Konieczność uwzględnienia w nowych mieszkaniach udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami jest wymogiem określonym w Prawie budowlanym. Zapis znajdziemy w Ustawie z dnia 7 lipca 1994, w której przeczytamy, np. że nowe budynki należy „projektować i budować [...] zapewniając [...] niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne [...], w tym osoby starsze” (Art. 5. pkt 4). Wymóg ten nie dotyczy domów jednorodzinnych i zabudowy zagrodowej. W związku z tym, poszukujący mieszkania w Gdańsku czy w Warszawie coraz częściej spotkają ogłoszenia sprzedaży mieszkań przystosowanych do osób z ograniczeniami ruchowymi. Dotyczy to zarówno lokali w stanie deweloperskim, jak i wykończonych „pod klucz”. Wszyscy, którzy są zainteresowani zakupem mieszkania w Gdyni lub w innym mieście powinni dowiedzieć się, jaki deweloper z Gdyni oferuje nowe lokale, dopasowane do obecnych przepisów. Następnie warto dopytać o udogodnienia, znajdujące się na danym osiedlu.
Najważniejsze wytyczne, dotyczące powstawania osiedli przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami określają dwa dokumenty: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. oraz Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dn. 17 lipca 2015 r. Zawarto w nich konkretne wskazówki dla deweloperów, które dotyczą poszczególnych miejsc. Wiemy z nich m.in., że:
Lokale dla osób z niepełnosprawnościami coraz częściej pojawiają się w standardowej ofercie deweloperów. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania na osiedlu Rumia lub w innym nadmorskim kurorcie. Także tam można znaleźć szereg mieszkań z udogodnieniami. Te, które muszą znaleźć się w mieszkaniu dostosowanym do osób z trudnościami w poruszaniu się określa prawo. Najważniejsze z nich, realnie ułatwiające codzienne korzystanie z lokalu to:
Według prawa, deweloper musi zapewnić dostęp osobie o ograniczonej swobodzie ruchu na pierwsze piętro. Z tego powodu warto rozważyć zakup mieszkania na parterze lub na pierwszej kondygnacji. Nawet jeśli w budynku jest winda, w każdej chwili może ona ulec awarii, a wtedy w wielu przypadkach samodzielne dostanie się do mieszkania będzie niemożliwe. Sytuacja wygląda inaczej, gdy osoba zakupiła mieszkanie wcześniej niż nastąpiło ograniczenie w przemieszczeniu się. Wtedy rozwiązaniem może być instalacja dźwigu. W takiej sytuacji montaż urządzenia spoczywa na administracji lub wspólnocie zarządzającej budynkiem. W niektórych obiektach, zamiast urządzenia pomagającego w dostaniu się na pierwsze piętro lub ominięcie schodów wejściowych, deweloper buduje specjalną rampę. Maksymalne nachylenie podjazdu powinno wynosić 15% przy <0,15 m, 8% przy 0,15-0,5 m, 10% przy >0,5m, a jego minimalna szerokość to 1,2 m. Ponadto, rampy o łącznej długości większej niż 9 m należy podzielić na krótsze odcinki, stosując spoczniki o długości min. 1,4 m.
Coraz więcej deweloperów różnicuje swoją ofertę tak, aby udostępniać mieszkania dla każdego. To szczególnie ważne w przypadku inwestorów z niepełnosprawnościami, osób starszych czy z ograniczoną swobodą poruszania się. Dzięki temu wybór wymarzonego mieszkania nie jest już kwestią stanu zdrowia, a bardziej osobistych preferencji.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj