Strona główna Blog Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?
smartliving.jpg
04.06.2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły tak duże zainteresowanie, że rozpoczęto kolejne inwestycje. Dzisiaj to jedno z popularnych rozwiązań inwestycyjnych. Czym jest idea Smart Small Living i czy warto myśleć o mini-apartamentach jako o dobrze ulokowanych pieniądzach?

Miniapartamenty to niewielkie mieszkania o powierzchni 12-30 m2 wykończone pod klucz. Standard materiałów oraz wyposażenia jest wysoki i pozwala wprowadzić się od razu po zakupie. Nieduża przestrzeń zaprojektowana jest tak, aby pomimo małego metrażu, korzystanie z apartamentu było komfortowe i funkcjonalne. Znajduje się w nim wszystko, co niezbędne do wygodnego życia – pokój z aneksem kuchennym i łazienka. W pierwszym roku, kiedy powstał pierwszy eksperymentalny projekt we Wrocławiu, inwestor sprzedał 149 apartamentów, gdzie najtańszy lokal kosztował około 90 tys. zł netto, natomiast najdroższy – około 220 tys. zł netto. Automatycznie potwierdziło to zapotrzebowanie na rynku na tego typu nieruchomości, które zaczęły pojawiać się w kolejnych miastach. Dzisiaj dostępne są już mini mieszkania na sprzedaż w Gdańsku, Warszawie czy w Lublinie.

Dlaczego mini-apartamenty są tak popularne?

Duże zainteresowanie na małe mieszkania wynika z aktualnych potrzeb rynku. Młode osoby na studiach, które przyjeżdżają do dużego miasta szukają swojej przestrzeni do życia. Na tym etapie życia wystarczy im niewielka przestrzeń, która spełnia ich codzienne potrzeby. Drugą grupą są osoby prowadzące jedno- i dwuosobowe gospodarstwo domowe. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie ich nawet 60%. Single lub pary, która żyją w mieście i korzystają z jego dobrodziejstw, oferty gastronomicznej czy rozrywki nie potrzebują dużej kuchni, czy przestronnego salonu. Zwłaszcza że zwykle lokatorzy mają dostęp do części wspólnej w budynku, np. do pralni czy pomieszczeń gospodarczych. Na początkowym etapie kusząca była cena miniapartamentów. Miała to być alternatywa dla tradycyjnych mieszkań, więc cena za lokum w centrum miasta była stosunkowa niska jak na lokalizację. Z uwagi na popyt, obecnie ceny małych apartamentów są porównywalne do kosztu kawalerki. W efekcie mieszkania o najwyższym standardzie i najlepszej lokalizacji zostały poza zasięgiem. W związku z tym, większość została sprzedana firmom oraz osobom, które zamierzają je wynajmować.

Mikroapartamenty na wynajem

Zakup mieszkania jako inwestycji na wynajem to wciąż jedna z najpewniejszych decyzji. Najbardziej atrakcyjne dla turystów, a co za tym idzie gwarantujące pełne i stałe obłożenie, są duże polskie miasta i kurorty. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego typu mieszkań, zwłaszcza od tzw. flipperów, którzy nagle utracili płynność finansową.

Jeśli chodzi o małe mieszkania na sprzedaż, Gdynia i inne trójmiejskie miejscowości cieszą się one ogromnym zainteresowaniem inwestorów… I potencjalnych lokatorów.

Większość osób wynajmujących mikroapartament spędza czas na mieście, korzystając z jego bogatej oferty – restauracji, propozycji kulturalnych, rozrywkowych czy artystycznych. Po powrocie chce odpocząć i spędzić czas w komfortowych, a nawet luksusowych warunkach. Stąd też wybór pada na mikroapartament, który gwarantuje najwyższą jakość w samym sercu miasta. Osoby, które na początkowym etapie dorosłego życia zdecydowały się na zakup miniapartamentu, po skończeniu studiów i założeniu rodziny przenoszą się do większego mieszkania, a to przekształcają na lokal na wynajem.

Inwestycja w mikroapartamenty – dlaczego warto?

Miniapartamenty powstały z myślą o zwiększeniu dostępności mieszkań dla studentów i singli, ale duże zainteresowanie sprawiło, że szybko stały się one opłacalną inwestycją. Zakup małego apartamentu to dziś inwestycja nawet bardziej atrakcyjna w porównaniu do tradycyjnych metod inwestowania kapitału. Właściciel nieruchomości może liczyć na wzrost wartości mieszkania w czasie, a dodatkowo generować regularny przychód z tytułu jego najmu. Średnio inwestor musi dysponować ok. 100-150 tys. zł, czyli znacznie mniej niż za klasyczną kawalerkę czy mieszkanie dwupokojowe, których ceny kształtują się na poziomie 200-300 tys. zł. Często po zakupie nieruchomości można od razu podpisać umowę z operatorem, który zajmie się codzienną obsługą apartamentu, jego promocją i wynajmem. Dzięki temu właściciel mieszkania ma nie tylko gwarancję zysku, ale także nie musi sam angażować się w działanie operacyjne apartamentu. W efekcie otrzymuje miesięczny zysk, pomniejszony jedynie o prowizję z tytułu zarządzania. Rozważając zakup miniapartamentu na wynajem musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich niewątpliwie jest lokalizacja. Eleganckie i funkcjonalne apartamenty usytuowane w samym centrum to prawie pewnik atrakcyjnych, wysokich zarobków. Zakup mikroapartamentu to w tej chwili doskonała alternatywa dla lokat, których roczna stopa zwrotu jest na najniższym poziomie od lat. Pamiętajmy jednak, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Przy tak dużym nasyceniu rynku małymi apartamentami może za jakiś czas cena ich wynajmu spadnie. Nadal jednak będzie to inwestycja, na której możemy zarabiać.

Przede wszystkim, mini apartamenty to szansa na własną nieruchomość dla wielu młodych osób, które zaczynają dorosłe życie w mieście. To także okazja dla niedoświadczonych inwestorów, chcących sprawdzić się w inwestowaniu na wynajem.

Sprawdź także:

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

24 stycznia 2021

Osiedla ekologiczne – czym wyróżniają się "zielone" inwestycje?

Obserwując rynek nieruchomości w Polsce, możemy zauważyć coraz większe...

21 stycznia 2021

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na pomoc architekta wnętrz?

O zatrudnieniu architekta wnętrz często mówimy w kontekście zakupu nowego...

18 stycznia 2021

Aneks czy kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu – które rozwiązanie wybrać?

Urządzając mieszkanie, jedną z istotnych decyzji będzie wygląd kuchni. Do...

21 grudnia 2020

Teren wokół inwestycji – na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera to nie tylko kwestia samego lokalu, standardu...

14 grudnia 2020

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – wszystko, co musisz wiedzieć!

Coraz więcej obcokrajowców mieszkających w Polsce myśli o tym, aby...

05 listopada 2020

Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety i rodzaje tapet ściennych

Tapety przeżywają teraz renesans i spotkamy je w większości projektów...

25 października 2020

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt prędzej czy później zetkną się...

09 października 2020

Najem okazjonalny – co muszą wiedzieć wynajmujący i najemcy?

Przeglądając ogłoszenia na wynajem mieszkania często spotkamy się z hasłem...

01 października 2020

5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie na przedmieściach

Zakup mieszkania wymaga podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest kwestia...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Biura Sprzedaży Euro Styl są otwarte.


W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo wszyscy pracownicy Euro Styl są co tydzień poddawani testom w kierunku koronawirusa.
W miejscu pracy pozostają tylko osoby zdrowe.

Jednocześnie zapewniamy Państwu niezbędne środki higieny i bezpieczeństwa oraz pełen komfort rozmów w przewietrzanych pomieszczeniach. Rekomendujemy kontakt z nami w celu umówienia spotkania.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj