Strona główna Blog Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?
iStock-515658404-min.jpg
25.09.2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy. Tymczasem do przeanalizowania jest wiele kwestii, które sprawią, że nasza inwestycja będzie udana. Wiele osób twierdzi, że sukcesem mieszkania na wynajem jest jego lokalizacja. Czy punkt na mapie ma znaczenie? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania inwestycyjnego to obecnie jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie gotówki. Wynajmowanie to przychód pasywny o bardzo atrakcyjnej rentowności pod warunkiem, że nieruchomość jest stałym źródłem dochodu. Jak kupować mieszkanie, aby cieszyć się regularnym zwrotem? Jakie elementy mają szczególne znaczenie i podnoszą atrakcyjność lokalu?

Grupa docelowa

Celowo zaczniemy od tej kategorii, bo tak naprawdę to od tego, komu będziemy wynajmować mieszkanie zależą pozostałe czynniki. Ważne jest, aby określić sobie czy nasza nieruchomość będzie lokum dla rodzin, studentów czy pracowników, czy chcemy udostępniać mieszkanie na osiedlu Rumia wczasowiczom czy też warszawskim pracownikom korporacji. Ta jedna analiza pozwoli nam nie tylko sprecyzować to, czego dokładnie szukamy, ale też uniknąć rozczarowania na późniejszym etapie. Łatwiej będzie nam wybrać wielkość nieruchomości, liczbę pokoi, rozkład pomieszczeń, piętro i udogodnienia. Określenie grupy docelowej pomoże nam także ustalić rozsądną dla danej kategorii cenę wynajmu. Dopiero kiedy będziemy mieć obraz lokatora idealnego, możemy analizować kolejne punkty.

Lokalizacja przede wszystkim

Choć to z pewnością najważniejsza kwestia, warto podejść do niej ostrożnie. Oczywiście miasto, a nawet konkretna jego dzielnica ma znaczenie. Trudno porównywać atrakcyjność lokalizacji mieszkania w Gdańsku i tego w niewielkiej miejscowości. Decydując się na kupno nieruchomości, warto wybrać lokalizację, która przyciąga ludzi z jakiegoś powodu: może to być ośrodek akademicki, do którego przyjeżdża dużo studentów, dobrze rozwijająca się miejscowość, w której dostępnych jest wiele miejsc pracy albo kurort, jeśli chcemy wynajmować mieszkanie krótkoterminowo. Oczywiście najatrakcyjniejsze będą mieszkania w Gdyni, Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie, ale tutaj pojawia się pułapka w postaci wyższej ceny nieruchomości. W takim przypadku warto przeanalizować, czy taka inwestycja będzie opłacalna. Warto wziąć pod uwagę także lokalizację w samym mieście – dzielnice, które się rozwijają, są atrakcyjne dla lokatorów i mają doskonałe połączenie komunikacyjne. Czasami nieruchomość, która jest położona dalej, ale z dobrym dojazdem do centrum będzie cieszyła się większym zainteresowaniem najemców niż mieszkanie w centrum, ale w gorszym stanie i wyższej cenie. To, co trzeba wziąć pod uwagę, szczególnie kupując pierwsze mieszkanie, to nasze własne miejsce zamieszkania. Opieka i zarządzanie lokum będzie wymagała od nas obecności, zwłaszcza jeśli chcemy zająć się wynajmem samodzielnie.

Metraż, piętro, liczba pokoi

Wszystkie te parametry będą miały znaczenie adekwatnie do naszej grupy docelowej. Jeśli chcemy wynajmować lokal rodzinie, to warto wybrać mieszkanie 2-3 pokojowe, podobnie dla studentów, którzy rozlokują się w poszczególnych pomieszczeniach. Dobrym pomysłem jest zakup kawalerki, która sprawdza się zarówno dla studenta szukającego prywatności, dla singla, dwójki przyjaciół czy pary. Z kolei w wynajmie wakacyjnym najlepiej sprawdzają się średniej wielkości mieszkania. Najtrudniej jest znaleźć chętnych na wynajmowanie nieruchomości o bardzo dużym metrażu – powyżej 70 m2. Jego cena jest bowiem znacząco wyższa. Podobnie jak z wielkością ma się również kwestia kondygnacji. Jeśli nastawiamy się na rodziny z dziećmi, warto wziąć pod uwagę parter i niższe piętra, z uwagi na konieczność wnoszenia wózka czy rowerka. Studenci bardziej docenią widok na miasto z wysokiego piętra. Z pewnością dużą zaletą dla lokatorów będzie miejsce parkingowe w garażu lub na terenie osiedla. Warto wziąć to pod uwagę, szukając odpowiedniego mieszkania.

Stan techniczny i wyposażenie

Stan, w jakim znajduje się mieszkanie, to kwestia ważna, ale nie najważniejsza. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy i czy jesteśmy gotowi na zakup tańszego lokalu do remontu, czy też wolimy zapłacić więcej, ale kupić nieruchomość gotową praktycznie od zaraz do wynajmu. Musimy pamiętać, że nawet mieszkanie w dobrym stanie trzeba będzie doposażyć i odświeżyć. Wyjątkiem są nowe nieruchomości, zakupione od osób prywatnych lub dewelopera. Zwykle deweloper z Gdyni lub innego miasta dysponuje mieszkaniami pokazowymi, które są  w pełni gotowe do użytkowania. W wynajmowanym mieszkaniu nie powinno zabraknąć podstawowego sprzętu AGD, mebli czy wyposażenia kuchni. Tutaj znowu wracamy do grupy docelowej. Studenci czy osoby pracujące chętniej wynajmą lokal, w którym znajdą już wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. Natomiast rodziny bardziej zainteresuje mieszkanie puste, gdzie będą mogli wstawić swoje własne meble. Jeszcze innym segmentem są luksusowe apartamenty, w których oczekuje się wysokiego standardu i wyposażenia na zaawansowanym poziomie. Wyjątkiem od tych reguł jest z pewnością dostęp do internetu – ten powinien być zapewniony bez względu na rodzaj lokatorów.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 września 2020

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, ale nie mamy wystarczającej ilości...

27 września 2020

Jak stworzyć dobrą umowę najmu? Poradnik dla inwestora

Wynajem mieszkania wiąże się nie tylko z profitami finansowymi, ale także...

25 września 2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy....

22 września 2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów...

20 września 2020

Czym są tzw. gotowce inwestycyjne i czy warto w nie inwestować?

Branża inwestycyjna cały czas poszukuje nowych sposobów, które pozwalają...

17 września 2020

Jak wybrać najlepsze drzwi do nowo nabytej nieruchomości?

Drzwi wejściowe do mieszkania pełnią przede wszystkim funkcje ochronną...

14 września 2020

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie nieruchomości

Zakup mieszkania to zawsze poważna inwestycja. Zwykle pierwsza transakcja wiąże...

10 września 2020

Nieruchomości w Trójmieście – czy warto w nich montować systemy alarmowe?

Włamania i kradzieże to zdarzenia pojawiające się w raportach...

04 września 2020

5 unikalnych zalet mieszkania nad morzem

Bez wątpienia mieszkanie nad morzem ma swoje mocne strony i jest jednym...

02 września 2020

Nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi – najważniejsze kwestie

Zakup nowego mieszkania to złożony proces, który wymaga przeanalizowania zarówno...

20 sierpnia 2020

Dlaczego warto korzystać z programów wykończenia mieszkań?

Nowe mieszkanie wymaga wykończenia – jest to jedna z przyjemniejszych, ale...

30 lipca 2020

7 wskazówek, jak podnieść wartość mieszkania inwestycyjnego!

Mieszkanie, które chcemy sprzedać lub wynająć to nasza inwestycja, z której...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo stosujemy specjalne środki ostrożności oraz przeszkoliliśmy naszych pracowników zgodnie z zaleceniami WHO i GIS.

Biura Sprzedaży są otwarte. Zapewniamy na miejscu niezbędne środki bezpieczeństwa i pełen komfort rozmów. Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość spotkań on–line.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia połączenia z Doradcą lub spotkania w Biurze Sprzedaży.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj