Strona główna Blog Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego?
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego
10.03.2020

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego?

Z zakupem mieszkania zawsze wiąże się wiele emocji, pytań i wątpliwości. Duża inwestycja sprawia, że zwraca się uwagę na najdrobniejsze detale. Nic dziwnego – przecież chodzi o to, aby mieszkanie idealnie spełniało potrzeby i wymagania inwestorów. Dużo mówi się o tym, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego, ale czy w przypadku zakupu od dewelopera jest podobnie? O co pytać przy kupnie mieszkania z pierwszej ręki?

Bez względu na to, czy mieszkanie kupowane jest na własne potrzeby, na wynajem, czy dla dzieci lub wnuków, to zawsze wiąże się to z dużą inwestycją. Nikt nie chciałby dokonać zakupu, który będzie niekorzystny, dlatego jeszcze na etapie wyboru warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pierwotnego. Dobrze jest wypisać sobie główne założenia, które powinno spełniać idealne lokum i ewentualne pytania do dewelopera. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, a następnie wybrać nieruchomość. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i o co pytać przy kupnie mieszkania?

Deweloper

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Zanim zaczniemy przeglądać oferty mieszkań, najpierw należy wybrać dewelopera, od którego kupimy nieruchomość. Warto sprawdzić jego doświadczenie, portfolio wybudowanych obiektów i opinie aktualnych lokatorów. Gdy przedmiotem zainteresowania są mieszkania w Gdyni, to pod uwagę jako pierwszy powinien być wzięty deweloper z Gdyni lub Gdańska. Najlepiej, jeśli siedziba dewelopera znajduje się w pobliżu inwestycji, aby w razie pytań można było się spotkać na miejscu. Dobrym pomysłem jest także wizyta na jednym z powstałych osiedli, aby zapoznać się ze stylem budowania, wyglądem i okolicą przykładowej inwestycji.

Lokalizacja

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru nieruchomości jest jej lokalizacja. Zwykle inwestorzy kupują mieszkanie w tym samym mieście, w którym aktualnie przebywają. Zdarza się jednak, że w grę wchodzi relokacja lub zakup dotyczy lokalu na wynajem. W takim przypadku zainteresowani przeglądają, np. mieszkania w Gdańsku, aby zapewnić sobie atrakcyjną bazę noclegową na wakacje lub czerpać zyski z wynajmu krótkoterminowego. Jednocześnie mieszkańcy Trójmiasta poszukują osiedli poza miastem, w ich kręgu zainteresowań będą, m.in. mieszkania na osiedlu Rumia. Lokalizacja powinna być dopasowana do aktualnej sytuacji inwestora – miejsca pracy czy szkoły, a także jego budżetu.

Położenie i układ mieszkania

W ostatecznym wyborze danego mieszkania z pewnością duży udział ma wygląd samego lokalu. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Na pewno na ilość pomieszczeń, ich układ, położenie względem stron świata – to wszystko bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania, ale także na cenę nieruchomości. Bardzo często dwa lokale o tych samych parametrach będą znacznie różniły się ceną z uwagi na poziom piętra czy rozmieszczenie na klatce. Mieszkanie trzeba dopasować do wymagań mieszkańców – zarówno aktualnych, jak i tych w przyszłości. To, o co pytać przy kupnie mieszkania to także możliwość późniejszej przebudowy, np. przesunięcia lub likwidacjiścianek działowych.

Etap budowy inwestycji

Kupując mieszkanie od dewelopera często trzeba liczyć się z tym, że jest ono w trakcie budowy i na gotowe lokum trzeba będzie poczekać. Poszukując idealnej firmy warto mieć to na uwadze i jeśli zastanawiamy się, o co pytać przy kupnie mieszkania, to termin ukończenia prac jest jedną z takich kwestii. Jak długo potrwa budowa, jakich ewentualnych opóźnień można się spodziewać, kiedy nastąpi przekazanie kluczy. Te wszystkie pytania pozwolą wstępnie przygotować się na przewidywany termin, zaplanować remont i wykończenie mieszkania, nawiązać współpracę z ekipą remontową czy rozpocząć poszukiwanie odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Umowa

Wiadomo już, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pod względem praktycznym, ale nie wolno zapominać o formalnościach. W przypadku zakupu nieruchomości najważniejszym dokumentem jest umowa z deweloperem – najpierw przedwstępna, a następnie końcowa. Należy zapoznać się z nią bardzo dokładnie i o wszystkie niezrozumiałe zapisy pytać nie tylko dewelopera, ale i notariusza. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, a niekiedy również dodatkowych kosztów.

Inwestycja dużej ilości pieniędzy wywołuje czasami tak wiele emocji, że nie wiadomo o co pytać przy kupnie mieszkania. Zanim zapadnie decyzja warto najpierw przeanalizować i sprawdzić powyższe elementy, aby być lepiej przygotowanym i dokładnie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pierwotnego.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

14 grudnia 2020

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – wszystko, co musisz wiedzieć!

Coraz więcej obcokrajowców mieszkających w Polsce myśli o tym, aby...

01 grudnia 2020

5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie na przedmieściach

Zakup mieszkania wymaga podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest kwestia...

05 listopada 2020

Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety i rodzaje tapet ściennych

Tapety przeżywają teraz renesans i spotkamy je w większości projektów...

25 października 2020

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt prędzej czy później zetkną się...

09 października 2020

Najem okazjonalny – co muszą wiedzieć wynajmujący i najemcy?

Przeglądając ogłoszenia na wynajem mieszkania często spotkamy się z hasłem...

30 września 2020

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, ale nie mamy wystarczającej ilości...

27 września 2020

Jak stworzyć dobrą umowę najmu? Poradnik dla inwestora

Wynajem mieszkania wiąże się nie tylko z profitami finansowymi, ale także...

25 września 2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy....

24 września 2020

Mieszkanie na parterze – zalety

Jedną z kluczowych decyzji podczas zakupu mieszkania jest kondygnacja, na...

22 września 2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów...

20 września 2020

Czym są tzw. gotowce inwestycyjne i czy warto w nie inwestować?

Branża inwestycyjna cały czas poszukuje nowych sposobów, które pozwalają...

17 września 2020

Jak wybrać najlepsze drzwi do nowo nabytej nieruchomości?

Drzwi wejściowe do mieszkania pełnią przede wszystkim funkcje ochronną...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Biura Sprzedaży Euro Styl są otwarte.


W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo wszyscy pracownicy Euro Styl są co tydzień poddawani testom w kierunku koronawirusa.
W miejscu pracy pozostają tylko osoby zdrowe.

Jednocześnie zapewniamy Państwu niezbędne środki higieny i bezpieczeństwa oraz pełen komfort rozmów w przewietrzanych pomieszczeniach. Rekomendujemy kontakt z nami w celu umówienia spotkania.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj