Strona główna Blog Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego
idea-min.jpg
25.05.2020

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup mieszkania zawsze wiąże się z dylematami, a jednym z nich jest decyzja o tym, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy z wtórnego. Co dokładnie oznaczają obydwa terminy i jakie są plusy oraz minusy każdego z rozwiązań? Na co zwracać uwagę, decydując się na mieszkanie z drugiej ręki, a na co, kiedy kupujemy lokal od dewelopera?

Różnica pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego, a pierwotnego jest taka, że te pierwsze są używane, a drugie nowe. W ramach rynku wtórnego lokal kupujemy zwykle od poprzedniego właściciela, a w drugim przypadku nowa, nieużywana nieruchomość pochodzi od dewelopera. Kolejna różnica dotyczy podatku: nabywając lokal z drugiej ręki, najczęściej musimy zapłacić podatek od nieruchomości. W przypadku kupna od dewelopera uzależnione jest to od tego, czy opłaca on VAT wynikający z inwestycji. Jeśli nie, to na rynku pierwotnym trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.  Warto sprawdzić to jeszcze na etapie poszukiwania firmy. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni lub okolicy, poszukajmy, który deweloper z Gdyni oferuje nowe lokale i dowiedzmy się, jak wyglądają kwestie podatku w konkretnym biurze sprzedaży. Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom mieszkań  nowych oraz  używanych.

Plusy nieruchomości z rynku pierwotnego

Dużą zaletą nabycia mieszkania od dewelopera jest dłuższa gwarancja. W tej chwili wynosi ona 5 lat. W przypadku nowego lokalu możemy liczyć na niższy czynsz. Wynika to z faktu, że wszystko jest nowe i na gwarancji, nie wymaga zatem remontu lub renowacji w najbliższym czasie. Mamy możliwość zakupu miejsca postojowego lub garażu, aby nie martwić się o zostawianie samochodu pod blokiem. Jednak przede wszystkim największą zaletą jest możliwość swobodnego i dowolnego urządzenia wnętrza lokalu. Właściciel może sam wybrać standard i styl wyposażenia, a jednocześnie ma wiedzę na temat materiałów użytych w lokalu i całym budynku. Z reguły okolice i teren osiedla jest zadbany, często chroniony oraz monitorowany. Sąsiadami są osoby młode, rodziny, o ustabilizowanej sytuacji i wyższym statusie społecznym. Rynek pierwotny oferuje, np.  mieszkania na osiedlu Rumia lub w innych atrakcyjnych lokalizacjach, co w przypadku rynku wtórnego jest raczej niemożliwe.

Minusy mieszkania od dewelopera

Jak każde rozwiązanie, także nowe mieszkania mają kilka wad. Pomimo dużego nasycenia rynku, może być problem z szybkim znalezieniem mieszkania. Większość najlepszych lokali, jak np. atrakcyjne mieszkania w Gdańsku, kupowane są jeszcze na etapie inwestycji. W takiej sytuacji na gotowy lokal trzeba poczekać 2-3 lata. Zdarza się, że inwestycje – z powodów finansowych, prawnych lub organizacyjnych – przedłużają się o wiele miesięcy, co może zaburzać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W przypadku nowego budownictwa nie wiemy, jak będzie wyglądał budynek i okolica. Oczekiwanie na lokal podwyższa koszty codziennego życia, bo oprócz raty nadal trzeba opłacać czynsz za wynajmowane mieszkanie. Na nowych osiedlach problemem może być także hałas. Po pierwsze wynikający z remontu u sąsiadów, którzy wprowadzają się w różnych terminach, a po drugie – z imprez organizowanych przez nowych lokatorów.

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Przede wszystkim najważniejszą zaletą rynku wtórnego jest fakt, że zakupione mieszkanie od razu gotowe jest do zamieszkania. Nawet jeśli wymaga remontu, to nadal pozwala na użytkowanie. W przypadku lokalu deweloperskiego klucze otrzymamy po kilkunastu miesiącach lub kilku latach, a i tak czekać nas będzie jeszcze wykończenie i wyposażenie mieszkania. Często na rynku wtórnym znacznie lepiej rozwinięta jest infrastruktura i okolica. Bliskość szkół, przedszkoli, terenów zielonych, a także komunikacji miejskiej jest znacznie bardziej odczuwalna niż na nowych osiedlach. Przy wyborze mieszkania z drugiej ręki dokładnie wiadomo, co się kupuje – można poznać potencjalnych sąsiadów, osiedle i okolicę. Wszystkie te elementy raczej nie zmienią się diametralnie w przyszłości.

Wady mieszkania z drugiej ręki

Jeśli chodzi o wady mieszkania z drugiej ręki, to z pewnością jedną z nich jest brak możliwości wyboru materiałów użytych do wykończenia oraz standardu, w jakim urządzono wnętrza. Oczywiście, można przeprowadzić generalny remont, ale wiąże się to z dużymi kosztami. Warto szukać lokalu, który w dużej części spełnia nasze oczekiwania i ewentualnie wymaga jedynie odświeżenia. Dobrze jest mieć to na uwadze, bo remont mieszkania z rynku wtórnego jest zawsze znacznie droższy niż wykończenie lokalu z rynku pierwotnego. Szczególnie kiedy w grę wchodzi wymiana instalacji  elektrycznej, gazowej, wodociągowej czy ogrzewania. Do tego trzeba doliczyć koszty wywozu wyposażenia. Nie można ingerować w standard wykończenia całego budynku, wysokość funduszu remontowego, który w starszych budynkach może być wysoki (z racji częstych renowacji). Musimy mieć też na uwadze sąsiadów. Na starych osiedlach można mieć do czynienia z różnymi warstwami społecznymi. Dla osób zmotoryzowanych problemem może być deficyt miejsc parkingowych na osiedlu.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020