Strona główna Blog Mieszkanie bezczynszowe – definicja i charakterystyka
Mieszkania bezczynszowe
10.03.2020

Mieszkanie bezczynszowe – definicja i charakterystyka

Wśród ogłoszeń z ofertami sprzedaży pojawiają się mieszkania bezczynszowe. Choć każdy słyszał to określenie, to nie wszyscy wiedzą co dokładnie ono oznacza. Czy warto inwestować w mieszkanie bezczynszowe i co sprawia, że właśnie tak się nazywa się tego rodzaju nieruchomości?

Bezpośrednim skojarzeniem z mieszkaniem bezczynszowym (paradoksalnie) jest czynsz. To opłata, którą właściciel mieszkania musi regularnie wpłacać na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Pokrywa on rachunki za drobne remonty, utrzymanie klatki schodowej i części wspólnej, czy też ogrzewanie. Czy zatem mieszkanie bezczynszowe nie podlega tej opłacie?

Wiele osób zastanawia się, co oznacza mieszkanie bezczynszowe i czy faktycznie jego użytkowanie jest pozbawione opłat. Warto więc zwrócić uwagę, że dysponowanie takim lokalem nie spowoduje, że będziesz całkowicie zwolniony z ponoszenia wydatków. W praktyce, lokatorów takich mieszkań również dotyczy koszt wywozu śmieci, odśnieżania czy remontów klatki schodowej. Nie są jednak zobowiązani do comiesięcznego regulowania takich opłat w czynszu na rzecz spółdzielni lub właściciela nieruchomości. W stosunku do jakich nieruchomości stosuje się takie określenie i czy warto się nimi zainteresować?

Jak działają mieszkania czynszowe?

Jeśli zastanawiasz się, co oznacza mieszkanie bezczynszowe, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się, na jakiej zasadzie funkcjonuje ich przeciwieństwo, czyli lokale, których właściciele są zobowiązani do regularnego opłacania czynszu. Zwykle comiesięczne opłaty, które wnosi się na rzecz zarządcy budynku, zawierają koszt użytkowania lokalu oraz utrzymania części wspólnych obiektu i jego otoczenia. Zawarte są w nich należności na rzecz funduszu remontowego, sprzątania korytarzy, pielęgnacji zieleni, np. koszenia trawników. Często czynsz obejmuje również koszty ogrzewania. Co istotne, mimo że centralne ogrzewanie jest wykorzystywane jedynie w chłodnych miesiącach, opłaty za nie są wliczane w czynsz przez cały rok.

Dysponowanie lokalem czynszowym jest w pewnym sensie wygodne, ponieważ ponoszenie comiesięcznych opłat zwalnia lokatora z odpowiedzialności za wszelkie kwestie związane ze stanem budynków czy działaniem ogrzewania. Tym zajmuje się zarządca nieruchomości, który zleca wykonanie potrzebnych prac, opłacając je pieniędzmi z czynszu wpłacanego przez użytkowników mieszkań.

Mieszkanie bezczynszowe, czyli jakie?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w Polsce jest zaledwie kilka procent mieszkań bezczynszowych. Najczęściej lokale tego typu znajdziemy na niewielkich osiedlach, powstających na obrzeżach dużych miast. Mogą to być mieszkania w Gdańsku, Warszawie lub Krakowie, ale zwykle poza ścisłym centrum. Bardzo często pojęcie odnosi się do istniejących już, starych lokali. Jednak znajdziemy także nowe bezczynszowe mieszkania w Gdyni lub innej miejscowości.

Aby nieruchomość była bezczynszowa, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, taki lokal powinien mieć jak najmniej części wspólnych, co sprawia, że najczęściej są to budynki 6-cio lokalowe lub domki szeregowe z jednym podjazdem. Wynika to z faktu, że podstawą tego, co oznacza mieszkanie bezczynszowe, jest brak wnoszenia opłat na rzecz utrzymania części wspólnych nieruchomości. Dlatego terenów czy pomieszczeń, za które odpowiedzialni są wszyscy lokatorzy, musi być jak najmniej. Użytkując bezczynszowe mieszkanie nie płaci się opłat związanych z utrzymaniem zarządcy budynku, tj. wspólnoty lub spółdzielni. W przypadku braku osoby lub instytucji, która opiekuje się budynkiem, lokatorzy często wynajmują na własną ręką firmę sprzątającą lub zajmującą się pielęgnacją zieleni. Taką funkcję, za dodatkową opłatą, może pełnić również jeden z mieszkańców. Jak funkcjonują mieszkania bezczynszowe?

Co to znaczy „mieszkanie bezczynszowe” dla właściciela lokalu?

Chcesz wiedzieć, co oznacza mieszkanie bezczynszowe i jak przekłada się jego użytkowanie na życie codziennie? Przede wszystkim osoba, która jest właścicielem lub najemcą mieszkania bezczynszowego, nie ponosi opłat za sprzątanie części wspólnych, ogrzewania czy konserwacji. Nie obowiązują ją także składki na fundusz remontowy i utrzymanie klatki schodowej, piwnicy czy terenu wokół nieruchomości. Jednak zanim zaczniesz liczyć, ile można zaoszczędzić na braku czynszu, należy wziąć pod uwagę fakt, że te koszty i tak trzeba ponieść. Już na etapie budowy deweloperzy oferujący mieszkania bezczynszowe maksymalnie ograniczają części wspólne. W tym celu, np. powstają wejścia indywidualne zamiast klatek schodowych.

Jednak o wszystkie inne opłaty, koszty napraw i utrzymania przestrzeni musi zadbać właściciel lub najemca lokalu. W związku z tym, to jego obowiązkiem jest odśnieżanie podjazdu i chodnika, koszenie trawy, drobne prace remontowe, wymiana żarówek oraz ponoszenie kosztów ogrzewania. Składki wpłacane na czynsz tworzą fundusz, który w razie potrzeby wykorzystuje się na odświeżenie ścian budynku, malowanie klatek schodowych czy naprawę drzwi. Regularna wpłata niewielkich kwot na pewno nie tak odczuwalna jak jednorazowy wydatek. Przy mniejszych awariach to nie problem, ale już wymiana dachu z własnej kieszeni będzie mocnym nadszarpnięciem budżetu.

Zalety mieszkań bezczynszowych

Decydując się na zakup lokalu pozbawionego comiesięcznych opłat, warto wiedzieć, co oznacza mieszkanie bezczynszowe i jakie korzyści może odnieść jego właściciel. Przede wszystkim, jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na niezależności, jednak nie chcą decydować się na kupno budynku wolnostojącego. W blokach czynszowych, decyzje związane z utrzymaniem i pielęgnacją obiektu podejmują członkowie spółdzielni mieszkaniowej. Aby mieć na nie wpływ, trzeba brać udział w zebraniach i aktywnie uczestniczyć w życiu wspólnoty. Nie każdy ma na to czas i ochotę, ponieważ takie spotkania czasem trwają długo i trudno podczas nich dojść do porozumienia z innymi lokatorami.

Jeśli nie będziesz aktywnym członkiem wspólnoty lub Twoje pomysły nie spotkają się z aprobatą pozostałych mieszkańców, nie będziesz miał  wpływu na to, w jaki sposób pieniądze z czynszu zostaną spożytkowane. Jeśli lokatorzy postanowią wyremontować klatkę schodową lub elewację, to nawet, jeśli taki pomysł uważasz za niesłuszny, nie masz wpływu na jego realizację.

W przypadku mieszkań bezczynszowych niezależność każdego lokatora jest znacznie większa. Udział części wspólnych w konstrukcji budynku jest ograniczony do minimum, tak by ich pielęgnacja nie wymagała czasu i wysiłku. Jeśli lokatorzy chcą zlecić wykonanie prac firmie zewnętrznej, potrzebna jest aprobata każdego mieszkańca i wspólne opracowanie planu potrzebnych prac. Dlatego, jeśli uważasz, że opłaty zawarte w czynszu są nieadekwatne do tego, na co są pożytkowane, mieszkanie bezczynszowe będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Wady mieszkania bezczynszowego

Mimo wielu zalet, takich jak wspomniana niezależność każdego lokatora, mieszkania bezczynszowe mają także pewne minusy, które nie dla każdego będą akceptowalne. Budynki, w których znajdują się takie lokale, także mogą wymagać remontu czy napraw. W przypadku mieszkań czynszowych, takie sprawy leżą w kompetencjach zarządcy budynku, a lokatorzy nie muszą poświęcać na nie czasu ani uwagi. W budynkach bezczynszowych nie ma jednej osoby, która czuwałaby nad stanem technicznym obiektu i jego otoczenia, dlatego każdy z mieszkańców jest w takim samym stopniu odpowiedzialny za to, by wszystko działało prawidłowo.

Gdy płacisz comiesięczny czynsz, jego cześć jest przekazywana na fundusz remontowy. W przypadku braku czynszu, lokatorzy muszą jednorazowo złożyć się na remont lub naprawę. Może się zdarzyć, że takie koszty będą wysokie, lub w danym momencie nie będziesz mógł pozwolić sobie na ich poniesienie. Z tego wynika, że mieszkania czynszowe oferują większą wygodę i bezpieczeństwo, które dla niektórych osób może mieć duże znaczenie.

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto w nie inwestować?

Nieruchomości bezczynszowe występują zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Jeśli interesuje Cię mieszkanie na osiedlu w Rumii, którym zarządza deweloper z Gdyni, to warto bezpośrednio zwrócić się z zapytaniem o to, czy są to mieszkania bezczynszowe czy nie. Zakup mieszkania od dewelopera to z pewnością większy komfort na kilkanaście lat, bo w nowej nieruchomości nie będzie konieczności wymiany dachu lub odświeżenia elewacji. Rozważając zakup konkretnego lokalu, warto też wziąć pod uwagę społeczność sąsiedzką. Czasami osoby we wspólnocie nie chcą inwestować, odrzucają propozycje remontów i zmian. Wtedy lepszym wyjściem będzie zakup mieszkania bezczynszowego i samodzielne decydowanie o poniesionych na jego utrzymanie kosztach.

Podsumowując: Co oznacza mieszkanie bezczynszowe? To nic innego, jak mieszkania nieobjęte obowiązkiem opłacania czynszu. Jak każde rozwiązanie, ma to swoje wady i zalety. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czy lokal jest z rynku wtórnego (co może wiązać z większą liczbą napraw oraz remontów), czy z pierwotnego. Te drugie są budowane w nowoczesny sposób, minimalizując części wspólne. Dzięki temu, decyzję o ewentualnych kosztach podejmuje się samodzielnie, bez obaw, że członkowie spółdzielni będą blokować zgłaszane inicjatywy.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020