Strona główna Blog Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?
iStock-515658404-min.jpg
25.09.2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy. Tymczasem do przeanalizowania jest wiele kwestii, które sprawią, że nasza inwestycja będzie udana. Wiele osób twierdzi, że sukcesem mieszkania na wynajem jest jego lokalizacja. Czy punkt na mapie ma znaczenie? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania inwestycyjnego to obecnie jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie gotówki. Wynajmowanie to przychód pasywny o bardzo atrakcyjnej rentowności pod warunkiem, że nieruchomość jest stałym źródłem dochodu. Jak kupować mieszkanie, aby cieszyć się regularnym zwrotem? Jakie elementy mają szczególne znaczenie i podnoszą atrakcyjność lokalu?

Grupa docelowa

Celowo zaczniemy od tej kategorii, bo tak naprawdę to od tego, komu będziemy wynajmować mieszkanie zależą pozostałe czynniki. Ważne jest, aby określić sobie czy nasza nieruchomość będzie lokum dla rodzin, studentów czy pracowników, czy chcemy udostępniać mieszkanie na osiedlu Rumia wczasowiczom czy też warszawskim pracownikom korporacji. Ta jedna analiza pozwoli nam nie tylko sprecyzować to, czego dokładnie szukamy, ale też uniknąć rozczarowania na późniejszym etapie. Łatwiej będzie nam wybrać wielkość nieruchomości, liczbę pokoi, rozkład pomieszczeń, piętro i udogodnienia. Określenie grupy docelowej pomoże nam także ustalić rozsądną dla danej kategorii cenę wynajmu. Dopiero kiedy będziemy mieć obraz lokatora idealnego, możemy analizować kolejne punkty.

Lokalizacja przede wszystkim

Choć to z pewnością najważniejsza kwestia, warto podejść do niej ostrożnie. Oczywiście miasto, a nawet konkretna jego dzielnica ma znaczenie. Trudno porównywać atrakcyjność lokalizacji mieszkania w Gdańsku i tego w niewielkiej miejscowości. Decydując się na kupno nieruchomości, warto wybrać lokalizację, która przyciąga ludzi z jakiegoś powodu: może to być ośrodek akademicki, do którego przyjeżdża dużo studentów, dobrze rozwijająca się miejscowość, w której dostępnych jest wiele miejsc pracy albo kurort, jeśli chcemy wynajmować mieszkanie krótkoterminowo. Oczywiście najatrakcyjniejsze będą mieszkania w Gdyni, Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie, ale tutaj pojawia się pułapka w postaci wyższej ceny nieruchomości. W takim przypadku warto przeanalizować, czy taka inwestycja będzie opłacalna. Warto wziąć pod uwagę także lokalizację w samym mieście – dzielnice, które się rozwijają, są atrakcyjne dla lokatorów i mają doskonałe połączenie komunikacyjne. Czasami nieruchomość, która jest położona dalej, ale z dobrym dojazdem do centrum będzie cieszyła się większym zainteresowaniem najemców niż mieszkanie w centrum, ale w gorszym stanie i wyższej cenie. To, co trzeba wziąć pod uwagę, szczególnie kupując pierwsze mieszkanie, to nasze własne miejsce zamieszkania. Opieka i zarządzanie lokum będzie wymagała od nas obecności, zwłaszcza jeśli chcemy zająć się wynajmem samodzielnie.

Metraż, piętro, liczba pokoi

Wszystkie te parametry będą miały znaczenie adekwatnie do naszej grupy docelowej. Jeśli chcemy wynajmować lokal rodzinie, to warto wybrać mieszkanie 2-3 pokojowe, podobnie dla studentów, którzy rozlokują się w poszczególnych pomieszczeniach. Dobrym pomysłem jest zakup kawalerki, która sprawdza się zarówno dla studenta szukającego prywatności, dla singla, dwójki przyjaciół czy pary. Z kolei w wynajmie wakacyjnym najlepiej sprawdzają się średniej wielkości mieszkania. Najtrudniej jest znaleźć chętnych na wynajmowanie nieruchomości o bardzo dużym metrażu – powyżej 70 m2. Jego cena jest bowiem znacząco wyższa. Podobnie jak z wielkością ma się również kwestia kondygnacji. Jeśli nastawiamy się na rodziny z dziećmi, warto wziąć pod uwagę parter i niższe piętra, z uwagi na konieczność wnoszenia wózka czy rowerka. Studenci bardziej docenią widok na miasto z wysokiego piętra. Z pewnością dużą zaletą dla lokatorów będzie miejsce parkingowe w garażu lub na terenie osiedla. Warto wziąć to pod uwagę, szukając odpowiedniego mieszkania.

Stan techniczny i wyposażenie

Stan, w jakim znajduje się mieszkanie, to kwestia ważna, ale nie najważniejsza. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy i czy jesteśmy gotowi na zakup tańszego lokalu do remontu, czy też wolimy zapłacić więcej, ale kupić nieruchomość gotową praktycznie od zaraz do wynajmu. Musimy pamiętać, że nawet mieszkanie w dobrym stanie trzeba będzie doposażyć i odświeżyć. Wyjątkiem są nowe nieruchomości, zakupione od osób prywatnych lub dewelopera. Zwykle deweloper z Gdyni lub innego miasta dysponuje mieszkaniami pokazowymi, które są  w pełni gotowe do użytkowania. W wynajmowanym mieszkaniu nie powinno zabraknąć podstawowego sprzętu AGD, mebli czy wyposażenia kuchni. Tutaj znowu wracamy do grupy docelowej. Studenci czy osoby pracujące chętniej wynajmą lokal, w którym znajdą już wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. Natomiast rodziny bardziej zainteresuje mieszkanie puste, gdzie będą mogli wstawić swoje własne meble. Jeszcze innym segmentem są luksusowe apartamenty, w których oczekuje się wysokiego standardu i wyposażenia na zaawansowanym poziomie. Wyjątkiem od tych reguł jest z pewnością dostęp do internetu – ten powinien być zapewniony bez względu na rodzaj lokatorów.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020