Strona główna Blog Mieszkanie na parterze – zalety
mieszkanianaparterze.jpg
24.09.2020

Mieszkanie na parterze – zalety

Jedną z kluczowych decyzji podczas zakupu mieszkania jest kondygnacja, na której będzie ono zlokalizowane. Do niedawna lokale na parterze były uważane za ciemne i zimne, ale z czasem opinia o poziomie 0 zaczęła się zmieniać i chętnych na takie nieruchomości nie brakuje. Dlaczego warto rozważyć mieszkanie na parterze i kto szczególnie powinien je wybrać?

Wybierając wymarzone mieszkanie kierujemy się wieloma kryteriami. Staramy się dopasować lokal do potrzeb i wymagań wszystkich mieszkańców. Dlatego kwestia piętra jest jedną z kluczowych decyzji. Przeglądając mieszkania warto zwrócić uwagę na lokale usytuowane na parterze. Dlaczego? Sprawdźmy, jakie są zalety lokali położonych na najniższej kondygnacji?

Komfort i wygoda

Mieszkanie na parterze to z pewnością większa wygoda korzystania z lokalu. Nie musimy korzystać ze schodów ani windy. Szczególnie docenią to rodzice z małymi dziećmi, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej czy seniorzy. Z takiego mieszkania szybko wyskoczymy do sklepu, odbierzemy paczkę od kuriera czy przyjmiemy gości. W przypadku awarii windy, która może zdarzyć się w nawet najbardziej nowoczesnym budynku, bez problemu dostaniemy się do domu. Zwłaszcza, kiedy wracamy z zakupami, wózkiem dziecięcym albo zmęczeni po pracy. W przypadku mieszkania w Gdyni lub w innym nadmorskim kurortem nawet powrót z dziećmi z plaży może być dużym wyzwaniem. Zdecydowanie łatwiej będzie także przeprowadzić remont, bo wszelkie materiały wniesiemy bez potrzeby korzystania z klatki schodowej. Przeprowadzka, wymiana kanapy, nowa pralka – w takich sytuacjach z pewnością docenimy, że mieszkamy na parterze. Łatwiej będzie także właścicielom psów, z którymi trzeba wychodzić na spacer kilka razy w ciągu dnia.

Niższa cena

Przyjęło się, że mieszkania na parterze są tańsze. Wynika to z faktu, że lokale te sprzedawały się jako ostatnie. Jednak obecnie mieszkania na parterze to lokale z atrakcyjnym tarasem lub ogródkiem, często na wyłączność. Dlatego aktualnie kwoty są niższe jedynie o kilka procent. Mimo to, wybór mieszkania na parterze nadal prowadzi do oszczędności. Możemy więc kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie, a także zyskać dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na lokal droższy z pewnością znajdą w takiej ofercie doskonałą okazję, aby spełnić marzenie o własnym mieszkaniu.

Własny ogródek

Kawałek własnego, prywatnego terenu zieleni doceni każdy mieszkaniec bloku bez względu na to, czy chodzi o lokatora mieszkania na osiedlu Rumia czy w centrum Warszawy. To jedna z największych zalet, szczególnie że na nowoczesnych osiedlach ogródki przynależące do mieszkań na parterze stają się naturalnym dodatkiem. Własny teren zielony to idealne miejsce do odpoczynku, przedłużenie salonu latem, miejsce do zabaw dla dzieci i zwierząt domowych. W przymieszkaniowym ogródku zorganizujemy grilla z przyjaciółmi, rozłożymy basen, poczytamy książkę i zjemy śniadanie na świeżym powietrzu. Dla osób starszych oraz ograniczonych ruchowo to doskonała okazja do wyjścia na zewnątrz, odpoczynku na łonie natury i oddanie się ogrodniczemu hobby. Ogródek nie musi być przecież tylko miejscem na taras i leżaki. To doskonałe miejsce do uprawiania własnych warzyw, ziół czy kwiatów! Majsterkowicze mogą umieścić w rogu domek na narzędzia, gdzie oddadzą się swojej pasji. Zimą w ogródku przechowamy rowery lub zabawki.

 

Możliwości lokalowe

Lokal na parterze daje nam znacznie większe możliwości wykorzystania przestrzeni. Najniższa kondygnacja nie musi być wykorzystana tylko na cele mieszkaniowe. W niektórych z nich możemy nawet otworzyć działalność gospodarczą. Prowadzenie biura usługowego z branży tłumaczeń, reklamy i marketingu, fotografii czy nawet sklepu internetowego będzie znacznie łatwiejsze i wygodniejsze logistycznie z poziomu parteru. Nikomu nie będą przeszkadzać ewentualni klienci, którzy trafią do nas bez problemu i nie będą musieli pokonywać schodów lub pięter. To duży ukłon w stronę klientów z niepełnosprawnościami czy z małymi dziećmi. Jeśli budynek na to pozwala, można także otworzyć lokal usługowy, do którego wejście będzie z zewnątrz od strony ogrodu lub przejścia. Może to być sklep, kawiarnia czy bawialnia dla dzieci, czyli miejsce dostępne wszystkim mieszkańcom.

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Obecnie mieszkanie na parterze ma niewiele wad, a te, które do tej pory pojawiały się w argumentach przeciwników lokali na poziomie 0, są już nieaktualne. Przede wszystkim zmieniła się technika budowania, dzięki czemu mieszkania te są ciepłe i ciche. Zastosowanie nowoczesnych materiałów sprawia, że nie odczujemy dyskomfortu mieszkania nad piwnicą. Ponadto współczesna zabudowa uwzględnia lokale na parterze i uniemożliwia „zaglądanie” do nich z zewnątrz. Wszystko to oraz wymienione wyżej plusy dowodzą, że mieszkanie na parterze jest tak samo wartościowe, jak lokale na wyższych piętrach, a jego dodatkowe zalety zwiększają komfort mieszkania i pozwalają cieszyć się dodatkową przestrzenią w ogródku. Na rynku deweloperskim są dostępne mieszkania, w których ogrody mają nawet 200 m² powierzchni, a taki metraż niewątpliwie umożliwi zaaranżowanie wyjątkowej, zielonej przestrzeni, nawet w mieście.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020