Strona główna Blog Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?
osiedle_przy_bloniach_3.jpg
25.05.2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i bardzo często duża część lokali sprzedaje się jeszcze na etapie inwestycyjnym, tzw. „dziury w ziemi”. Nie przeszkadza to deweloperem organizować atrakcyjnych promocji, które najczęściej odbywają się na początku, w środku i na końcu inwestycji. Który moment wybrać na zakup mieszkania?

To, kiedy powinniśmy zdecydować się na zakup mieszkania w Gdańsku, Warszawie czy innym mieście zależy od tego, czy chcemy mieć większy wybór czy większą zniżkę. Jednak to nie jedyne kryteria, jakimi należy się kierować, wybierając moment zakupu. Z uwagi na duże zainteresowanie lokalami z rynku pierwotnego można przyjąć, że najlepiej kupić mieszkanie zaraz po rozpoczęciu sprzedaży. Z drugiej strony kusząca jest atrakcyjna cena promocyjna za ostatnie wolne nieruchomości. Jak w przypadku każdej dużej inwestycji, najlepiej przeanalizować poszczególne rozwiązania, biorąc pod uwagę nie tylko plusy, ale i minusy każdego z nich.

Zakup mieszkania na początku inwestycji – zalety i wady

Rozpoczęcie sprzedaży nowych mieszkań zwykle zbiega się w czasie z rozpoczęciem całej budowy. W związku z tym osoby, które zdecydowały się na zakup kupują tzw. dziurę w ziemi. Wygląd mieszkania mogą ocenić jedynie na makiecie lub planach. Dla niektórych może być to sytuacja niekomfortowa i powodująca niepewność. Dlatego tak ważny jest wybór zaufanej firmy, która ma już portfolio realizacji. Jeśli interesują nas mieszkania w Gdyni, to naszym wyborem powinien być doświadczony deweloper z Gdyni lub okolic. Z uwagi na kupowanie przysłowiowego kota w worku zwykle na tym początkowym etapie firmy oferują pierwszą promocję, która polega na ok. 10-12% upuście. Często spotykaną praktyką jest obniżenie ceny na pierwsze kilkanaście lub kilkadziesiąt mieszkań. Największa liczba lokali pozwala wybrać mieszkanie, które najlepiej spełnia oczekiwania inwestora pod względem lokalizacji w budynku, względem stron świata, wielkości czy rozkładu pomieszczeń. Za większym wyborem idzie również większa elastyczność w zakresie realizacji własnej wizji miejsca, które w przyszłości stanie się domem. To dobry moment na ewentualne negocjacje i ustalenia z deweloperem dotyczące zmian w projekcie, np. przesunięcie ścianek działowych, układu mieszkania czy wyboru elementów wykończeniowych, typu grzejniki i parapety. Później tego typu rozmowy nie będą już zasadne, bo materiały zostaną zakupione i użyte. Kupując mieszkania na osiedlu Rumia lub w innym miejscu na tak wczesnym etapie, inwestor zyskuje więcej czasu na zaplanowanie wykończenia oraz zakup wyposażenia. Może nawiązać współpracę z projektantem wnętrz, zamówić ekipy remontowo-wykończeniowe i materiały wymagające wcześniejszego sprowadzenia z zagranicy.

Jak zminimalizować ryzyko zakupu „dziury w ziemi”?

Korzystna cena, większe możliwości modyfikacji i więcej czasu to zalety, które jednocześnie niosą za sobą wiele niewiadomych dotyczących mieszkania. Warto wcześniej przygotować się na ten okres oczekiwania. Przede wszystkim musimy pamiętać, że zakup w trakcie budowy, sfinalizowany kredytem, obciąża nas dodatkowymi kosztami. W związku z tym, rata kredytu jest wyższa, a zanim odbierzemy klucze, musimy opłacać nadal czynsz w wynajmowanym mieszkaniu. Dla wielu osób może to być zbyt duże obciążenie finansowe. Przede wszystkim, aby jak najmniej stresować się w tym czasie, w pierwszej kolejności należy sprawdzić dewelopera. To, co warto wiedzieć, to dane w rejestrze długów, inne realizacje, renoma i opinie oraz przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Można przyjrzeć się inwestycji od strony prawnej – zweryfikować podstawowe dokumenty i zaznajomić się z treścią umowy deweloperskiej.

Zakup mieszkania na koniec inwestycji – zalety i wady

Osoby, które chcą wiedzieć, co dokładnie kupują, powinny zdecydować się na inwestycję, kiedy osiedle zostanie już wybudowane. Zwykle jest to bardzo korzystne finansowo, bo deweloperzy wyprzedają ostatnie lokale w atrakcyjnych cenach. Jeśli mniejszy wybór, brak możliwości wprowadzenia zmian czy negocjacji nie jest problemem, to warto zaczekać na koniec sprzedaży. Trzeba mieć na uwadze, że ostatnie lokale to te, które najtrudniej sprzedać. Najczęściej są to mieszkania z nietypowym układem pokoi lub o dużym metrażu. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2- lub 3-pokojowe o mniejszej powierzchni ok. 40-60 mkw. Warto o tym pamiętać, czekając na koniec budowy. Zakup na tym etapie może być dobrym rozwiązaniem dla inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Skraca to czas zamrożenia środków i pozwala szybciej przejść do wykończenia i wyposażenia lokalu, a następnie wynajęcia go lokatorom. Jeśli budynek znajduje się w dobrej lokalizacji oraz oferuje szereg udogodnień, to nawet mieszkanie o mniej komfortowym układzie nie będzie przeszkodą w wynajmie.

Decyzja o tym, na jakim etapie kupić mieszkanie jest kwestią indywidualną. Promocyjne ceny zdarzają się zwykle zarówno na początku, jak i na końcu inwestycji, a często także w trakcie budowy. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z ryzyka zakupu lokalu w nieistniejącym jeszcze budynku i pamiętać, z czym trzeba się liczyć, nabywając mieszkanie na końcu sprzedaży.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

04 września 2020

5 unikalnych zalet mieszkania nad morzem

Bez wątpienia mieszkanie nad morzem ma swoje mocne strony i jest jednym...

02 września 2020

Nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi – najważniejsze kwestie

Zakup nowego mieszkania to złożony proces, który wymaga przeanalizowania zarówno...

20 sierpnia 2020

Dlaczego warto korzystać z programów wykończenia mieszkań?

Nowe mieszkanie wymaga wykończenia – jest to jedna z przyjemniejszych, ale...

30 lipca 2020

7 wskazówek, jak podnieść wartość mieszkania inwestycyjnego!

Mieszkanie, które chcemy sprzedać lub wynająć to nasza inwestycja, z której...

25 lipca 2020

Szukanie mieszkania przez internet – garść skutecznych porad

Żyjemy w czasach, gdzie większość decyzji podejmujemy na podstawie wiedzy...

22 lipca 2020

Jak przeprowadzić remont, który będzie zgodny z przepisami?

Zgodnie z prawem budowlanym, proces potocznie zwany remontem może przybrać...

22 lipca 2020

O czym należy pamiętać, wynajmując mieszkanie „na pokoje"?

Wynajem mieszkania na pokoje to oferta skierowana głównie do studentów. Stanowi...

22 lipca 2020

Ile może kosztować kredyt hipoteczny i co wpływa na finalną cenę?

Najpopularniejszym sposobem finalizowania zakupu nieruchomości jest kredyt...

22 lipca 2020

Czym jest umowa przenosząca własność i co powinna zawierać?

Kupując mieszkanie najpierw podpisujemy umowę deweloperską. Jednak to nie...

04 czerwca 2020

Jak mądrze wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić...

04 czerwca 2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły...

25 maja 2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo stosujemy specjalne środki ostrożności oraz przeszkoliliśmy naszych pracowników zgodnie z zaleceniami WHO i GIS.

Biura Sprzedaży są otwarte. Zapewniamy na miejscu niezbędne środki bezpieczeństwa i pełen komfort rozmów. Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość spotkań on–line.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia połączenia z Doradcą lub spotkania w Biurze Sprzedaży.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj