruchomości nie będzie konieczności wymiany dachu lub odświeżenia elewacji. Rozważając zakup konkretnego lokalu warto też wziąć pod uwagę społeczność sąsiedzką. Czasami osoby we wspólnocie nie chcą inwestować, odrzucają propozycje remontów i zmian. Wtedy lepszym wyjściem będzie zakup mieszkania bezczynszowego i samodzielne decydowanie o poniesionych na jego utrzymanie kosztach.

Mieszkania bezczynszowe to nic innego, jak mieszkania nie objęte obowiązkiem czynszu. Jak każde rozwiązanie ma ono swoje wady i zalety. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czy lokal jest z rynku wtórnego, co może wiązać z większą liczbą napraw oraz remontów czy z pierwotnego. Te drugie budowane są w nowoczesny sposób, minimalizując części wspólne. Dzięki temu decyzję o ewentualnych kosztach podejmuje się samodzielnie, bez obaw, że członkowie spółdzielni będą blokować zgłaszane inicjatywy.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 lipca 2020

7 wskazówek, jak podnieść wartość mieszkania inwestycyjnego!

Mieszkanie, które chcemy sprzedać lub wynająć to nasza inwestycja, z której...

25 lipca 2020

Szukanie mieszkania przez internet – garść skutecznych porad

Żyjemy w czasach, gdzie większość decyzji podejmujemy na podstawie wiedzy...

22 lipca 2020

Jak przeprowadzić remont, który będzie zgodny z przepisami?

Zgodnie z prawem budowlanym, proces potocznie zwany remontem może przybrać...

22 lipca 2020

O czym należy pamiętać, wynajmując mieszkanie „na pokoje"?

Wynajem mieszkania na pokoje to oferta skierowana głównie do studentów. Stanowi...

22 lipca 2020

Ile może kosztować kredyt hipoteczny i co wpływa na finalną cenę?

Najpopularniejszym sposobem finalizowania zakupu nieruchomości jest kredyt...

22 lipca 2020

Czym jest umowa przenosząca własność i co powinna zawierać?

Kupując mieszkanie najpierw podpisujemy umowę deweloperską. Jednak to nie...

04 czerwca 2020

Jak mądrze wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić...

04 czerwca 2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły...

25 maja 2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem...

25 maja 2020

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup mieszkania zawsze wiąże się z dylematami, a jednym z nich...

25 maja 2020

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem długoterminowy – 7 prostych porad

Wynajem mieszkania to obecnie jedna z najlepszych...

25 maja 2020

Jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie?

Mieszkanie inwestycyjne od tego na własny użytek różni się przede wszystkim tym,...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo stosujemy specjalne środki ostrożności oraz przeszkoliliśmy naszych pracowników zgodnie z zaleceniami WHO i GIS. Informujemy, że realizacja naszych inwestycji przebiega zgodnie z planem, a odbiory mieszkań odbywają się w zakładanych terminach.

Biura Sprzedaży są otwarte. Zapewniamy Państwu na miejscu niezbędne środki bezpieczeństwa i pełen komfort rozmów.

Dodatkowo dla komfortu i bezpieczeństwa wprowadziliśmy możliwość spotkań on–line w formie prostych w obsłudze wideo–rozmów z każdego posiadanego przez Państwa smartfona lub komputera. Nasi doradcy przeprowadzą Państwa przez ten proces.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia połączenia z Doradcą lub spotkania w biurze sprzedaży.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj