Strona główna Blog Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?
smartliving.jpg
04.06.2020

Smart Small Living – czy warto inwestować w mini-apartamenty?

Pierwsze mini-apartamenty pojawiły się w 2013 roku i od razu wzbudziły tak duże zainteresowanie, że rozpoczęto kolejne inwestycje. Dzisiaj to jedno z popularnych rozwiązań inwestycyjnych. Czym jest idea Smart Small Living i czy warto myśleć o mini-apartamentach jako o dobrze ulokowanych pieniądzach?

Miniapartamenty to niewielkie mieszkania o powierzchni 12-30 m2 wykończone pod klucz. Standard materiałów oraz wyposażenia jest wysoki i pozwala wprowadzić się od razu po zakupie. Nieduża przestrzeń zaprojektowana jest tak, aby pomimo małego metrażu, korzystanie z apartamentu było komfortowe i funkcjonalne. Znajduje się w nim wszystko, co niezbędne do wygodnego życia – pokój z aneksem kuchennym i łazienka. W pierwszym roku, kiedy powstał pierwszy eksperymentalny projekt we Wrocławiu, inwestor sprzedał 149 apartamentów, gdzie najtańszy lokal kosztował około 90 tys. zł netto, natomiast najdroższy – około 220 tys. zł netto. Automatycznie potwierdziło to zapotrzebowanie na rynku na tego typu nieruchomości, które zaczęły pojawiać się w kolejnych miastach. Dzisiaj dostępne są już mini mieszkania na sprzedaż w Gdańsku, Warszawie czy w Lublinie.

Dlaczego mini-apartamenty są tak popularne?

Duże zainteresowanie na małe mieszkania wynika z aktualnych potrzeb rynku. Młode osoby na studiach, które przyjeżdżają do dużego miasta szukają swojej przestrzeni do życia. Na tym etapie życia wystarczy im niewielka przestrzeń, która spełnia ich codzienne potrzeby. Drugą grupą są osoby prowadzące jedno- i dwuosobowe gospodarstwo domowe. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie ich nawet 60%. Single lub pary, która żyją w mieście i korzystają z jego dobrodziejstw, oferty gastronomicznej czy rozrywki nie potrzebują dużej kuchni, czy przestronnego salonu. Zwłaszcza że zwykle lokatorzy mają dostęp do części wspólnej w budynku, np. do pralni czy pomieszczeń gospodarczych. Na początkowym etapie kusząca była cena miniapartamentów. Miała to być alternatywa dla tradycyjnych mieszkań, więc cena za lokum w centrum miasta była stosunkowa niska jak na lokalizację. Z uwagi na popyt, obecnie ceny małych apartamentów są porównywalne do kosztu kawalerki. W efekcie mieszkania o najwyższym standardzie i najlepszej lokalizacji zostały poza zasięgiem. W związku z tym, większość została sprzedana firmom oraz osobom, które zamierzają je wynajmować.

Mikroapartamenty na wynajem

Zakup mieszkania jako inwestycji na wynajem to wciąż jedna z najpewniejszych decyzji. Najbardziej atrakcyjne dla turystów, a co za tym idzie gwarantujące pełne i stałe obłożenie, są duże polskie miasta i kurorty. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego typu mieszkań, zwłaszcza od tzw. flipperów, którzy nagle utracili płynność finansową.

Jeśli chodzi o małe mieszkania na sprzedaż, Gdynia i inne trójmiejskie miejscowości cieszą się one ogromnym zainteresowaniem inwestorów… I potencjalnych lokatorów.

Większość osób wynajmujących mikroapartament spędza czas na mieście, korzystając z jego bogatej oferty – restauracji, propozycji kulturalnych, rozrywkowych czy artystycznych. Po powrocie chce odpocząć i spędzić czas w komfortowych, a nawet luksusowych warunkach. Stąd też wybór pada na mikroapartament, który gwarantuje najwyższą jakość w samym sercu miasta. Osoby, które na początkowym etapie dorosłego życia zdecydowały się na zakup miniapartamentu, po skończeniu studiów i założeniu rodziny przenoszą się do większego mieszkania, a to przekształcają na lokal na wynajem.

Inwestycja w mikroapartamenty – dlaczego warto?

Miniapartamenty powstały z myślą o zwiększeniu dostępności mieszkań dla studentów i singli, ale duże zainteresowanie sprawiło, że szybko stały się one opłacalną inwestycją. Zakup małego apartamentu to dziś inwestycja nawet bardziej atrakcyjna w porównaniu do tradycyjnych metod inwestowania kapitału. Właściciel nieruchomości może liczyć na wzrost wartości mieszkania w czasie, a dodatkowo generować regularny przychód z tytułu jego najmu. Średnio inwestor musi dysponować ok. 100-150 tys. zł, czyli znacznie mniej niż za klasyczną kawalerkę czy mieszkanie dwupokojowe, których ceny kształtują się na poziomie 200-300 tys. zł. Często po zakupie nieruchomości można od razu podpisać umowę z operatorem, który zajmie się codzienną obsługą apartamentu, jego promocją i wynajmem. Dzięki temu właściciel mieszkania ma nie tylko gwarancję zysku, ale także nie musi sam angażować się w działanie operacyjne apartamentu. W efekcie otrzymuje miesięczny zysk, pomniejszony jedynie o prowizję z tytułu zarządzania. Rozważając zakup miniapartamentu na wynajem musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich niewątpliwie jest lokalizacja. Eleganckie i funkcjonalne apartamenty usytuowane w samym centrum to prawie pewnik atrakcyjnych, wysokich zarobków. Zakup mikroapartamentu to w tej chwili doskonała alternatywa dla lokat, których roczna stopa zwrotu jest na najniższym poziomie od lat. Pamiętajmy jednak, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Przy tak dużym nasyceniu rynku małymi apartamentami może za jakiś czas cena ich wynajmu spadnie. Nadal jednak będzie to inwestycja, na której możemy zarabiać.

Przede wszystkim, mini apartamenty to szansa na własną nieruchomość dla wielu młodych osób, które zaczynają dorosłe życie w mieście. To także okazja dla niedoświadczonych inwestorów, chcących sprawdzić się w inwestowaniu na wynajem.

Sprawdź także:

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

05 listopada 2020

Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety i rodzaje tapet ściennych

Tapety przeżywają teraz renesans i spotkamy je w większości projektów...

25 października 2020

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt prędzej czy później zetkną się...

09 października 2020

Najem okazjonalny – co muszą wiedzieć wynajmujący i najemcy?

Przeglądając ogłoszenia na wynajem mieszkania często spotkamy się z hasłem...

30 września 2020

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Podjęliśmy decyzję o zakupie mieszkania, ale nie mamy wystarczającej ilości...

27 września 2020

Jak stworzyć dobrą umowę najmu? Poradnik dla inwestora

Wynajem mieszkania wiąże się nie tylko z profitami finansowymi, ale także...

25 września 2020

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Kupując mieszkanie na wynajem, zwykle myślimy o tym, ile na nim zarobimy....

24 września 2020

Mieszkanie na parterze – zalety

Jedną z kluczowych decyzji podczas zakupu mieszkania jest kondygnacja, na...

22 września 2020

Ogródek, balkon, taras – wady i zalety każdego z nich

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady, a jednym z minusów...

20 września 2020

Czym są tzw. gotowce inwestycyjne i czy warto w nie inwestować?

Branża inwestycyjna cały czas poszukuje nowych sposobów, które pozwalają...

17 września 2020

Jak wybrać najlepsze drzwi do nowo nabytej nieruchomości?

Drzwi wejściowe do mieszkania pełnią przede wszystkim funkcje ochronną...

14 września 2020

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie nieruchomości

Zakup mieszkania to zawsze poważna inwestycja. Zwykle pierwsza transakcja wiąże...

10 września 2020

Nieruchomości w Trójmieście – czy warto w nich montować systemy alarmowe?

Włamania i kradzieże to zdarzenia pojawiające się w raportach...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020

Biura Sprzedaży Euro Styl są otwarte.


W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo wszyscy pracownicy Euro Styl są co tydzień poddawani testom w kierunku koronawirusa.
W miejscu pracy pozostają tylko osoby zdrowe.

Jednocześnie zapewniamy Państwu niezbędne środki higieny i bezpieczeństwa oraz pełen komfort rozmów w przewietrzanych pomieszczeniach. Rekomendujemy kontakt z nami w celu umówienia spotkania.

Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj