Inwestycja w nieruchomości, mimo niepewnych czasów, to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów na lokowanie gotówki lub czerpanie zysków z wynajmu. Osoby prowadzące działalność często rozważają zakup mieszkania w Gdańsku lub innym mieście, w którym mogą urządzić biuro lub udostępnić lokal na wynajem. Jakie są korzyści zakupu mieszkania na firmę?
Inwestycja w nieruchomość dla prowadzącego działalność może być korzystna z kilku powodów (i nie chodzi tylko o zyski z ewentualnego wynajmu). Najważniejsze zalety to:
Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości, jest sprawdzenie księgi wieczystej, w której określony jest stan prawny mieszkania. Dodatkowo pomocne będzie przeanalizowanie dokumentów z ewidencji gruntów i budynków. Inwestycja w nieruchomość to duża transakcja finansowa, dlatego warto dopilnować i sprawdzić wszystkie aspekty prawne mieszkania. Jeśli przedsiębiorca planuje wynajmować mieszkania w Gdyni czy w innym mieście osobom trzecim, zakupiony lokal powinien zainteresować się także aspektem podatkowym.
Oczywiście, jest taka możliwość. Zysk osiągany z najmu jest wtedy przychodem z działalności, w związku z czym, prawidłowe rozliczenie wymaga faktury. Najkorzystniejszy będzie wynajem innemu przedsiębiorcy, co pozwoli zastosować stawkę 23% i możliwość odliczenia wysokości podatku VAT. W takim przypadku należy wykazać konieczność dostosowania lokalu do prowadzonej przez wynajmującego działalności gospodarczej. Sprawdzi się wtedy przeprowadzony remont czy zakup wyposażenia na potrzeby zawartej umowy najmu.
Zakup nieruchomości na firmę to nie tylko dobre rozwiązanie pod względem wsparcia finansowego na samą transakcję, ale także liczne korzyści i zyski dodatkowe. Sama spłata kapitału nie jest kosztem podatkowym, ale już zapłacone odsetki do rat – tak. Ponadto odsetki, które naliczono przed momentem wprowadzenia mieszkania do ewidencji środków trwałych, zwiększają wartość podatkową. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia fakt, czy kredyt został zaciągnięty przez osobę fizyczną, czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kredytobiorca może również wliczyć odsetki od kredytu mieszkaniowego w koszty firmowe.
Przygotowania do zakupu mieszkania na firmę są bardzo podobne do zakupu nieruchomości przez osobę prywatną. Kupno zawsze powinna poprzedzać analiza rynku, własnych potrzeb i preferencji, a następnie weryfikacja stanu prawnego lokalu. Jedną z różnic jest kwestia umowy z deweloperem. Jeśli interesują nas mieszkania w Trójmieście, warto sprawdzić, który deweloper z Gdyni lub innego pobliskiego miasta dysponuje odpowiednimi mieszkaniami. Gdy na umowie nie podpisujemy się jako osoba fizyczna, to nie podpisujemy umowy deweloperskiej. Ustawa deweloperska mówi o tym, że taka umowa może być zawarta jedynie pomiędzy deweloperem a osobą fizyczną.
Zakup mieszkania na firmę wiąże się głównie z korzyściami, przede wszystkim finansowymi. Wszelkie koszty okołoinwestycyjne i później związane z użytkowaniem można wliczyć w koszty przedsiębiorstwa, a także odliczyć od podatku dochodowego. Jeśli dodatkowo mieszkanie zostanie wynajęte, przedsiębiorca uzyska dodatkowy zysk z tytułu najmu, który może wykorzystać na kolejne inwestycje firmowe lub prywatne.
Zadzwoń do nas 58 779 58 58
Napisz na Messengerze kliknij tutaj