Rynek mieszkaniowy rośnie w siłę – powstaje coraz więcej nowych osiedli, deweloperzy planują kolejne inwestycje, a ceny mieszkań nieustannie rosną. Jednocześnie, z uwagi na coraz łatwiejszy dostęp do kredytów i programy się liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Jeśli panujesz taką inwestycję, jednym z pierwszych wyborów, które musisz podjąć jest to, czy decydujesz się na lokal z rynku pierwotnego, czy na mieszkanie w stanie deweloperskim.
Osoby decydujące się na inwestycję w mieszkanie z rynku pierwotnego, często „kupują kota w worku”, ponieważ odbiór lokalu możliwy jest dopiero po roku, czy nawet 2-3 latach. Inwestorzy nie zrażają się jednak, bo mieszkanie w stanie deweloperskim ma tak wiele zalet, że warto na nie zaczekać. Jakie są 4 główne powody, dla których nowe lokum wygrywa z rynkiem wtórnym?
Przede wszystkim zakup mieszkania w stanie deweloperskim gwarantuje zainwestowanie w nieruchomość, która powstała niedawno lub jeszcze jest budowana, więc jest wykonana zgodnie z nowoczesnymi standardami. Takie mieszkanie nie wymaga remontu, usuwania starych powierzchni czy nawet wymiany instalacji, co może się wiązać z wyborem lokalu z rynku wtórnego. Zostając pierwszym właścicielem nieruchomości, masz całkowity wpływ na jej wygląd, wybór wyposażenia i aranżację wnętrza. Warto także wspomnieć o wadach ukrytych, które mogą wyjść na jaw już po zakupie starszego lokalu. W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim masz pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutu.
Inwestor, decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim, ma całkowitą swobodę w podejmowaniu decyzji związanych z wykończeniem wnętrz. Dzięki temu samodzielnie wybiera wyposażenie, kolory, standard i styl, w jakim lokal zostanie utrzymany. W mieszkaniu z rynku wtórnego wiązałoby się to z gruntownym remontem, który najczęściej generuje jeszcze większe koszty niż rozpoczęcie prac od zera. Właściciele mają także wybór, jeśli chodzi o lokalizacje: nowe osiedla powstają w bardzo atrakcyjnych miejscach, na obrzeżach miast, w pobliżu lasów, z dala od zgiełku. Z drugiej strony, możemy wybrać mieszkania w Gdańsku nad samym morzem. Kupowanie mieszkań od dewelopera pozwala także na przebieranie w ofertach idealnie dopasowanych do potrzeb konkretnego nabywcy – inwestor może zdecydować o metrażu, ilości i rozkładzie pokoi czy kondygnacji zgodnie ze swoimi potrzebami. Mieszkania z rynku wtórnego wymuszają na tym polu wiele kompromisów.
Wybierając nowe mieszkanie, można dopasować je do swoich oczekiwań, uwzględniając przy tym wiele kryteriów, wpływających bezpośrednio na komfort codziennego życia. Mieszkanie w stanie deweloperskim z ogródkiem, z dużym balkonem, z dostępem do tarasu na dachu, czy na ostatnim piętrze z widokiem na panoramę miasta – to wszystko na rynku wtórnym wymagałoby bardzo czasochłonnych poszukiwań, a wciąż nie mielibyśmy pewności, że znajdziemy mieszkanie marzeń, spełniające wszystkie wymagania. W tym miejscu warto wspomnieć o możliwości wykończenia mieszkania pod klucz, co przyspiesza przeprowadzkę i ułatwia podjęcie decyzji zakupowych. Wystarczy – w porozumieniu z deweloperem – ustalić standard wyposażenia, a wszystkimi pracami zajmie się współpracująca z nim firma remontowa. Remont zostanie dopilnowany przez dewelopera, co oznacza ogromną oszczędność czasu dla inwestora.
Mieszkania w stanie deweloperskim często wybierają osoby, którym zależy na tym, by lokal idealnie wpisywał się w ich potrzeby. Na rynku wtórnym kupujesz nieruchomość, która była wykorzystywana przez wiele lat. Jej wyposażenie może całkowicie Ci nie odpowiadać, a zmiany wiążą się z wysokimi kosztami. Jeśli chcesz jedynie przemalować ściany, nie zajmie Ci to wiele czasu, jednak wymiana podłóg, drzwi czy instalacji to poważne zabiegi wykończeniowe, które bywają kosztowne i długotrwałe.
Zupełnie nowe nieruchomości dają także możliwość określenia swoich potrzeb już na etapie projektu. W zależności od tego, z jakim deweloperem nawiążesz współpracę, możesz otrzymać możliwość decyzji o tym, gdzie staną ścianki działowe lub zlecić powiększenie jednego pomieszczenia kosztem innego. Na rynku wtórnym taka ingerencja wiąże się z zaangażowaniem ekipy remontowej i prowadzeniem uciążliwych i kosztownych prac.
Dla inwestorów bywa także bardzo istotne to, że budynek, w którym zamieszkają, jest nowy i zbudowany w oparciu o nowoczesne technologie oraz przy użyciu dobrej jakości materiałów. Wiele osób jest zrażonych do mieszkań w blokach z wielkiej płyty czy kamienic, w których nieustanie pojawiają się usterki.
Samo mieszkanie to jedno, ale liczą się także dodatkowe udogodnienia. Miejsce postojowe lub garaż, pomieszczenie gospodarcze, piwnica, wózkownia, szlaban i ochrona, monitoring, więcej niż jedna winda to udogodnienia, z którymi wiąże się inwestycja w mieszkanie w stanie deweloperskim. Są to z pozoru szczegóły, ale znacznie wpływające na komfort życia. Plac zabaw dla dzieci, podziemny garaż, z którego można wjechać windą bezpośrednio na swoje piętro, efektowne części wspólne to opcje często niedostępne w nieruchomościach z rynku wtórnego.
Mieszkania w stanie deweloperskim powstają w wielu miejscach, dlatego wybór jest niezwykle szeroki. Możesz znaleźć lokale zarówno w centrach dużych miast, jak i położone na obrzeżach lub kilkanaście kilometrów od aglomeracji. Duża dostępność pozwala na dopasowanie lokalu idealnie do swoich potrzeb. Weź pod uwagę, co jest dla Ciebie najistotniejsze: wygodny dojazd do pracy, bliskość terenów rekreacyjnych, czy może spokojny charakter okolicy i cisza.
Znaczenie ma również bliższa i dalsza okolica, infrastruktura, dostęp do instytucji edukacyjnych oraz kulturalnych, czy w przypadku, gdy interesuje nas mieszkanie w Gdyni lub okolicach, bliskość do morza. Na etapie budowy możemy poznać plany, jakie chce zrealizować deweloper – czy w pobliżu nie powstanie droga szybkiego ruchu, fabryka, centrum handlowe, itp. Warto śledzić inwestycje w wybranych lokalizacjach, aby móc dopasować nieruchomość do swoich marzeń o własnym M. Przykładowo, deweloper z Gdyni może tworzyć nowe osiedla nie tylko w Trójmieście, ale także w jego bliskim sąsiedztwie. Mieszkania w Rumi to propozycja dla osób, które chcą mieszkać w kameralnej okolicy, z dostępem do morza, ale z daleka od kurortowej atmosfery.
Kiedy znajdzie się atrakcyjne mieszkanie z rynku wtórnego, na które jest wielu chętnych, może okazać się, że podczas oczekiwania na decyzję kredytową, ktoś kupił je za gotówkę. Tego typu sytuacje nie zdarzają się na rynku pierwotnym, bo lokal rezerwuje się u dewelopera, a ten może bez presji wywieranej na kupującym poczekać na decyzję z banku. Ponadto, konkurencja wymusza większą elastyczność i atrakcyjne rabaty oraz promocje. Zdarza się, że dwa osiedla obok siebie buduje dwóch deweloperów. W takim przypadku będą oni zachęcać potencjalnych inwestorów szeregiem dodatków. Parkingiem w gratisie lub dodatkowym wyposażeniem w cenie mieszkania. Z deweloperem można także spróbować negocjacji.
W kwestii finansów warto zwrócić uwagę na koszty transakcji, które w przypadku nowego lokalu są niższe. Między innymi nie jesteś zobowiązany do zapłaty prowizji dla pośrednika nieruchomości. Także koszt notarialnej umowy przedwstępnej dzieli się na pół – pomiędzy kupującego i dewelopera.
Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to także większa klarowność i bezpieczeństwo transakcji. Firmy oferujące nieruchomości zatrudniają specjalistów, którzy pomogą Ci przejść przez całą procedurę związaną z podpisaniem odpowiednich umów i dokonaniem wpłaty. Twoje interesy są również zabezpieczone licznymi przepisami, do których deweloper musi się stosować. Jeśli kupujesz lokal od osoby prywatnej, możesz trafić na nieuczciwego kontrahenta lub osobę, która wycofa się w ostatniej chwili, niwecząc Twoje plany mieszkaniowe.
Z pewnością taka inwestycja nie przypadnie do gustu każdemu. Są osoby, które wolą zamieszkać w starszym budynku, ponieważ klimat nowoczesnych osiedli im nie odpowiada. W tym przypadku, warto uwzględnić swoje osobiste upodobania. Jeśli chcesz mieć pewność, że podejmujesz słuszną decyzję, najlepiej kilka razy udaj się w miejsce, w którym planujesz zamieszkać. Zwolennicy mieszkań z rynku wtórnego podkreślają, że starsze osiedla mają bogatą infrastrukturę: szkoły, przedszkola, przychodnie czy pawilony handlowe. Nowo powstające rejony dopiero się rozwijają, dlatego czasem na otwarcie sklepów, siłowni czy powstanie przedszkola trzeba będzie poczekać.
Niektórym zależy także na tym, by móc od razu wprowadzić się do lokalu, który kupią. W przypadku mieszkania w stanie deweloperskim należy uwzględnić czas poświęcony na wykończenie wnętrza. Wielu osobom, które wybrały nową nieruchomość, mogą przeszkadzać również remonty trwające w sąsiadujących lokalach. Zwykle lokatorzy wprowadzają się w podobnym czasie i każdy zajmuje się wykańczaniem mieszkania, co może być uciążliwe.
Dlatego, jeśli wahasz się, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza, weź pod uwagę swoje indywidualne upodobania i potrzeby, a także zastanów się, ile czasu możesz i chcesz poświęcić na przygotowanie nieruchomości do zamieszkania.
Zakup mieszkania od dewelopera ma szereg zalet i pewność, że lokal będzie w idealnym stanie. W nieruchomości pierwotnej nie musimy wykonywać remontu, a ewentualne usterki zostaną usunięte jeszcze przed odbiorem lokalu. Wszystko to sprawia, że taka inwestycja jest znacznie pewniejsza i bardziej bezpieczna.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj