Strona główna Blog Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?
smartliving.jpg
04.06.2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły tak duże zainteresowanie, że rozpoczęto kolejne inwestycje. Dzisiaj to jedno z popularnych rozwiązań inwestycyjnych. Czym jest idea Smart Small Living i czy warto myśleć o mini-apartamentach jako o dobrze ulokowanych pieniądzach?

Miniapartamenty to niewielkie mieszkania o powierzchni 12-30 m2 wykończone pod klucz. Standard materiałów oraz wyposażenia jest wysoki i pozwala wprowadzić się od razu po zakupie. Nieduża przestrzeń zaprojektowana jest tak, aby pomimo małego metrażu, korzystanie z apartamentu było komfortowe i funkcjonalne. Znajduje się w nim wszystko, co niezbędne do wygodnego życia – pokój z aneksem kuchennym i łazienka. W pierwszym roku, kiedy powstał pierwszy eksperymentalny projekt we Wrocławiu, inwestor sprzedał 149 apartamentów, gdzie najtańszy lokal kosztował około 90 tys. zł netto, natomiast najdroższy – około 220 tys. zł netto. Automatycznie potwierdziło to zapotrzebowanie na rynku na tego typu nieruchomości, które zaczęły pojawiać się w kolejnych miastach. Dzisiaj dostępne są już mini mieszkania na sprzedaż w Gdańsku, Warszawie czy w Lublinie.

Dlaczego mini-apartamenty są tak popularne?

Duże zainteresowanie na małe mieszkania wynika z aktualnych potrzeb rynku. Młode osoby na studiach, które przyjeżdżają do dużego miasta szukają swojej przestrzeni do życia. Na tym etapie życia wystarczy im niewielka przestrzeń, która spełnia ich codzienne potrzeby. Drugą grupą są osoby prowadzące jedno- i dwuosobowe gospodarstwo domowe. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie ich nawet 60%. Single lub pary, która żyją w mieście i korzystają z jego dobrodziejstw, oferty gastronomicznej czy rozrywki nie potrzebują dużej kuchni, czy przestronnego salonu. Zwłaszcza że zwykle lokatorzy mają dostęp do części wspólnej w budynku, np. do pralni czy pomieszczeń gospodarczych. Na początkowym etapie kusząca była cena miniapartamentów. Miała to być alternatywa dla tradycyjnych mieszkań, więc cena za lokum w centrum miasta była stosunkowa niska jak na lokalizację. Z uwagi na popyt, obecnie ceny małych apartamentów są porównywalne do kosztu kawalerki. W efekcie mieszkania o najwyższym standardzie i najlepszej lokalizacji zostały poza zasięgiem. W związku z tym, większość została sprzedana firmom oraz osobom, które zamierzają je wynajmować.

Mikroapartamenty na wynajem

Zakup mieszkania jako inwestycji na wynajem to wciąż jedna z najpewniejszych decyzji. Najbardziej atrakcyjne dla turystów, a co za tym idzie gwarantujące pełne i stałe obłożenie, są duże polskie miasta i kurorty. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego typu mieszkań, zwłaszcza od tzw. flipperów, którzy nagle utracili płynność finansową.

Jeśli chodzi o małe mieszkania na sprzedaż, Gdynia i inne trójmiejskie miejscowości cieszą się one ogromnym zainteresowaniem inwestorów… I potencjalnych lokatorów.

Większość osób wynajmujących mikroapartament spędza czas na mieście, korzystając z jego bogatej oferty – restauracji, propozycji kulturalnych, rozrywkowych czy artystycznych. Po powrocie chce odpocząć i spędzić czas w komfortowych, a nawet luksusowych warunkach. Stąd też wybór pada na mikroapartament, który gwarantuje najwyższą jakość w samym sercu miasta. Osoby, które na początkowym etapie dorosłego życia zdecydowały się na zakup miniapartamentu, po skończeniu studiów i założeniu rodziny przenoszą się do większego mieszkania, a to przekształcają na lokal na wynajem.

Inwestycja w mikroapartamenty – dlaczego warto?

Miniapartamenty powstały z myślą o zwiększeniu dostępności mieszkań dla studentów i singli, ale duże zainteresowanie sprawiło, że szybko stały się one opłacalną inwestycją. Zakup małego apartamentu to dziś inwestycja nawet bardziej atrakcyjna w porównaniu do tradycyjnych metod inwestowania kapitału. Właściciel nieruchomości może liczyć na wzrost wartości mieszkania w czasie, a dodatkowo generować regularny przychód z tytułu jego najmu. Średnio inwestor musi dysponować ok. 100-150 tys. zł, czyli znacznie mniej niż za klasyczną kawalerkę czy mieszkanie dwupokojowe, których ceny kształtują się na poziomie 200-300 tys. zł. Często po zakupie nieruchomości można od razu podpisać umowę z operatorem, który zajmie się codzienną obsługą apartamentu, jego promocją i wynajmem. Dzięki temu właściciel mieszkania ma nie tylko gwarancję zysku, ale także nie musi sam angażować się w działanie operacyjne apartamentu. W efekcie otrzymuje miesięczny zysk, pomniejszony jedynie o prowizję z tytułu zarządzania. Rozważając zakup miniapartamentu na wynajem musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich niewątpliwie jest lokalizacja. Eleganckie i funkcjonalne apartamenty usytuowane w samym centrum to prawie pewnik atrakcyjnych, wysokich zarobków. Zakup mikroapartamentu to w tej chwili doskonała alternatywa dla lokat, których roczna stopa zwrotu jest na najniższym poziomie od lat. Pamiętajmy jednak, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Przy tak dużym nasyceniu rynku małymi apartamentami może za jakiś czas cena ich wynajmu spadnie. Nadal jednak będzie to inwestycja, na której możemy zarabiać.

Przede wszystkim, mini apartamenty to szansa na własną nieruchomość dla wielu młodych osób, które zaczynają dorosłe życie w mieście. To także okazja dla niedoświadczonych inwestorów, chcących sprawdzić się w inwestowaniu na wynajem.

Sprawdź także:

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

04 września 2020

5 unikalnych zalet mieszkania nad morzem

Bez wątpienia mieszkanie nad morzem ma swoje mocne strony i jest jednym...

02 września 2020

Nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi – najważniejsze kwestie

Zakup nowego mieszkania to złożony proces, który wymaga przeanalizowania zarówno...

20 sierpnia 2020

Dlaczego warto korzystać z programów wykończenia mieszkań?

Nowe mieszkanie wymaga wykończenia – jest to jedna z przyjemniejszych, ale...

30 lipca 2020

7 wskazówek, jak podnieść wartość mieszkania inwestycyjnego!

Mieszkanie, które chcemy sprzedać lub wynająć to nasza inwestycja, z której...

25 lipca 2020

Szukanie mieszkania przez internet – garść skutecznych porad

Żyjemy w czasach, gdzie większość decyzji podejmujemy na podstawie wiedzy...

22 lipca 2020

Jak przeprowadzić remont, który będzie zgodny z przepisami?

Zgodnie z prawem budowlanym, proces potocznie zwany remontem może przybrać...

22 lipca 2020

O czym należy pamiętać, wynajmując mieszkanie „na pokoje"?

Wynajem mieszkania na pokoje to oferta skierowana głównie do studentów. Stanowi...

22 lipca 2020

Ile może kosztować kredyt hipoteczny i co wpływa na finalną cenę?

Najpopularniejszym sposobem finalizowania zakupu nieruchomości jest kredyt...

22 lipca 2020

Czym jest umowa przenosząca własność i co powinna zawierać?

Kupując mieszkanie najpierw podpisujemy umowę deweloperską. Jednak to nie...

04 czerwca 2020

Jak mądrze wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić...

04 czerwca 2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły...

25 maja 2020

Początek oraz koniec inwestycji – kiedy kupić mieszkanie?

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Szanowni Państwo,

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo stosujemy specjalne środki ostrożności oraz przeszkoliliśmy naszych pracowników zgodnie z zaleceniami WHO i GIS.

Biura Sprzedaży są otwarte. Zapewniamy na miejscu niezbędne środki bezpieczeństwa i pełen komfort rozmów. Dodatkowo wprowadziliśmy możliwość spotkań on–line.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia połączenia z Doradcą lub spotkania w Biurze Sprzedaży.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj