Strona główna Blog Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich
iStock-462362469-min.jpg
22.09.2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów jest brak własnego ogrodu. Na szczęście nowoczesne budownictwo mocno stawia na kontakt z naturą, oddając do dyspozycji mieszkańców tereny zielone i rekreacyjne, miejsca do spacerów, zabaw z dziećmi czy aktywności fizycznej. Dodatkowo mieszkania wyposażone są w komfortowe balkony, tarasy i ogródki. Jaką formę zielonego kącika wybrać?

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów jest brak własnego ogrodu. Na szczęście nowoczesne budownictwo mocno stawia na kontakt z naturą, oddając do dyspozycji mieszkańców tereny zielone i rekreacyjne, miejsca do spacerów, zabaw z dziećmi czy aktywności fizycznej. Dodatkowo mieszkania wyposażone są w komfortowe balkony, tarasy i ogródki. Jaką formę zielonego kącika wybrać?

Kontakt z naturą to najlepszy sposób na wypoczynek, zresetowanie głowy i relaks. Na zewnątrz możemy zjeść śniadanie, napić się kawy, poczytać książkę, a nasze dzieci – pobawić się lub pochlapać w minibasenie. Nic zatem dziwnego, że szukając mieszkania w Gdańsku czy innym mieście, chcemy, aby było ono wyposażone w wygodny balkon lub taras. Obecnie większość osiedli oferuje także małe ogródki przy mieszkaniach na parterze. Niejeden deweloper z Gdyni czy każdego innego miasta uwzględnia w projektach właśnie takie rozwiązanie. Dodatkowo mieszkania z kawałkiem zieleni mają lepszy potencjał – łatwiej jest je wynająć lub sprzedać. Planując zakup mieszkania, warto zastanowić się, jaka forma dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu najlepiej się dla nas sprawdzi.

Plusy i minusy mieszkania z ogródkiem

Namiastka ogrodu to bez wątpienia jedno z marzeń mieszkańców bloków. Świadczy o tym m.in. ogromne zainteresowanie miejskimi ogródkami działkowymi. Jeśli wybieramy lokalizację typu mieszkania na osiedlu Rumia, gdzie w okolicy mamy mnóstwo terenów zielonych, nie odczujemy tak bardzo braku własnej działki, ale w dużym mieście może być to sporym dyskomfortem. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że ogródek przy mieszkaniu w bloku dostępny jest tylko dla lokali usytuowanych na parterze. Wiąże się to ze zwiększonym hałasem i ruchem przy drzwiach wejściowych – warto mieć to na uwadze, wybierając, na którym piętrze chcemy zamieszkać. Z drugiej strony posiadanie ogródka to szereg zalet: możemy posadzić kwiaty, krzewy i drzewa, zorganizować spotkania na świeżym powietrzu, opalać się latem, rozstawić basen czy stół z krzesłami. To idealna przestrzeń do zabaw dzieci i zwierząt domowych. Co prawda sąsiedzi z wyższych pięter będą mogli do nas zaglądać, ale zawsze możemy zastosować zadaszenie lub parasol, aby zachować prywatność.

Plusy i minusy mieszkania z tarasem

Taras to doskonały dodatek do mieszkania. Pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jego wielkość sprzyja spotkaniom i odpoczynkowi. Możemy zagospodarować go jako letni salon, utworzyć kącik upraw i samodzielnie wysiewać owoce oraz zioła. Z drugiej strony nie jest tak wymagający, jak ogródek, który wymaga już większej pielęgnacji, np. koszenia trawy, przycinania krzewów itp. To idealne miejsce do zabaw dzieci, postawienia basenu, stolika kawowego, mebli z palet czy urządzenia modnego kącika boho z miękkim dywanem, pełnego poduszek, łapaczy snów i lampionów. Z drugiej strony pamiętajmy, że o taras trzeba dbać, a przede wszystkim zapewnić mu odpowiednią hydroizolację, aby nie narazić się na kosztowny remont. Na tarasie będą zbierać się zanieczyszczenia przyniesione przez wiatr. Z tarasu nie korzystamy raczej w chłodne dni, więc znajdujące się na nim przedmioty trzeba zabezpieczyć lub schować. Mieszkanie z tarasem będzie droższe, bo płacimy za dodatkowe metry kwadratowe, których niekiedy bywa naprawdę sporo. Jeśli nie mamy pomysłu na użytkowanie tej nadprogramowej przestrzeni, może okazać się, że nadpłaciliśmy niepotrzebnie i w tej cenie stać by nas było na zakup mieszkania w Gdyni czy innym atrakcyjnym miejscu.

Plusy i minusy mieszkania z balkonem

W starszym budownictwie balkony nierzadko przyjmowały formę niewielkich prostokątnych klitek. Dzisiaj te wymiary pozwalają na większe możliwości aranżacyjne, choć wiadomo, że nie jest to przestronny taras. Zwykle zmieści się stolik z krzesłami lub wygodna leżanka, regał na kwiaty lub zioła, kilka lampionów lub hamak. Na tak niewielkiej przestrzeni liczy się funkcjonalne zagospodarowanie miejsca i sprytne rozwiązania, takie jak składane krzesła, wykorzystanie ścian i sufitu do podwieszenia lampek oraz kwietników. Balkon to z pewnością namiastka zielonego kącika na świeżym powietrzu, ale musimy liczyć się z tym, że daleko mu do tarasu. Na balkonie raczej nie zorganizujemy spotkania czy placu zabaw dla dzieci. To bardziej miejsce dla 1-2 osób do poczytania czy wypicia kawy. Warto mieć na uwadze to, że balkon ma ograniczone możliwości aranżacyjne. Jeśli zależy nam na większej przestrzeni na świeżym powietrzu, gdzie chcemy spędzać czas od wiosny do jesieni, lepiej rozważyć zakup mieszkania z tarasem lub ogródkiem. Podobnie jak taras balkon wymaga prawidłowej hydroizolacji i pielęgnacji. Na zimę i w czasie deszczowej pogody musimy go zabezpieczyć lub opróżnić.

Zielony kącik w postaci balkonu, tarasu lub ogródka to znaczne udogodnienie i zwiększenie komfortu mieszkania w bloku. Nawet niewielki balkon można urządzić tak, że czas na nim spędzony będzie prawdziwym relaksem. Jeśli jednak trudno nam wyobrazić sobie brak kontaktu z zielenią, postawmy na lokal z ogródkiem. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego trzeba dopasować mieszkanie do swoich osobistych preferencji i potrzeb całej rodziny.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020