Strona główna Blog Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego
idea-min.jpg
25.05.2020

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego

Zakup mieszkania zawsze wiąże się z dylematami, a jednym z nich jest decyzja o tym, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy z wtórnego. Co dokładnie oznaczają obydwa terminy i jakie są plusy oraz minusy każdego z rozwiązań? Na co zwracać uwagę, decydując się na mieszkanie z drugiej ręki, a na co, kiedy kupujemy lokal od dewelopera?

Różnica pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego, a pierwotnego jest taka, że te pierwsze są używane, a drugie nowe. W ramach rynku wtórnego lokal kupujemy zwykle od poprzedniego właściciela, a w drugim przypadku nowa, nieużywana nieruchomość pochodzi od dewelopera. Kolejna różnica dotyczy podatku: nabywając lokal z drugiej ręki, najczęściej musimy zapłacić podatek od nieruchomości. W przypadku kupna od dewelopera uzależnione jest to od tego, czy opłaca on VAT wynikający z inwestycji. Jeśli nie, to na rynku pierwotnym trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.  Warto sprawdzić to jeszcze na etapie poszukiwania firmy. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni lub okolicy, poszukajmy, który deweloper z Gdyni oferuje nowe lokale i dowiedzmy się, jak wyglądają kwestie podatku w konkretnym biurze sprzedaży. Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom mieszkań  nowych oraz  używanych.

Plusy nieruchomości z rynku pierwotnego

Dużą zaletą nabycia mieszkania od dewelopera jest dłuższa gwarancja. W tej chwili wynosi ona 5 lat. W przypadku nowego lokalu możemy liczyć na niższy czynsz. Wynika to z faktu, że wszystko jest nowe i na gwarancji, nie wymaga zatem remontu lub renowacji w najbliższym czasie. Mamy możliwość zakupu miejsca postojowego lub garażu, aby nie martwić się o zostawianie samochodu pod blokiem. Jednak przede wszystkim największą zaletą jest możliwość swobodnego i dowolnego urządzenia wnętrza lokalu. Właściciel może sam wybrać standard i styl wyposażenia, a jednocześnie ma wiedzę na temat materiałów użytych w lokalu i całym budynku. Z reguły okolice i teren osiedla jest zadbany, często chroniony oraz monitorowany. Sąsiadami są osoby młode, rodziny, o ustabilizowanej sytuacji i wyższym statusie społecznym. Rynek pierwotny oferuje, np.  mieszkania na osiedlu Rumia lub w innych atrakcyjnych lokalizacjach, co w przypadku rynku wtórnego jest raczej niemożliwe.

Minusy mieszkania od dewelopera

Jak każde rozwiązanie, także nowe mieszkania mają kilka wad. Pomimo dużego nasycenia rynku, może być problem z szybkim znalezieniem mieszkania. Większość najlepszych lokali, jak np. atrakcyjne mieszkania w Gdańsku, kupowane są jeszcze na etapie inwestycji. W takiej sytuacji na gotowy lokal trzeba poczekać 2-3 lata. Zdarza się, że inwestycje – z powodów finansowych, prawnych lub organizacyjnych – przedłużają się o wiele miesięcy, co może zaburzać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W przypadku nowego budownictwa nie wiemy, jak będzie wyglądał budynek i okolica. Oczekiwanie na lokal podwyższa koszty codziennego życia, bo oprócz raty nadal trzeba opłacać czynsz za wynajmowane mieszkanie. Na nowych osiedlach problemem może być także hałas. Po pierwsze wynikający z remontu u sąsiadów, którzy wprowadzają się w różnych terminach, a po drugie – z imprez organizowanych przez nowych lokatorów.

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Przede wszystkim najważniejszą zaletą rynku wtórnego jest fakt, że zakupione mieszkanie od razu gotowe jest do zamieszkania. Nawet jeśli wymaga remontu, to nadal pozwala na użytkowanie. W przypadku lokalu deweloperskiego klucze otrzymamy po kilkunastu miesiącach lub kilku latach, a i tak czekać nas będzie jeszcze wykończenie i wyposażenie mieszkania. Często na rynku wtórnym znacznie lepiej rozwinięta jest infrastruktura i okolica. Bliskość szkół, przedszkoli, terenów zielonych, a także komunikacji miejskiej jest znacznie bardziej odczuwalna niż na nowych osiedlach. Przy wyborze mieszkania z drugiej ręki dokładnie wiadomo, co się kupuje – można poznać potencjalnych sąsiadów, osiedle i okolicę. Wszystkie te elementy raczej nie zmienią się diametralnie w przyszłości.

Wady mieszkania z drugiej ręki

Jeśli chodzi o wady mieszkania z drugiej ręki, to z pewnością jedną z nich jest brak możliwości wyboru materiałów użytych do wykończenia oraz standardu, w jakim urządzono wnętrza. Oczywiście, można przeprowadzić generalny remont, ale wiąże się to z dużymi kosztami. Warto szukać lokalu, który w dużej części spełnia nasze oczekiwania i ewentualnie wymaga jedynie odświeżenia. Dobrze jest mieć to na uwadze, bo remont mieszkania z rynku wtórnego jest zawsze znacznie droższy niż wykończenie lokalu z rynku pierwotnego. Szczególnie kiedy w grę wchodzi wymiana instalacji  elektrycznej, gazowej, wodociągowej czy ogrzewania. Do tego trzeba doliczyć koszty wywozu wyposażenia. Nie można ingerować w standard wykończenia całego budynku, wysokość funduszu remontowego, który w starszych budynkach może być wysoki (z racji częstych renowacji). Musimy mieć też na uwadze sąsiadów. Na starych osiedlach można mieć do czynienia z różnymi warstwami społecznymi. Dla osób zmotoryzowanych problemem może być deficyt miejsc parkingowych na osiedlu.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

04 września 2020

5 unikalnych zalet mieszkania nad morzem

Bez wątpienia mieszkanie nad morzem ma swoje mocne strony i jest jednym...

02 września 2020

Nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi – najważniejsze kwestie

Zakup nowego mieszkania to złożony proces, który wymaga przeanalizowania zarówno...

20 sierpnia 2020

Dlaczego warto korzystać z programów wykończenia mieszkań?

Nowe mieszkanie wymaga wykończenia – jest to jedna z przyjemniejszych, ale...

30 lipca 2020

7 wskazówek, jak podnieść wartość mieszkania inwestycyjnego!

Mieszkanie, które chcemy sprzedać lub wynająć to nasza inwestycja, z której...

25 lipca 2020

Szukanie mieszkania przez internet – garść skutecznych porad

Żyjemy w czasach, gdzie większość decyzji podejmujemy na podstawie wiedzy...

22 lipca 2020

Jak przeprowadzić remont, który będzie zgodny z przepisami?

Zgodnie z prawem budowlanym, proces potocznie zwany remontem może przybrać...

22 lipca 2020

O czym należy pamiętać, wynajmując mieszkanie „na pokoje"?

Wynajem mieszkania na pokoje to oferta skierowana głównie do studentów. Stanowi...

22 lipca 2020

Ile może kosztować kredyt hipoteczny i co wpływa na finalną cenę?

Najpopularniejszym sposobem finalizowania zakupu nieruchomości jest kredyt...

22 lipca 2020

Czym jest umowa przenosząca własność i co powinna zawierać?

Kupując mieszkanie najpierw podpisujemy umowę deweloperską. Jednak to nie...

04 czerwca 2020

Jak mądrze wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić...

04 czerwca 2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły...

25 maja 2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo stosujemy specjalne środki ostrożności oraz przeszkoliliśmy naszych pracowników zgodnie z zaleceniami WHO i GIS.

Biura Sprzedaży są otwarte. Zapewniamy na miejscu niezbędne środki bezpieczeństwa i pełen komfort rozmów. Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość spotkań on–line.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia połączenia z Doradcą lub spotkania w Biurze Sprzedaży.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj