Strona główna Blog Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich
iStock-462362469-min.jpg
22.09.2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów jest brak własnego ogrodu. Na szczęście nowoczesne budownictwo mocno stawia na kontakt z naturą, oddając do dyspozycji mieszkańców tereny zielone i rekreacyjne, miejsca do spacerów, zabaw z dziećmi czy aktywności fizycznej. Dodatkowo mieszkania wyposażone są w komfortowe balkony, tarasy i ogródki. Jaką formę zielonego kącika wybrać?

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów jest brak własnego ogrodu. Na szczęście nowoczesne budownictwo mocno stawia na kontakt z naturą, oddając do dyspozycji mieszkańców tereny zielone i rekreacyjne, miejsca do spacerów, zabaw z dziećmi czy aktywności fizycznej. Dodatkowo mieszkania wyposażone są w komfortowe balkony, tarasy i ogródki. Jaką formę zielonego kącika wybrać?

Kontakt z naturą to najlepszy sposób na wypoczynek, zresetowanie głowy i relaks. Na zewnątrz możemy zjeść śniadanie, napić się kawy, poczytać książkę, a nasze dzieci – pobawić się lub pochlapać w minibasenie. Nic zatem dziwnego, że szukając mieszkania w Gdańsku czy innym mieście, chcemy, aby było ono wyposażone w wygodny balkon lub taras. Obecnie większość osiedli oferuje także małe ogródki przy mieszkaniach na parterze. Niejeden deweloper z Gdyni czy każdego innego miasta uwzględnia w projektach właśnie takie rozwiązanie. Dodatkowo mieszkania z kawałkiem zieleni mają lepszy potencjał – łatwiej jest je wynająć lub sprzedać. Planując zakup mieszkania, warto zastanowić się, jaka forma dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu najlepiej się dla nas sprawdzi.

Plusy i minusy mieszkania z ogródkiem

Namiastka ogrodu to bez wątpienia jedno z marzeń mieszkańców bloków. Świadczy o tym m.in. ogromne zainteresowanie miejskimi ogródkami działkowymi. Jeśli wybieramy lokalizację typu mieszkania na osiedlu Rumia, gdzie w okolicy mamy mnóstwo terenów zielonych, nie odczujemy tak bardzo braku własnej działki, ale w dużym mieście może być to sporym dyskomfortem. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że ogródek przy mieszkaniu w bloku dostępny jest tylko dla lokali usytuowanych na parterze. Wiąże się to ze zwiększonym hałasem i ruchem przy drzwiach wejściowych – warto mieć to na uwadze, wybierając, na którym piętrze chcemy zamieszkać. Z drugiej strony posiadanie ogródka to szereg zalet: możemy posadzić kwiaty, krzewy i drzewa, zorganizować spotkania na świeżym powietrzu, opalać się latem, rozstawić basen czy stół z krzesłami. To idealna przestrzeń do zabaw dzieci i zwierząt domowych. Co prawda sąsiedzi z wyższych pięter będą mogli do nas zaglądać, ale zawsze możemy zastosować zadaszenie lub parasol, aby zachować prywatność.

Plusy i minusy mieszkania z tarasem

Taras to doskonały dodatek do mieszkania. Pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jego wielkość sprzyja spotkaniom i odpoczynkowi. Możemy zagospodarować go jako letni salon, utworzyć kącik upraw i samodzielnie wysiewać owoce oraz zioła. Z drugiej strony nie jest tak wymagający, jak ogródek, który wymaga już większej pielęgnacji, np. koszenia trawy, przycinania krzewów itp. To idealne miejsce do zabaw dzieci, postawienia basenu, stolika kawowego, mebli z palet czy urządzenia modnego kącika boho z miękkim dywanem, pełnego poduszek, łapaczy snów i lampionów. Z drugiej strony pamiętajmy, że o taras trzeba dbać, a przede wszystkim zapewnić mu odpowiednią hydroizolację, aby nie narazić się na kosztowny remont. Na tarasie będą zbierać się zanieczyszczenia przyniesione przez wiatr. Z tarasu nie korzystamy raczej w chłodne dni, więc znajdujące się na nim przedmioty trzeba zabezpieczyć lub schować. Mieszkanie z tarasem będzie droższe, bo płacimy za dodatkowe metry kwadratowe, których niekiedy bywa naprawdę sporo. Jeśli nie mamy pomysłu na użytkowanie tej nadprogramowej przestrzeni, może okazać się, że nadpłaciliśmy niepotrzebnie i w tej cenie stać by nas było na zakup mieszkania w Gdyni czy innym atrakcyjnym miejscu.

Plusy i minusy mieszkania z balkonem

W starszym budownictwie balkony nierzadko przyjmowały formę niewielkich prostokątnych klitek. Dzisiaj te wymiary pozwalają na większe możliwości aranżacyjne, choć wiadomo, że nie jest to przestronny taras. Zwykle zmieści się stolik z krzesłami lub wygodna leżanka, regał na kwiaty lub zioła, kilka lampionów lub hamak. Na tak niewielkiej przestrzeni liczy się funkcjonalne zagospodarowanie miejsca i sprytne rozwiązania, takie jak składane krzesła, wykorzystanie ścian i sufitu do podwieszenia lampek oraz kwietników. Balkon to z pewnością namiastka zielonego kącika na świeżym powietrzu, ale musimy liczyć się z tym, że daleko mu do tarasu. Na balkonie raczej nie zorganizujemy spotkania czy placu zabaw dla dzieci. To bardziej miejsce dla 1-2 osób do poczytania czy wypicia kawy. Warto mieć na uwadze to, że balkon ma ograniczone możliwości aranżacyjne. Jeśli zależy nam na większej przestrzeni na świeżym powietrzu, gdzie chcemy spędzać czas od wiosny do jesieni, lepiej rozważyć zakup mieszkania z tarasem lub ogródkiem. Podobnie jak taras balkon wymaga prawidłowej hydroizolacji i pielęgnacji. Na zimę i w czasie deszczowej pogody musimy go zabezpieczyć lub opróżnić.

Zielony kącik w postaci balkonu, tarasu lub ogródka to znaczne udogodnienie i zwiększenie komfortu mieszkania w bloku. Nawet niewielki balkon można urządzić tak, że czas na nim spędzony będzie prawdziwym relaksem. Jeśli jednak trudno nam wyobrazić sobie brak kontaktu z zielenią, postawmy na lokal z ogródkiem. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego trzeba dopasować mieszkanie do swoich osobistych preferencji i potrzeb całej rodziny.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

05 listopada 2020

Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety i rodzaje tapet ściennych

Tapety przeżywają teraz renesans i spotkamy je w większości projektów...

25 października 2020

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt prędzej czy później zetkną się...

09 października 2020

Najem okazjonalny – co muszą wiedzieć wynajmujący i najemcy?

Przeglądając ogłoszenia na wynajem mieszkania często spotkamy się z hasłem...

30 września 2020

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, ale nie mamy wystarczającej ilości...

27 września 2020

Jak stworzyć dobrą umowę najmu? Poradnik dla inwestora

Wynajem mieszkania wiąże się nie tylko z profitami finansowymi, ale także...

25 września 2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy....

24 września 2020

Mieszkanie na parterze – zalety

Jedną z kluczowych decyzji podczas zakupu mieszkania jest kondygnacja, na...

22 września 2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów...

20 września 2020

Czym są tzw. gotowce inwestycyjne i czy warto w nie inwestować?

Branża inwestycyjna cały czas poszukuje nowych sposobów, które pozwalają...

17 września 2020

Jak wybrać najlepsze drzwi do nowo nabytej nieruchomości?

Drzwi wejściowe do mieszkania pełnią przede wszystkim funkcje ochronną...

14 września 2020

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie nieruchomości

Zakup mieszkania to zawsze poważna inwestycja. Zwykle pierwsza transakcja wiąże...

10 września 2020

Nieruchomości w Trójmieście – czy warto w nich montować systemy alarmowe?

Włamania i kradzieże to zdarzenia pojawiające się w raportach...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Biura Sprzedaży Euro Styl są otwarte.


W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo wszyscy pracownicy Euro Styl są co tydzień poddawani testom w kierunku koronawirusa.
W miejscu pracy pozostają tylko osoby zdrowe.

Jednocześnie zapewniamy Państwu niezbędne środki higieny i bezpieczeństwa oraz pełen komfort rozmów w przewietrzanych pomieszczeniach. Rekomendujemy kontakt z nami w celu umówienia spotkania.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj