Strona główna Blog Teren wokół inwestycji – na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?
OPBII+(3)-min.jpg
21.12.2020

Teren wokół inwestycji – na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera to nie tylko kwestia samego lokalu, standardu budynków czy wykończenia części wspólnych. Oglądając poszczególne nieruchomości warto zobaczyć także teren wokół inwestycji. Dlaczego to takie istotne i na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby nie rozczarować się na późniejszym etapie?

Sprzedaż mieszkań przez dewelopera nierozłącznie połączona jest z marketingiem. Efektowne foldery i prezentacje pokazują wizualizację inwestycji oraz sąsiadującego z nią terenu zielonego. To normalne, że deweloper z Gdyni, Warszawy czy Wrocławia chce pokazać, jak będzie wygląda przestrzeń wokół osiedla. Szczególnie, jeśli w danej chwili jeszcze nic tam nie ma.  Aby poznań rzeczywiste plany zagospodarowania terenu najlepiej dopytać lub sprawdzić. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Swobodny dojazd do osiedla

Zakup mieszkania w Gdańsku to marzenie wielu inwestorów. Sąsiedztwo plaży i morza, bogata oferta atrakcji i komfortowe życie zachęcają do przeprowadzki w te rejony. Pamiętajmy jednak, że samo osiedle to nie wszystko, szczególnie wtedy, kiedy trudno jest się na nie dostać. Dojazd do osiedla bardzo często stanowi problem po oddaniu inwestycji. Zwykle za budowę drogi dojazdowej odpowiada deweloper, ale czasami ta kwestia jest sporna, a mieszkańcy pozostają z nieutwardzoną drogą, która stwarza niebezpieczeństwo, a w deszczowe dni trudność w dostaniu się do mieszkania. Zobacz, jak ma wyglądać, w którym momencie powstać i gdzie dokładnie prowadzi.

Strefa rekreacyjno-wypoczynkowa na dziedzińcu

Warto zainteresować się tym, jak będzie wyglądał teren pomiędzy budynkami. Czy będzie tam miejsce na odpoczynek, spacer, ławki do siedzenia, w jaki sposób będą wykończone alejki, planowane rośliny i kwiaty? Jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy zostaniemy właścicielami mieszkania w Gdyni lub innym większym mieście, nasze okna wychodzić będą na dziedziniec. O wiele przyjemniej będzie widzieć zielone drzewa i krzewy niż betonowy śmietnik. Coraz częściej deweloperzy dbają o teren wokoło budynków, zapewniając, m.in. siłownię na świeżym powietrzu czy wybieg dla psów.

Tereny zielone naokoło budynków

Okolica osiedla to nie tylko jego dziedziniec, ale także tereny bezpośrednio z nim sąsiadujące. Warto poznać plany zagospodarowania tej przestrzeni na kolejne lata. Jeśli obok inwestycji znajduje się duży teren inwestycyjny to jest prawdopodobieństwo, że powstanie na nim duże centrum handlowe, hala sportowa lub podziemny parking. Wszystko to wiąże się ze wzmożonym hałasem, większą liczbą samochodów, zanieczyszczeniami i mało przyjemnymi widokami z okien. Jeśli deweloper nie dysponuje informacjami o planach zabudowy, możemy udać się do miejscowego urzędu i tam sprawdzić, jakie sąsiedztwo czeka nas w przyszłości.

Strefa dla dzieci

Pary z dziećmi z pewnością zainteresuje fakt, czy na osiedlu znajdzie się strefa przyjazna rodzinom. Plac zabaw, piaskownica, miejsce na spacery – warto ustalić czy takie miejsce jest planowane i jak będzie wyglądać. Dla niektórych plac zabaw może oznaczać duży teren z dużą liczbą rekwizytów, a dla innych zjeżdżalnię i huśtawkę. To, co trzeba sprawdzić, to z pewnością kwestia bezpieczeństwa. Czy plac będzie ogrodzony, zamykany na noc, w którym miejscu i w jakim sąsiedztwie będzie położony. To także istotna informacja dla osób pracujących w domu. Plac zabaw tuż pod oknem może rozpraszać i przeszkadzać. Warto wtedy rozważyć inną lokalizację mieszkania.

Oświetlenie i bezpieczeństwo

Planując zakup mieszkania koniecznie musimy sprawdzić bezpieczeństwo wokół budynku. Czy całe osiedle jest wyposażone w dobre, energooszczędne oświetlenie, automatyczne reflektory nad drzwiami wejściowymi, czy planowany jest monitoring i ochrona, czy osiedle będzie zamknięte czy otwarte. Wszystko to wpływa na poczucie bezpieczeństwa, szczególnie kiedy wracamy do domu po zmroku lub w środku nocy.   

Infrastruktura edukacyjna, medyczna i handlowa

Bardzo istotną kwestią jest to, czy w okolicy znajdziemy miejsca niezbędne do komfortowego życia. W dużych miastach raczej nie ma z tym problemu, ale planując zakup, np. mieszkania na osiedlu w Rumi lub w innej mniejszej miejscowości warto sprawdzić, gdzie jest najbliższa przychodnia, szpital, szkoła, przedszkole i żłobek, poczta, sklepy i lokale usługowe. Podczas zakupu nie myślimy o tym, ale to także wpływa trafność naszej decyzji zakupowej.

Teren wokół inwestycji jest nie mniej ważny niż sam budynek, dlatego nie wahajmy się dokładnie sprawdzić, jak wyglądać będzie po zakończeniu budowy.

wstecz

Zobacz pozostałe Blog

30 marca 2021

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

Według statystyk najpowszechniejszym modelem rodziny w Polsce jest 2+2,...

26 marca 2021

Flip mieszkaniowy – czym jest i czy się opłaca?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają zabezpieczyć swój kapitał, a także...

20 marca 2021

Mieszkanie na kredyt czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Osoby poszukujące własnego miejsca do życia w pewnym momencie stają przed...

15 marca 2021

Bezpieczne mieszkanie w bloku – jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia wybrać?

Pozostawianie mieszkania bez ochrony na czas nieobecności domowników stanowi...

15 marca 2021

Mieszkanie inwestycyjne – definicja

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak najlepiej ulokować swój kapitał. Dużym...

10 marca 2021

Inwestowanie w mieszkania – jak robić to skutecznie?

Perspektywa osiągnięcia dwucyfrowej stopy zwrotu kusi potencjalnych inwestorów do...

09 marca 2021

7 EKO-rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Ekologiczny styl życia stał się nie tyle modny, co konieczny. Coraz więcej ludzi...

06 marca 2021

Czym powinno wyróżniać się mieszkanie przyjazne seniorom?

W branży mieszkaniowej od czasu do czasu pojawiają się głosy, że...

02 marca 2021

5 powodów, dla których warto zrezygnować z wynajmu na rzecz zakupu własnego mieszkania

Konieczność wniesienia przynajmniej 10% wkładu własnego do zakupu mieszkania na...

02 lutego 2021

5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania w pobliżu natury

Mieszkanie w pobliżu zieleni wcale nie musi oznaczać ucieczki za miasto....

28 stycznia 2021

Osiedla przyjazne dzieciom – na co warto zwrócić uwagę?

Priorytety zmieniają się wraz z wiekiem i sytuacją rodzinną. To, co ma...

25 stycznia 2021

Firma w mieszkaniu – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wiele osób, które zakładają działalność gospodarczą decyduje się zarejestrować ją...

 • 2006
 • 2007
 • 2008
 • 2009
 • 2010
 • 2011
 • 2012
 • 2013
 • 2014
 • 2015
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020