Strona główna Blog Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego?
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego
10.03.2020

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego?

Z zakupem mieszkania zawsze wiąże się wiele emocji, pytań i wątpliwości. Duża inwestycja sprawia, że zwraca się uwagę na najdrobniejsze detale. Nic dziwnego – przecież chodzi o to, aby mieszkanie idealnie spełniało potrzeby i wymagania inwestorów. Dużo mówi się o tym, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego, ale czy w przypadku zakupu od dewelopera jest podobnie? O co pytać przy kupnie mieszkania z pierwszej ręki?

Bez względu na to, czy mieszkanie kupowane jest na własne potrzeby, na wynajem, czy dla dzieci lub wnuków, to zawsze wiąże się to z dużą inwestycją. Nikt nie chciałby dokonać zakupu, który będzie niekorzystny, dlatego jeszcze na etapie wyboru warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pierwotnego. Dobrze jest wypisać sobie główne założenia, które powinno spełniać idealne lokum i ewentualne pytania do dewelopera. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, a następnie wybrać nieruchomość. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i o co pytać przy kupnie mieszkania?

Deweloper

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Zanim zaczniemy przeglądać oferty mieszkań, najpierw należy wybrać dewelopera, od którego kupimy nieruchomość. Warto sprawdzić jego doświadczenie, portfolio wybudowanych obiektów i opinie aktualnych lokatorów. Gdy przedmiotem zainteresowania są mieszkania w Gdyni, to pod uwagę jako pierwszy powinien być wzięty deweloper z Gdyni lub Gdańska. Najlepiej, jeśli siedziba dewelopera znajduje się w pobliżu inwestycji, aby w razie pytań można było się spotkać na miejscu. Dobrym pomysłem jest także wizyta na jednym z powstałych osiedli, aby zapoznać się ze stylem budowania, wyglądem i okolicą przykładowej inwestycji.

Lokalizacja

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru nieruchomości jest jej lokalizacja. Zwykle inwestorzy kupują mieszkanie w tym samym mieście, w którym aktualnie przebywają. Zdarza się jednak, że w grę wchodzi relokacja lub zakup dotyczy lokalu na wynajem. W takim przypadku zainteresowani przeglądają, np. mieszkania w Gdańsku, aby zapewnić sobie atrakcyjną bazę noclegową na wakacje lub czerpać zyski z wynajmu krótkoterminowego. Jednocześnie mieszkańcy Trójmiasta poszukują osiedli poza miastem, w ich kręgu zainteresowań będą, m.in. mieszkania na osiedlu Rumia. Lokalizacja powinna być dopasowana do aktualnej sytuacji inwestora – miejsca pracy czy szkoły, a także jego budżetu.

Położenie i układ mieszkania

W ostatecznym wyborze danego mieszkania z pewnością duży udział ma wygląd samego lokalu. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Na pewno na ilość pomieszczeń, ich układ, położenie względem stron świata – to wszystko bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania, ale także na cenę nieruchomości. Bardzo często dwa lokale o tych samych parametrach będą znacznie różniły się ceną z uwagi na poziom piętra czy rozmieszczenie na klatce. Mieszkanie trzeba dopasować do wymagań mieszkańców – zarówno aktualnych, jak i tych w przyszłości. To, o co pytać przy kupnie mieszkania to także możliwość późniejszej przebudowy, np. przesunięcia lub likwidacjiścianek działowych.

Etap budowy inwestycji

Kupując mieszkanie od dewelopera często trzeba liczyć się z tym, że jest ono w trakcie budowy i na gotowe lokum trzeba będzie poczekać. Poszukując idealnej firmy warto mieć to na uwadze i jeśli zastanawiamy się, o co pytać przy kupnie mieszkania, to termin ukończenia prac jest jedną z takich kwestii. Jak długo potrwa budowa, jakich ewentualnych opóźnień można się spodziewać, kiedy nastąpi przekazanie kluczy. Te wszystkie pytania pozwolą wstępnie przygotować się na przewidywany termin, zaplanować remont i wykończenie mieszkania, nawiązać współpracę z ekipą remontową czy rozpocząć poszukiwanie odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Umowa

Wiadomo już, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pod względem praktycznym, ale nie wolno zapominać o formalnościach. W przypadku zakupu nieruchomości najważniejszym dokumentem jest umowa z deweloperem – najpierw przedwstępna, a następnie końcowa. Należy zapoznać się z nią bardzo dokładnie i o wszystkie niezrozumiałe zapisy pytać nie tylko dewelopera, ale i notariusza. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, a niekiedy również dodatkowych kosztów.

Inwestycja dużej ilości pieniędzy wywołuje czasami tak wiele emocji, że nie wiadomo o co pytać przy kupnie mieszkania. Zanim zapadnie decyzja warto najpierw przeanalizować i sprawdzić powyższe elementy, aby być lepiej przygotowanym i dokładnie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pierwotnego.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020